מוביל המחאה נגד זכיית ערבים במכרז "בנה ביתך" בעפולה - יועצו האישי של שר השיכון

תא"ל במיל' דוד סוויסה, שעד לפני מספר ימים שימש כראש מטהו של גלנט וכיום משמש כיועצו הפוליטי, הוא אחד ממובילי המחאה שהתעוררה בימים האחרונים בעיר נגד זכייתן של 48 משפחות ערביות במכרז לבניית יחידות דיור צמודות קרקע בעפולה עילית

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

בשבוע שעבר גינה שר הבינוי והשיכון יואב גלנט, כמו רבים אחרים, את הסרטון הגזעני שפרסמה חברת הנדל"ן הדתית-לאומית "באמונה", ואף דרש מהיועץ המשפטי לממשלה לבדוק האם ניתן יהיה לפסול בדיעבד את זכייתה בקרקע לבניית 280 דירות בקריית גת. אולם כעת מתברר כי אחד הגורמים הקרובים ביותר אל השר מעורב בקמפיין שיש שיגדירו אותו כגזעני לא פחות – נגד זכייתן של כמה עשרות משפחות ערביות במכרז המינהל למגרשי בנה ביתך בעפולה עילית.

המדובר במי שעד לפני מספר ימים שימש כראש מטה השר, וכיום משמש כיועצו האישי, תא"ל במיל' דוד סוויסה. בנוסף מכהן סוויסה כחבר מועצת עיר בעפולה מאז 2013, אז התמודד גם על ראשות העיר והפסיד לראש העיר המכהן יצחק מירון. מצב זה של כפל תפקידים - ראש מטהו של השר גלנט וחבר מועצת עיר פעיל - הופסק לפני מספר ימים בעקבות חוות דעת של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד דינה זילבר, ועל פי משרד השיכון חדל סוויסה מלשמש בתפקיד ב-30.11, ומאז מוגדר תפקידו כיועץ לשר הבינוי אשר אינו עובד מדינה.

יואב גלנטצילום: מוטי מילרוד

ביולי 2015 פרסם רשות מקרקעי ישראל מכרז לשיווק 27 מגרשים לבנייה עצמית, בהם זכויות ל-43 דירות בשכונת "מורדות עפולה הצעירה" בעפולה עילית. לפני כשבועיים, עם פרסום תוצאות המכרזים התברר כי כלל המציעים שזכו הם מהמגזר הערבי. זאת על אף שרוב 305 המציעים שניגשו היו יהודים.

תוצאות המכרז עוררו מחאה מצד גורמים שונים בעיר, וזאת בין היתר על תפקודו של ראש העיר, על אף שלא ברור כיצד יכול היה מירון למנוע את המצב שבו, בהינתן שמכרזי המינהל פתוחים על פי חוק בפני כלל הציבור, הצעותיהם של הלא-יהודים במכרז היו גבוהות יותר משל היהודים.

בכובעו כחבר מועצה וכיריב פוליטי לראש העירייה מירון, היה סוויסה אחת הנפשות הפועלות מאחורי קיומה של ההפגנה מול בניין עיריית עפולה ביום ראשון האחרון. בבוקר ההפגנה התראיין סוויסה לתוכניתו של חיים הכט ברדיו "קול רגע", ואף הוצג על ידו מספר פעמים כ"ראש המטה של שר השיכון" מבלי שסוויסה טרח לתקנו. סוויסה קרא למירון להגיע ולשאת דברים בהפגנה, אך גם ניצל את הבמה כדי להדגיש את אחריות ראש העיר למצב שנוצר: "לפני שלושה שבועות היו כאן שר האוצר ושר השיכון. לא ראיתי שאף גורם עירוני פנה אליהם בדרישה לשמור על צביון העיר".

תא"ל במיל' דוד סוויסה

כפי שפורסם – ההפגנה הידרדרה לבסוף לפסים אלימים וגזעניים. בין היתר צעקו חלק מהמפגינים לעבר ראש העיר, שיצא לדבר עמם: "בוגד", "תתפטר" ו"ראש העיר הוא מחבל", כאשר בשלב מסויים אף החלו ניסיונות לפגיעה פיזית בו, שלב שבו מולט ראש העיר אל בניין העירייה על ידי השוטרים שהגנו עליו בגופם. יש להדגיש כי לא ידוע על קשר בין סוויסה לאירועים אלו.

בלשכתו של שר השיכון גלנט סרבו להתייחס לתפקידו של סוויסה במחאה או לעמדת שר השיכון בנושא, וביקשו להדגיש רק כי "דוד סוויסה כבר אינו משמש כראש מטה השר ואינו עובד מדינה".

בשיחה עם סוויסה עצמו אישר כי אינו משמש עוד כראש מטהו של גלנט, ואמר כי הוא משמש כיום כיועץ חיצוני לשר. עוד אמר סוויסה: "אני מתכוון להמשיך להוביל את המאבק בתוצאות המכרז, שבו נפלו בבירור פגמים, דוגמת תיאום מחירים בין חלק גדול מהמציעים, דבר המצביע לכאורה על עבירה על החוק".

עוד אמר סוויסה כי דרישתו לביטול תוצאות המכרז יבוטלו אינה נובעת מגזענות: "בתפקידי במשרד השיכון פעלתי רבות להרחבת הבנייה במגזר הערבי, ואימוץ מסקנות צוות 120 הימים להקמת עיר ערבית. אבל אני חושב שכמו בכל יישוב אחר, קיבוץ או מושב, צריכה להינתן עדיפות לבני המקום, ולא ראינו את זה באף מכרז בעפולה".

ח"כ עיסאוי פריג' (מרצ) קרא לשר השיכון לפטר לאלתר את ראש מטהו דוד סוויסה אשר השתתף בהפגנות נגד מכירת דירות לערבים בעפולה. "משרד השיכון צריך להיאבק בגזענות בדיור ולא לקדם אותה. העובדה שבראש מטה השר עומד גזען עם תעודות שקורא למנוע מכירת דירות בעפולה לאזרחים ישראלים הינה בושה למשרד השיכון, לשר גלנט ולמפלגת כולנו. אל מול הגזענות אסור לשתוק ובמקרה הזה, אסור לאפשר לסוויסה להמשיך לקבל משכורת מהמדינה, ממשלמי המסים, בעודו נאבק ב-20% מהם, רק בשל מוצאם. סויסה גילה את הדרך להיות ראש עיר, לצאת מארון הגזענות ולדרוך על אזרחי ישראל הערבים.

"אם גלנט לא יפטר לאלתר את סוויסה, בכוונתי לפנות לנציב שירות המדינה ואם צריך גם לבג"צ, על מנת שהגזען סוויסה לא ימשיך לכהן בתפקיד שמאפשר לו ליישם בפועל את משנתו הגזענית", הוסיף פריג'.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מסך נתונים בבורסת וול סטריט מציג מרוץ עליות, בשבוע שעבר

רווחי החברות צומחים? מתברר שיש גורם שמנפח אותם

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי