שר השיכון גלנט במתקפה על יו"ר עמידר: "מפקיר את הדיור הציבורי לצורך מיקסום רווחים"

גלנט תקף בחריפות את יו"ר החברה הממשלתית הכפוף לו, על רקע היוזמה למשכן 40 אלף דירות הדיור הציבורי, וח"כ לוי-אבקסיס אף קראה ללקס להתפטר ■ לקס: "אם השר לא רוצה למצוא פתרון דיור ל-2,500 משפחות – אז לא נקדם את התוכנית"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

לקראת הדיון שהתקיים הבוקר (ג') בוועדה לביקורת המדינה בכנסת בנושא הדיור הציבורי, תקף שר השיכון והבינוי יואב גלנט בחריפות את יו"ר מועצת המנהלים של "עמידר" יצחק לקס, והאשים אותו בחריגה מסמכות, התנהלות בניגוד לעמדת משרד השיכון הממונה על החברה ו"הפקרת דיירי הדיור הציבורי לצורך מיקסום רווחים". הדברים הקשים נכתבו במכתב ששלח גלנט אל יו"ר הוועדה לביקורת המדינה קארין אלהרר, הצפויה לנהל היום את הדיון.

הרקע למתקפה היא יוזמת עמידר ורשות החברות שעליה דיווח לראשונה TheMarker לפני כחודש וחצי, להעביר את נכסי הדיור הציבורי שבבעלות המדינה ובניהול עמידר – כ-40 אלף דירות - לבעלותה של עמידר, שתמשכן את הדירות תמורת הלוואת עתק של כ-2.5 מיליארד שקל. הכסף יגוייס באמצעות מכירת איגרות חוב לגופים מוסדיים, שנכסי הדיור הציבורי ישמשו כביטחונות להן. הלוואה זו אמורה לאפשר על פי התוכנית רכישה של דירות בהיקף שיאפשר את חיסול "רשימות ההמתנה" של זכאי הדיור הציבורי הממתינים לדירה, לעתים במשך שנים, העומד נכון להיום על כ-2,500 משקי בית (המדובר ב"זכאי משרד השיכון" בלבד).

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

שרה בינוי והשיכון יואב גלנטצילום: ניר קידר

תוכנית זו זוכה לתמיכת רשות החברות והעומד בראשה אורי יוגב, אך להתנגדות חריפה מצד משרד הבינוי והשיכון, שרואה בה שלב נוסף בדרך להפרטת הדיור הציבורי וכמהלך לא אחראי שיוביל להכנסת שיקולים מוטי רווח לניהול מאגר הדירות הסוציאלי. במכתב מפרט גלנט כי לאחר שהתוכנית הוצגה בפניו על ידי לקס הורה לחדול מקידומה, אלא שלקס ממשיך לפעול בקדחתנות על מנת להביא ליישומה.

"למרות ההנחיה הברורה, היו"ר ממשיך לפעול מול חברי כנסת, כלי תקשורת וגורמים נוספים, בניגוד מפורש להנחיותיי. התנהלות מסוג זה של פקידות כלפי דרג נבחר הינה בבחינת ליקוי מאורות"', כתב גלנט במכתבו לוועדה.

עוד נכתב כי "שורש המחלוקת הינו תפיסתי-אידיאולוגי. הזכות לדיור היא זכות בסיסית של כל אזרח, והדאגה לנושא היא תפקיד מובהק של המדינה. אני רואה בדיור הציבורי כלי חברתי, שיש לנהוג בו ביראת קודש. המשך קידום הרעיון משמעו הפקרת דיירי הדיור הציבורי לצורך מיקסום רווחים.

יצחק לקסצילום: אייל טואג

"גורל האוכלוסייה החלשה בישראל מופקד בידי הממשלה הנבחרת, ולא בידי גורמים בעלי אינטרס. משמעותה של תכניתו היא הפרטת הדיור הציבורי והפקרת הדיירים הזקוקים לו, פשוטו כמשמעו. כל אמירה אחרת היא מכבסת מילים. כשם שאסרתי, לפני כחודשיים, על המהלך שיזם יו"ר הדירקטוריון של עמידר, לשינוי מעמד החברה, במטרה להעלות את שכר הבכירים בה, אאסור גם הפעם על כוונות ההפרטה של היו"ר.

"אין בכוונתי לתת יד להרס המוסד החשוב וההכרחי של הדיור הציבורי. משרד הבינוי והשיכון מגביר את העשייה בתחום, לאחר שנים של הזנחה. לא נאפשר מחטפים בעיצומם של תהליכים משמעותיים המובלים על ידי המשרד. למדינה אחריות לדאוג לאזרחיה, בכל תחום, ובוודאי בנושא החיוני של מתן קורת גג. נמשיך לפעול מתוך מחויבות לזכות יסוד זו".

ח"כ אורלי לוי ללקס: "אתה פקיד שחותר תחת השר הממונה. אני דורשת את התפטרותך"

יו"ר הדירקטוריון לקס התייחס להאשמותיו של גלנט בדיון הוועדה לביקורת המדינה כי חתר תחתיו בקידום התוכנית שנפסלה על ידו.

לדברי לקס, "התוכנית הזו הצגה בשיחה שלי עם השר לפני מספר שבועות. סיכום הדברים היה שאנחנו נסיים את בדיקת היתכנות התוכנית ולאחר שנסיים את הבדיקה נציג אותה בפניו. שום דבר עדיין לא קרה. אם השר מביע כעת עמדה שהוא לא מעוניין שאותה תוכנית – שיכולה למצוא פתרון דיור ל-2,500 משפחות ממתינים – תקודם, אז אנחנו לא נקדם את זה".

אורלי לוי אבקסיסצילום: תומר אפלבאום

לקס התייחס גם לדברי גלנט כי לפני חודשיים מנע החלטת דירקטוריון להגדלת שכרם של בכירי עמידר, ואמר כי "זו לא היתה יוזמה שלנו, אלא של רשות החברות, שרצתה לתגמל את עובדי עמידר על עבודתם".

ח"כ אורלי לוי ("ישראל ביתנו"), יו"ר משותף בשדולת הדיור תקפה את התנהלותו של לקס ודרשה כי יתפטר מתפקידו. "נמצא כאן פקיד, שחותר תחת השר הממונה עליו. אמר לו השר כבר כמה פעמים שהוא מתנגד לתוכנית לסחור את דירות הדיור הציבורי בבורסה כדי לגייס כספים – והוא בכל זאת ממשיך". לוי פנתה ללקס ואמרה לו "עצרנו אותך מלמכור כמעט 1,000 דירות דיור ציבורי לעמותות שונות ב-50 אלף שקל לדירה, כשלדיירים הזכאים לרכוש אתם שולחים שמאי. אני דורשת את התפטרותך. התנהלותך מבזה כל פקיד ציבור ובלתי נתפסת במשטר דמוקרטי. ואם לא תתפטר אני דורשת שהשר יפטר את מי שחותר תחתיו. עמידר היא קבלן מבצע שרוצה להפוך לבעל הבית, ואוי ואבוי לנו אם זה יקרה".

בעקבות הדיון יצאה הודעה משותפת של שדולת הדיור בכנסת, הכוללת, מלבד לוי, את הח"כים דב חנין, אילן גילאון, סתיו שפיר ועומר בר לב. בהודעה נאמר כי "יושבי ראש שדולת הדיור בכנסת יוצאים בקריאה נחרצת נגד פעולת יו"ר עמידר להעברת עשרות אלפי דירות ציבוריות מהמדינה לעמידר וקוראים להתפטרותו של יו"ר עמידר מתפקידו לאחר שהתברר כי פעל תוך חריגה ברורה מסמכותו ותוך ניגוד מוחלט לעמדת שר השיכון והנחייתו.

"אנו קוראים למדינה להתעשת ולא לאפשר את הפרטת הדיור הציבורי והפקרת מאגר דירות הדיור הציבורי לבעלות חברה יזמית, ומחזקים את ידי שר הבינוי והשיכון על עמדתו ועל כך שאינו מאפשר את הרס הדיור הציבורי שבמשך שנים סבל ממדיניות אנטי-חברתית", אמרו הבוקר בשדולת הדיור בכנסת. "אסור לתת יד להפקרת מאגר הדיור הציבורי והוצאתו מידי המדינה, ולאור ההתנהלות החמורה של יו"ר עמידר על שר השיכון אנו קוראים לשר לא לעבור על כך לסדר היום ולדרוש את התפטרותו – או להדיח אותו אם לא יעשה זאת בעצמו".

עמידר: "זה לא הליך של הפרטה, אלא להיפך. הדירות נשארות 100% בידי המדינה"

מחברת עמידר נמסר בתגובה כי "דירקטוריון עמידר רואה למול עיניו אך ורק את טובת דיירי הדיור הציבורי והממתינים לדיור ציבורי. הדריקטריון עובד בשיתוף פעולה מלא מול הנהלת משרד הבינוי והשיכון, משרד האוצר, קבינט הדיור, רשות החברות הממשלתיות וכנסת ישראל.

"במסגרת שיתוף פעולה זה ובידיעת צמרת משרד הבינוי והשיכון, הכינו רשות החברות הממשלתיות וחברת עמידר תכנית, אשר יועדה להגיע בזמן הקרוב אל משרד הבינוי והשיכון ועיקרה רכישת אלפי דירות חדשות אשר תשים סוף לרשימה המבישה של הזכאים לדיור ציבורי הממתינים שנים לדירה - תכנית זו תוביל לגיוס הון מהיר של 2.5 מיליארד שקל באמצעות שוק הון וכך תתאפשר רכישת הדירות בפרק זמן שלא יעלה על שנתיים. עמידר מדגישה כי אין מדובר בהליך של הפרטה, אלא להיפך. הדירות נשארות 100% בבעלות המדינה.

"בנוסף לכך מבקשת עמידר להדגיש כי הליך שינויי סיווג החברה הוא הליך הנמצא בסמכותה הבלעדית של רשות החברות הממשלתיות ואין לעמידר שום שיקול דעת ויכולת ליזום או להשפיע על הליך זה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"