"מתנה שערורייתית לעשירים, שהפכו את מושבי המרכז לכפרי השינה של אצולת ההון בישראל"

המועצה הארצית לתכנון ובנייה צפויה לאשר את הגדלת מספר הדירות במושבים ובקיבוצים ■ במסגרת ההחלטה שתידון היום, תאושר הקמת יחידת דיור שלישית בנחלות המושבים ■ הארגונים החברתיים מתנגדים

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

המועצה הארצית לתכנון ולבנייה תדון היום בתיקון תוכנית המתאר הארצית — תמ"א 35 — באופן שיאפשר את הגדלת רף היחידות העליון במאות יישובים חקלאיים, בהם כל המושבים ו–21 קיבוצים. במסגרת הדיון תתבקש המועצה לאשר את המלצות ועדת המשנה שלה — הוועדה לנושאים תכנוניים עקרוניים (ולנת"ע) — על שורת צעדים להגדלת מספר יחידות הדיור במגזר הכפרי. בחישוב שערך מינהל התכנון, שכלל הערכה של ניצול היתרות ביישובים החקלאיים, הוא העריך את כלל תוספת יחידות הדיור הפוטנציאלית ליישובים החקלאיים בכ–26 אלף.

הצעד הבולט שאותו צפויה המועצה הארצית לאשר הוא בנייה של יחידת מגורים שלישית ב"ראש הנחלה" — משבצת המגורים בנחלות החקלאיות במושבים. עד היום למושבניקים היתה אפשרות להקים במשבצת זו, ששטחה 2.5 דונמים, שתי יחידות דיור — האחת למשפחת חוכר הנחלה והשנייה למשפחת "הבן הממשיך". כעת תתאפשר תוספת של יחידה נוספת, לדייר שגם הוא בעל קרבה משפחתית לחוכר הנחלה.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

בני ציון (לבתים המצולמים אין קשר לנאמר בידיעה)צילום: ORI, מתוך ויקיפדיה

בדברי ההסבר של מינהל התכנון לקראת הישיבה, צוין כי "תוספת יחידת הדיור השלישית תגדיל את צפיפות המגורים ולא את שטח היישוב והפגיעה בשטחים החקלאיים שלו". רק בחלק מהנחלות מומשה האפשרות להקמת יחידת דיור שנייה, כך שצפוי כי המימוש של יחידת הדיור השלישית יהיה חלקי ויתפרש על פני שנים רבות.

עוד צוין, כי תוספת היחידה השלישית לא תיספר במניין יחידות הדיור המקסימלי שמאפשרת תוכנית המתאר הארצית, למעט במחוזות מרכז, ירושלים וחיפה, שם תוספת יחידת הדיור השלישית תיגרע מיתרת יחידות הדיור המותרת. דרישה זו הוכנסה לתיקון לבקשת גופי השלטון המקומי העירוני, שביקשו למנוע מצב של נהירה המונית אל היישובים הכפריים.

במגזר הקיבוצי לא נקבעה תוספת גורפת לכלל הקיבוצים, שברובם לא מוצה עדיין היקף יחידות הדיור המקסימלי האפשרי, אלא נעשה עדכון פרטני של הרמה המקסימלית של מספר יחידות הדיור המותר עבור 21 קיבוצים. בקיבוצים גבעת ברנר ונען עודכן הרף המקסימלי ל–1,000 ול–800 יחידות דיור בהתאמה; במעגן מיכאל עודכן הרף ל–900 יחידות; ובקיבוץ יגור — ל–700 יחידות. ברשימה נמצאים גם קיבוצים בשרון, בהם שפיים ומעברות, עם 500 דירות בכל אחד, וכן געש (450), יקום והעוגן (400 כל אחד).

לדברי יו"ר המועצה האזורית לב השרון ונציג המועצות האזוריות במועצה הארצית, עמיר ריטוב, תוספת היחידות היא מינורית ביחס להחלטה המקורית שקודמה במוסדות התכנון. פוטנציאל תוספת יחידות הדיור למרחב הכפרי בגרסאות קודמות של ההחלטה היתה 50 אלף דירות, וכיום מדובר על כמות נמוכה משמעותית.

"מדובר בהחלטה שמקובלת על השלטון המקומי העירוני והארגונים הירוקים, והיא מקודמת מתוך קונסנזוס", אמר ריטוב. "אנחנו לא באים לפתור את מצוקת הדיור בתוך המרחב הכפרי ויודעים את ההבדל בין עיר לכפר. המטרה היא לחזק את העירוניות וגם לתת מענה לצורכי היישובים הכפריים".

ואולם בפורום הקרקעות לצדק חלוקתי — ארגון־גג שהוקם באחרונה וכולל את האגודה לצדק חלוקתי, תהודה, הקשת הדמוקרטית המזרחית ושתיל — מבקר את המהלך וטוען כי הוא צפוי להגדיל את האי־שוויון בחברה הישראלית, ו"להעשיר את העשירים".

בהודעה שפירסם הפורום לקראת הישיבה, נאמר כי "האפשרות לבנות מספר רב של יחידות דיור, לפצל, למכור או להשכיר את הקרקע, צריכה להיות 'דגל שחור' שמתריע מפני הענקת אפשרות לספסר בקרקע ציבורית, גם כשמדובר במגורים. בעלי הנחלות יוכלו לפצל את הנחלה ולמכור בתים בשטחה ולמעשה לספסר בקרקע, באופן המאפשר לחקלאי להתפרנס מנדל"ן ולא מחקלאות".

משה קריף, פעיל בקשת הדמוקרטית המזרחית, אמר כי "מדובר במתנה שערורייתית לעשירי הארץ, שהפכו את מושבי המרכז לכפרי השינה של אצולת ההון בישראל, ועכשיו הם מקבלים את האפשרות לבנות בתים לילדיהם בפאתי הנחלות שרכשו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?