סטארט-אפ? הארנונה שלך תגדל

באחרונה הודיעה העירייה לכמה מבתי התוכנה הפועלים בשטחה כי בעקבות ביקורות שערכה בנכסיהם מצאה לנכון לשלול מהם את הסיווג של בתי תוכנה

אסף אורן
אסף אורן

בתקופה האחרונה ניכרת מגמה ברורה של חלק מהרשויות המקומיות להעלאת נטל הארנונה המושת על המגזר העסקי בכלל, תוך התמקדות בענף התוכנה בפרט. במסגרת זו, חלק מהרשויות עורכות ביקורות בנכסים שבהם פועלים בתי תוכנה, במטרה לסווג מחדש את הפעילות המתבצעת בהם באופן שיעלה את חיוב הארנונה השנתי המושת על בית התוכנה.

כפועל יוצא מכך, דמי הארנונה המושתים על בית התוכנה עשויים להתייקר בעשרות אלפי שקלים לשנה, ולעתים אף להכפיל את עצמם ביחס לשנת הכספים הקודמת. כך למשל, עיריית תל אביב צפויה לגבות מבתי תוכנה דמי ארנונה בשיעור של כ–160 שקל למ"ר ב-2016. ואולם באחרונה הודיעה העירייה לכמה מבתי התוכנה הפועלים בשטחה, כי בעקבות ביקורות שערכה בנכסיהם מצאה לנכון לשלול מהם את הסיווג של בתי תוכנה ולסווג את אופי הפעילות המתבצעת בהם לפי סיווג יקר יחסית של משרדים, שחיוב הארנונה עבורו נע בין 250 ל-366 שקל למ"ר בשנה, בהתאם לאזור שבו מצוי בית התוכנה. מגמה זו צוברת תאוצה ברשויות מקומיות רבות.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

משרדי גוגל בתל אביבצילום: עופר וקנין

בית תוכנה שיבקש להשיג על שומת ארנונה שקיבל מעיריית תל אביב, בניסיון לבטל את רוע הגזירה, יידרש למלא שאלון שיישלח אליו על ידי העירייה, ובמסגרתו יהיה עליו למסור לעירייה מסמכים ולהמציא לה נתונים על אופי פעילותו, לרבות תיאור של המוצרים והשירותים הניתנים על ידו, מידע אודות לקוחות ומשתמשי קצה של התוכנה, דרכי השיווק וההפצה שלו ומקורות ההכנסה שלו. מדובר בדרישה מכבידה ביותר, כשחלק מהנתונים המבוקשים על ידי העירייה אינם רלוונטיים כלל ועיקר לשאלת סיווג הנכס לצורכי ארנונה.

רעה חולה נוספת היא השוני הקיים בהגדרת המונח "בית תוכנה" לצורכי ארנונה ברשויות השונות. כך למשל, הגדרת בית תוכנה לפי עיריית פתח תקוה מחמירה יותר מההגדרה לפי עיריית תל אביב. כלומר, בית תוכנה תל אביבי עלול לגלות כי אינו נחשב עוד כבית תוכנה (לצורכי ארנונה), לאחר שיעתיק את מקום עסקו לפתח תקוה. זאת, אף שלא שינה במאומה את אופי הפעילות שלו, והוא ממשיך לעסוק בייצור תוכנה. הדבר עלול להיות כרוך בהעלאה ניכרת בחשבון הארנונה.

בית תוכנה עשוי לצאת מתוך הנחה כאילו שיעור הארנונה שיושת עליו אינו צפוי להשתנות, שכן תעריף הארנונה לבתי תוכנה בפתח תקוה זהה לתעריף בתל אביב - כ-160 שקל למ"ר ב-2016. ואולם רק לאחר שיעתיק את מקום עסקו לפתח תקוה, הוא עלול לגלות כי עיריית פתח תקוה מסרבת להכיר בו כבית תוכנה לצורכי ארנונה בשל ההגדרות המחמירות שקבעה לעניין זה. במצב זה, חלק ניכר מהחיסכון שיצמח לחברה בשל הפחתת דמי השכירות, עלול לרדת לטמיון בגלל הצורך לשאת בארנונה בשיעור גבוה יותר.

מומלץ לבתי תוכנה לעקוב אחר שומות הארנונה שיישלחו אליהם לקראת שנת הכספים הקרובה, ולוודא כי לא חל שינוי לרעה באופן שבו הרשות המקומית מסווגת את פעילותם. אחרת, הם עלולים לשלם ביוקר.

הכותב הוא עורך דין במחלקת הליטיגציה במשרד עמית פולק מטלון ושות', ובעל התמחות מיוחדת בדיני רשויות מקומיות 
ובהפחתת שומות ארנונה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות