מגדלים לעשירון העליון - במקום בנייני רכבת בשכונת עוני

588 דירות ייבנו בארבעה מגדלים במסגרת פרויקט פינוי בינוי בשכונת מורשה שברמת השרון ■ דירות 4 חדרים נמכרות ב-2.4 מיליון שקל ■ רבים מדיירי המקום צפויים למכור את דירותיהם החדשות על רקע העלייה הצפויה בהוצאות האחזקה והמיסוי

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

קבוצת יובלים שבבעלות איציק ברוך וישראל לוי נדל"ן השיקו היום פרויקט פינוי בינוי חדש בשכונת מורשה בדרום מזרח רמת השרון. הפרויקט, "רמות השרון", הוא אחד ממספר פרויקטי פינוי-בינוי המקודמים במקביל בשכונה שנודעה במשך שנים כשכונת המצוקה של אחת הערים העשירות בישראל, והשני שבנייתו צפויה להתחיל בפועל, לאחר שפרויקט "רימוני תדהר" הנבנה בסמוך נמצא בהליכי בנייה מתקדמים. בחודש יוני האחרון נהרסו המבנים הראשונים במתחם שבו צפוי הפרויקט החדש להיבנות, וכעת מצויים היזמים בהליכים לקראת הוצאת היתרי בניה.

הפרויקט צפוי לכלול 588 דירות ב-4 מגדלים שיבנו במקומן של 168 דירות בשבעה "בנייני רכבת" שנבנו במקום במהלך שנות ה-60 של המאה הקודמת. שני בניינים ראשונים כבר נהרסו, והיתר מיועדים להריסה. שניים מהמגדלים המתוכננים להיבנות, יתנשאו לגובה של 31 קומות, והשניים הנוספים יהיו נמוכים יותר, בגובה של 21 עד 26 קומות (הנושא טרם הוכרע סופית). בעוד שגודל הדירות במבנים כיום נע בין 46 ל-60 מ"ר, צפוי הפרויקט לכלול דירות 4, 5 ו-6 חדרים וכן פנטהאוזים.

פרויקט "רמות השרון" בשכונת מורשה ברמת השרון. הדמיה: view point

בשבועות האחרונים החל שיווק הדירות במכירה מוקדמת, שאכלוס הראשונות שבהן יתבצע ככל הנראה רק בראשית 2019 (שלוש שנים מיום קבלת היתר). רמת המחיר רחוקה מלהיחשב לזולה ביחס לשכונה - 2.2 עד 2.4 מיליון שקל עבור דירת ארבעה חדרים, ו-2.4 עד 2.7 מיליון שקל עבור דירת חמישה חדרים. עם זאת לדברי ברוך, מדובר במחירים הזולים בכ-30% ביחס לרמת מחיריהן של דירות דומות במרכז רמת השרון.

לדברי מנהל הפרויקט אליאב מימון, 420 דירות בפרויקט צפויות להימכר, ו-168 דירות בפרויקט צפויות לעבור לידי בעלי הדירות המקוריים במתחם, כשליש מהם להערכתו משקיעים. עד כה, פונו 49 משפחות והן עברו להתגורר בדירות שכורות, במימון החברות היזמיות. עבור דירות שיכון קשנות בשטח של 45 עד 50 מ"ר, צפויים בעלי הנכסים לקבל לידיהם דירות ארבעה חדרים בשטח של כ-100 מ"ר עם מרפסת של 12 מ"ר וחניה, ואילו אלו המחזיקים בדירות גדולות יותר של 60 מ"ר, יקבלו לידיהם דירות חמישה חדרים של 115 מ"ר. על בעלי הנכסים נמנית גם חברת "עמידר", המחזיקה כיום ב-33 דירות במתחם.

על אף השדרוג המשמעותי בתנאי הדירות, מתעורר סימן שאלה סביב יכולתה של אוכלוסיית המקום, רובה ככולה במעמד סוציו-אקונומי בינוני-נמוך, לעמוד בהוצאות התחזוקה הכבדות שצפויות לזנק, לאחר אכלוס המבנים החדשים. זאת כאשר ההערכה היא כי עבור הדירות הקטנות ביותר יהיה דמי הניהול המינימליים שייגבו 450 שקל לחודש וייתכן שאף למעלה מכך. זאת לצד מסי הארנונה שצפויים להתייקר במאות שקלים לחודש גם כן, עם הגידול המשמעותי בשטחי הנכסים.

לדברי מימון, כבר כיום הביעו רבים מבני המקום רצון למכור את דירותיהם עם גמר הבניה, מהלך שלדבריו עשוי גם הוא להיטיב עמם. "בעל דירה ותיק במתחם, שעד לפני כמה שנים שוויה עוד עמד על 700-600 אלף שקל, צפוי במקרה של מכירה לקבל לידיו סכום של 2.3-2.2 מיליון שקל. זה סכום שאמור לאפשר לו לרכוש דירה גדולה כמעט בכל מקום שירצה ולהשאיר עוד מיליון שקל בבנק", אמר.

פרויקט "רמות השרון" בשכונת מורשה ברמת השרון. הדמיה: view point

תחילת השיווק נעשית לאחר למעלה מעשור של ניסיונות כושלים לקדם בנייה במתחם. ב-2004 היתה דנקנר השקעות, אז בבעלות משפחת דנקנר, הראשונה לנסות ולקדם מהלך של פינוי בינוי במקום, אולם ב-2009 הרימה החברה ידיים ןהעבירה הבעלות לידי יובלים וישראל לוי, שקידמו את הנושא במשך שש שנים נוספות, תוך שלדבריהם חוו קשיים בירוקרטיים כמעט בכל צעד. ביוני הושגו לבסוף היתירי הריסה, חפירה ודיפון לשלב א' של המתחם.

לדברי צביקה דרזי, אחד הדיירים המתגורר במקום מאז 1976, ואשר פונה לדירה חלופית באפריל האחרון, בכוונתו לחזור לדירתו החדשה במקום על אף ההתייקרות הצפויה במיסוי ובהוצאות האחזקה. "רוב התושבים הוותיקים הם אנשים מבוגרים, בני 60 עד 75, ומתכוונים להמשיך לגור במקום עד סוף ימיהם", אמר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן