דעה |

מגבילים את החניה במרכז העיר? קודם ספקו אלטרנטיבות

תקן ארצי חדש יצמצם את תקני החניה במטרה להקטין את מספר כלי הרכב הנכנסים למרכזי הערים - אבל באין פתרונות תחבורה זמינים הדבר יקשה על נהגים באופן לא מידתי

זיו כספי ועדי הדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
זיו כספי ועדי הדר

במשרדי הפנים והתחבורה פועלים זה שנים לתיקון תקן החניה הקיים, שנכנס לתוקפו ב-1983 ומאז לא שונה מהותית. על פי תקנות התכנון והבנייה, מספר מקומות חניה מחושב לפי סוג השימוש בקרקע, שטח השימוש ומידת הביקוש, שמתחלקת לאורך שעות היממה כתלות בסוג השימוש. כך למשל, לבניין מגורים עם מסחר בקומת הקרקע, הכולל 10 יחידות דיור בשטח של 100 מ"ר כל אחת ועוד 200 מ"ר מסחר, נדרשים במקסימום (100% בשיא שעות הביקוש לפי השימוש) עשרה מקומות חניה לדירות בשעות הערב והלילה, וכשבעה מקומות חניה לחנויות בשעות אחר הצהריים.

תקני חניה נקבעים גם במסגרת תוכניות ברמה מקומית וכפופים לשיקול דעת ובקרה של רשויות התכנון המחוזיות והארציות. ב-1997 התקבלה החלטת ממשלה, שלפיה יש לצמצם את מקומות החניה במרכזי הערים הגדולות. מדובר באחד האמצעים של הממשלה לעודד מעבר משימוש ברכב פרטי לתחבורה ציבורית. זוהי בהחלט מטרה ראויה, בעלת השלכות רוחב משמעותיות מבחינות חברתיות, סביבתיות וכלכליות, שבבסיסה ההנחה כי הפחתת תקן החניה תאלץ בעלי כלי רכב לעבור לשימוש בתחבורה ציבורית, אופניים והליכה ברגל - וכך יצומצם היקף התנועה הנכנסת לערים.

החלטה זו כבר התחילה להיטמע בכמה מהערים. כך למשל, בירושלים אנו עדים לשימוש נרחב יחסית בתחבורה ציבורית, בעיקר בזכות הפעלתה של הרכבת הקלה. תוכנית 5166 מ-2004 ותוכנית 5166 ב' מ-2010, למשל, מטרתן לעודד את השימוש במערכת הסעת המונים בבירה ובמרכז העיר.

לפני כמה שנים אימץ מנהל התכנון תקן חניה ארצי חדש, שבעיקרו מצמצם את מקומות החניה במרכזי הערים. התקן מתייחס לתכנון בעירוב שימושים, ולאפשרות של שימוש כפול בחניות באזור שפועל בבוקר בייעוד אחד (למשל, משרדים) ובערב בייעוד שונה (למשל, מסחר), וגם הוא מותיר שיקול דעת לרשויות. בעקבות תחילת העבודות על הרכבת הקלה בגוש דן, בספטמבר האחרון דנה המועצה הארצית לתכנון ובנייה בתקן החדש, וגם המליצה לשר האוצר, משה כחלון, לאשרו.

דרום תל אביב. במינהל התכנון הקדימו את המאוחר בקביעת תקן חניה חדש

בין השאר, קובע התקן החדש כי לבנייני מגורים הקרובים עד 300 מטר למערכת תחבורה המונית, התקן יהיה חצי חניה לדירה, ולגבי משרדים קובע התקן חניה אחת ל-240 מ"ר בנויים. מדובר בצמצום משמעותי של מספר החניות. התקן המוצע קובע תקופת מעבר של 30 יום מרגע חתימת השר, אבל כבר כיום קורה שבעקבות התקן המוצע יזמים המקדמים תוכנית, בעיקר בפרויקטים למשרדים ולמסחר, מזדרזים להוציא היתר לחניות בטרם התקן ייכנס לתוקף.

מגמת הצפיפות בערים גוברת והולכת, ורובנו חשים בה כמעט ברמה יומיומית. ציפוף האוכלוסייה במרכזי הערים מגביר, מטבע הדברים, גם את מצוקת החניה במרכזי הערים. בערים מסוימות אף נפוץ הנוהג של השכרת מקומות חניה בתשואה גבוהה - ומכאן גם רואים עלייה בערכי החניות ובערכי החנויות הסמוכות למקומות חניה באזורים המרכזיים.

ואולם נדמה כי במינהל התכנון מקדימים את המאוחר בקביעת תקן ארצי חדש. אמנם צמצום תקן החניה חשוב מאוד כדי לצמצם את מספר כלי הרכב הנכנסים למרכזי הערים, אבל באין פתרונות תחבורה זמינים, ובייחוד באזור המרכז הגדוש, הדבר יקשה על נהגים באופן לא מידתי, ומקשה על תכנון ושיווק פרויקטים, בעיקר למגורים או למסחר.

דוגמה לכך ניתן למצוא בתוכנית שאושרה להפקדה באחרונה על ידי הוועדה המחוזית מחוז מרכז, לגבי אזור תעסוקה מערבי בראשון לציון, שבסמיכות אליו מתוכנן קו רכבת קלה עתידי. בתקנון התוכנית נקבעה אמנם הפחתת מקומות חניה על פי ההצעה מ-2011, אבל ההפחתה היא בכפוף לסעיף הבא: "עד שתמומש במלואה מערכת הסעת המונים, על פי הוראות המעבר, בשלבי הביניים תתאפשר הקמת מקומות חניה מעבר למותר, ומקומות החניה העודפים יתוכננו באופן שיאפשר את הסבתם בעתיד לשימושים אחרים כמו שטחי שירות".

אסור שהתקן יקודם בלא שיינתן מענה בפועל, הן במימוש מלא של מערכת תחבורה המונית באמצעות הפעלת הרכבת הקלה בגוש דן והן בפתרונות תנועה משלימים, כמו תשתיות יעילות לאופניים. שטחי חניה עודפים ניתן יהיה בעתיד להסב, למשל, לשטחי שירות - רק אחרי שתהיה לנו מערכת הסעת המונים יעילה כמו במדינות אירופה.

כספי הוא שותף במשרד עורכי הדין גינדי כספי, והדר הוא עורך דין באותו משרד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי