הממשלה תשקיע מיליארד שקל בפיתוח חריש - היעד: 100 אלף תושבים תוך עשור

מאות מיליוני שקלים יושקעו בשנים הקרובות בהקמת מוסדות ציבור, שדרוג תשתיות התחבורה ועוד ■ ראש מועצת חריש, יצחק קשת: "אני שמח שהמאמצים הרבים שהשקענו סוף סוף נושאים פרי"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

הממשלה אישרה הבוקר (א') את הצעתם של ראש הממשלה, שר הבינוי והשיכון, שר האוצר ושר הפנים לגבי סיוע בהפיכתה של חריש לעיר ולהכריז עליה כיישוב בעל עדיפות לאומית. ההחלטה מגדירה מתן תמיכות לתחומי החיים השונים בעיר – בהם חינוך, תשתיות, מוסדות ציבור ועוד, בסך כולל של למעלה ממיליארד שקלים במהלך השנים הקרובות.

בימים אלה נבנות אלפי יחידות הדיור הראשונות של העיר החדשה (מלבד 300 יחידות דיור השייכות ליישוב הכפרי הוותיק), שהראשונות שבהן צפויות להתאכלס בחודשים הקרובים. על פי החלטת הממשלה, הצפי הוא כי עד סוף 2016 כבר תמנה אוכלוסיית היישוב 17.5 אלף איש וכי עד סוף 2017 תמנה אוכלוסייתו 28,300 תושבים. בתוך עשור, על פי ההערכות, תמנה העיר 24 אלף יחידות דיור וכ-100 אלף תושבים.

צילום: רמי שלוש

בתחום התחבורה, הנחשב כיום לעקב האכילס של היישוב, מנחה ההחלטה תכנון מהיר לביצוע מחלף במפגש הכבישים 444 ו-65, ולמשיך את תכנון תוואי 444 עד למפגש עם כביש 9, אשר צפוי להתחבר עם לכביש 6. כמו כן, הונחה משרד התחבורה לפעול לתכנון ולתקצוב תחנת רכבת בסמוך למחלף עירון.

עוד הוחלט כי משרדי הפנים והאוצר יקצו מתקציביהם 122 מיליון שקל בין השנים 2016-2019 כמענקי איזון לעיר. משרד הכלכלה יקצה סך של 356 מיליון שקל בשנים 2016-2017 לבניית מעונות יום בעיר, ומשרדי הבריאות והאוצר יקצו 6.2 מיליון שקל לבניית תחנות טיפת חלב.

שר הבינוי והשיכון יואב גלנט וראש העיר חריש יצחק קשתצילום: ברק דגני

משרד הבינוי יקצה 90 מיליון שקל לבניית מוסדות ציבור בין השנים 2015-2017, 30 מיליון שקל נוספים לתחזוקת תשתיות, 8 מיליון שקל לחידוש מרכז היישוב הוותיק ומיליון וחצי שקל להקמת מרכז לטיפול בתושבים חדשים. כמו כן יוקם מרחב חדש – מרחב חריש – במחוז חיפה של המשרד, אשר ילווה את המשך הקמתה של העיר. עוד הוחלט כי משרד הבינוי יקדם תוכניות לתעשייה מסחר ותעסוקה בעיר על מנת לאפשר לה להגיע לאיזון כלכלי.

מינהל התכנון יתקצב העסקת כח אדם נוסף בוועדה המיוחדת לתכנון ולבנייה בחריש ב-10 מיליון שקל, והמשרד להגנת הסביבה יקצה תשעה מיליון שקל מתקציבו לבניית מוסדות החינוך ביישוב באופן שיעמוד בדרישות התקן לבנייה ירוקה. מיליון שקל נוספים יוקצו למשרד הפנים על מנת לקדם שינוי המבנה הארגוני של המועצה המקומית חריש, באופן שיאפשר לה להפוך לעירייה.

הדמיה של מרכז מסחרי בחריש

שר הבינוי והשיכון יואב גלנט בירך על החלטת הממשלה ואמר כי חריש היא פרויקט דגל של משרד השיכון: "בתוך עשר שנים יחיו בחריש כמאה אלף תושבים, בעיר מתקדמת ואטרקטיבית, ובקרבה למרכז הארץ. לאחר אישור הצעת ההחלטה שקידמנו היום, נמשיך בתהליכי בניה מקיפים, תוך פיתוח אזורי תעסוקה ומסחר, מוסדות ציבור ותשתיות תחבורה חדישות, וקליטת אלפי משפחות וזוגות צעירים בעיר בזמן הקרוב".

ראש מועצת חריש, יצחק קשת, אמר: "אני שמח שהמאמצים הרבים שהשקענו סוף סוף נושאים פרי. אנו נמצאים לקראת תחילת האכלוס, בחודשים הקרובים אנו צפויים לקלוט את מאות המשפחות הראשונות, ואנו ניצבים בפני אתגר עצום. אני בטוח כי במידה ונידרש נחזור לשולחן הממשלה. הצלחת העיר היא התחייבות ממשלתית, ומטרתנו להפוך את חריש לעיר לדוגמא ולרשות מאוזנת המספקת שירותים מיטביים לתושביה. אני בטוח שעם התמיכה, הסיוע והליווי הצמוד שנקבל חריש תהפוך לחלון הראווה של מדינת ישראל".

היזם חנן מור הבונה בחריש 800 יחידות דיור ועוד 20 אלף שטחי מסחר אמר כי "חריש מהווה היום את ההזדמנות האמיתית לרכישת דירה בעיר מתקדמת, שכבר מהיום הראשון לאכלוס, תעניק לתושבים את כל השירותים הנדרשים, החל ממוסדות חינוך ובתי ספר , דרך תשתיות תחבורה ותחבורה ציבורית. החלטת הממשלה לגבי חריש היא אף יותר משמעותית מיוזמת מחיר למשתכן היות שהיא עונה על בעיית המחסור הקיים בשוק באופן ישיר, מה שמאפשר רכישת דירות עבור כלל האוכלוסייה". ביום שישי האחרון ערכה קבוצת חנן מור יום מכירות בעיר בו השלימה את מכירתן של 72 דירות שהוצעו במבצע. החברה מכרה את כלל הדירות, בנות 4 חדרים בשטח של 92 מ"ר, המיועדות לאכלוס במהלך 2019, במחיר של 890 אלף שקל.

הוועדה המיוחדת לתכנון ולבנייה חריש בראשות השר לשעבר דוד מגן הודיעה כי תנפיק עד לסוף 2015 6,000 היתרי בנייה לבניית דירות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה