חוק "שבס-כחלון" אושר בכנסת: יאפשר ליזמים להגדיל ב-20% את שטחם הבנוי של הפרויקטים

החוק החדש שיאפשר ליזמים להגדיל את מספר הדירות בפרויקטים בעד 30% ייכנס לתוקף בשבוע הבא, לתקופה של ארבע שנים; ברשויות המקומיות מזהירים כי הוא עשוי לעכב בנייה בעשרות פרויקטים

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

תיקון חוק התכנון והבנייה המכונה תיקון "שבס-כחלון" עבר היום (ב') במליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית. על פי ההצעה, הועדה המקומית לתכנון ולבנייה תוכל לאשר תוספת של עד 20% בשטחי הבניה לטובת הוספת יחידות דיור, במגרשים המיועדים לבניה רוויה ברשות עירונית. בחוק צפוי להיכנס לתוקף במהלך השבוע הבא.

כיום ניתן לאשר במסגרת הליך של הקלה תוספת דירות מגורים בשיעור של עד 30% (מה שידוע כ"תקנת שבס"). ואולם מאחר שלא ניתן היה להגדיל את שטח הבנייה הכולל המותר לבניה במקביל, הוספת הדירות היתה חייבת להביא להקטנת שטח יחידות הדיור הקיימות לפי התכנית, או לויתור על תוספת הדירות. הצעת החוק האמורה מאפשרת ליזמים ורשויות שיהיו מעוניינות בכך להעניק אפשרות לתוספת משמעותית של דירות, מבלי להקטין את שטח הדירות הקיימות, וללא צורך לפנות לוועדות המחוזיות.

אתר בנייה ברעננהצילום: תומר אפלבאום

על פי החוק החדש תוספת השטח לבנייה לא תחשב כסטייה ניכרת, ובלבד שהתוספת אינה עולה על 20% מהשטח הכולל ותשמש אך ורק להוספת יחידות דיור ושטחי שירות הצמודים אליהן או הנדרשים בשל הוספתן. לפחות מחצית מהדירות שיתווספו יהיו דירות קטנות ששטחן לא עולה על 75 מ"ר רבועים, וגם שטחן של השאר לא יוכל לעלות על 120 מ"ר.

בשבוע שעבר אושרה ההצעה ב"וועדות הרפורמות" בראשותו של ח"כ אלי כהן ("כולנו") אך זו הגבילה את תוקף הוראת השעה לארבע שנים בלבד וקבעה כי שטח הדירות שיתוספו לא יעלה על 120 מ"ר (במקום 150 מ"ר שהציעה הממשלה) וכן לא ניתן יהיה לחרוג מקווי בניין שנקבע בהוראות תכנית כי סטייה מהם מהווה סטייה ניכרת. עוד נקבע כי החוק יחול רק על פרוייקטים שטרם החלה בנייתם.

במהלך הדיון בוועדה הביעו גורמים שונים חשש כי אחת מהשלכות הלוואי הלא רצויות של התקנה החדשה תהיה עיכוב בנייה בעשרות פרויקטים ברחבי הארץ, כאשר בפרויקטים שכבר קיבלו היתרי בנייה ושאותם ניתן לבנות באופן מיידי, יעכבו היזמים את הבניה ויפנו לרשות המקומית לקבלת היתירים חדשים בהתאם לתקנת "כחלון שבס" – תהליך תכנוני חדש שעשוי לארוך אף למעלה משנה. בנוסף לכך העלה השלטון המקומי טענה כי הגדלת מספר הדירות בצורה לא מבוקרת תביא למחסור בתשתיות ציבוריות כגון מוסדות חינוך, חניות, שטחים ירוקים ועוד. מנגד טענו נציגי הקבלנים כי רשויות רבות שוללות באופן אוטומטי כל ניסיון הגדלת מספר הדירות באמצעות תקנת שבס, והעריכו כי יעשו כך גם לגבי התקנה החדשה.

מנכ"ל התאחדות בוני הארץ אליאב בן שמעון אף קרא לאוצר לפעול להטלת קנסות על רשויות הנוהגות כך.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

דובי פרנסס בתוכנית "הכרישים". דמותו בתוכנית היא של משקיע מחושב ואנליטי

תמכור דובי, תמכור: אם פרנסס לא מאמין למנכ"לית - שייפרד מפאפאיה

רעות גדרון עטיה. "נבלתי בעבודה המשרדית"

"העבודה שלי כיום הכי רווחית. בהיי־טק הרווחתי יפה, אבל לא טעמתי מהזהב"