עיריית תל אביב מתכננת להכפיל את מספר הדירות בנאות אפקה א'

בניגוד לאזורים אחרים בתל אביב, שבהם העירייה מסרבת ליישום תמ"א 38 - מסמך מדיניות תכנונית שהוצא לשכונת נאות אפקה א' בצפון העיר, דווקא מעודד את יישום התמ"א, תוך קבלת מלוא זכויות הבנייה הנגזרות ממנה ■ "האזור דורש התייחסות מיוחדת"

רז סמולסקי
רז סמולסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רז סמולסקי
רז סמולסקי

מגדל מגורים שיקום במקום המתחם המסחרי כיתן גולף ברחוב פנחס רוזן, פינוי מכללת אפקה, מימוש מלא של זכויות הבנייה בתמ"א 38 ותוספת פוטנציאלית של 3,000 יחידות דיור - כך ייראה העתיד של שכונת נאות אפקה א' בצפון תל אביב. הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בתל אביב אישרה בשבוע שעבר את מסמך המדיניות של שכונת נאות אפקה א', שכולל מימוש מלא של זכויות הבנייה שמקנה תמ"א 38.

שכונת נאות אפקה א' תחומה בין הרחובות בני אפרים ממערב, שלונסקי מצפון, פנחס רוזן ממזרח ומבצע קדש (שכונת הדר יוסף) מדרום. בשכונה מתגוררים כיום כ–3,000 תושבים בכ–1,200 יחידות דיור. שטח השכונה 350 דונם, ו–77 דונם מתוכם מיועדים למבני ציבור. מלבד מבני המגורים, השכונה כוללת כ–25 אלף מ"ר של שטח בנוי לייעוד של תעסוקה.

רחוב קהילת קובנה בשכונת נאות אפקה א' על פי התכנון. הדמיה: אלונים גורביץ' אדריכלים

מבחינת מגורים, השכונה משלבת מגוון צורות בינוי: במרכזה הוקמו בתים צמודי קרקע, שלצדם בניינים בני שתיים־שלוש קומות, ובשולי, לאורך הרחובות מבצע קדש ושלונסקי, יש בנייה רוויה בבנייני שיכון ותיקים. בצד המערבי של השכונה, לאורך רחוב בני אפרים, מרוכזים מבני ציבור - חלקם בעלי אופי עירוני ולא שכונתי, כמו מכללת אפקה ובית יהודי בסרביה.

מסמך המדיניות שאושר בוועדה המקומית מתווה את קווי ההתחדשות של השכונה. אמנם מסמך זה אינו מסמך סטוטורי תקף, כמו תוכניות בניין עיר או תוכניות מתאר, אבל בסופו של דבר, תוכניות אלה נגזרות מהמדיניות - ולכן חשיבות המסמך רבה.

בנייני רכבת בנאות אפקהצילום: עופר וקנין

שני בנייני מגורים מתוכננים במתחם כיתן גולף

המדיניות החדשה מאפשרת למצות בנאות אפקה א' את כל זכויות התמ"א - תוספת של 2.5 קומות לבניין. זאת, בשונה ממדיניות עיריית תל אביב לגבי רובעים בתוך העיר, שבהם היא מגבילה את הבנייה לתוספת של קומה וחצי במקרה של חיזוק מבנים, ושתי קומות וחצי במקרה של הריסה ובנייה מחדש. שני המתחמים העיקריים שמסומנים לפינוי, נמצאים ברחובות מבצע קדש וקהילת פאדובה. במימוש מלא של הפוטנציאל, תגיע השכונה ל–3,100 יחידות דיור - אך בעירייה מניחים מימוש בשיעור של 50% מתוכניות עתידיות ותמ"א 38, כך שהשכונה תגיע בסופו של דבר ל–2,440 יחידות דיור.

רחוב קהילת קובנה בשכונת נאות אפקה א' כיוםצילום: אלונים גורביץ' אדריכלים

"בנאות אפקה א' יש ועד פעיל, שמאוד רצה להכין מסמך מדיניות לשכונה. במקביל, תוכנית המתאר של העיר (5000) סימנה את נאות אפקה א' כאזור להתחדשות עירונית, שדורש התייחסות מיוחדת", אומר האדריכל מאיר אלואיל ממחלקת תכנון צפון בעירייה, את הסיבות להכנת המסמך. "קורים הרבה דברים בשכונה. בצד המזרחי יש אזור תעסוקה ישן, כיתן גולף, שמשנה את פניו - ובמקומו ייבנה מתחם של מגורים, מסחר ותעסוקה. בדופן המערבית יש מתחם גדול של מבני ציבור, ואת מכללת אפקה יש כוונה להעביר לשכונת יד אליהו. זה יפנה לנו שטח ציבורי, שאפשר להכניס בו תוכן חדש".

"החוכמה במדיניות היתה לקחת את הפוטנציאל מבחינת מלאי הדיור, שיכול להכפיל את עצמו, אבל בלי לאבד את אופי השכונה", מוסיף אלואיל. "זאת לא שכונת מגדלים — זאת שכונה שיש בה גינות ירוקות עם מאפיינים פרבריים. השטח הירוק נמצא בעיקרו במגרשים פרטיים, ולכן צריך לקבוע כללים איך הפרויקטים החדשים ישמרו על האופי הירוק".

שכונת נאות אפקהצילום: עופר וקנין

מלבד ההנחיות לגבי תמ"א 38, כולל המסמך כמה עוגנים נוספים: מתחם כיתן גולף, מתחם מבני הציבור, רחוב קובנה וגינת ברלין. במתחם כיתן גולף שברחוב פנחס רוזן, במערב השכונה, אושרה בשבוע שעבר תוכנית שהופכת את המתחם, ששטחו 21 דונם, לפרויקט של שני בנייני מגורים, אחד בן שש קומות והשני בן 17 קומות. בסך הכל, ייבנו בשני הבניינים 183 דירות קטנות יחסית. השטח הממוצע של הדירות הגדולות שם יהיה 85 מ"ר (שטח עיקרי), ושל הדירות הקטנות - 55 מ"ר. נוסף על כך, ייבנה שטח של 2,200 מ"ר לייעוד מסחרי - ושטח בגודל דומה יוקצה לתעסוקה.

"רחוב קהילת קובנה יכול 
להיות שדרה מצטיינת"

במרכז השכונה עובר רחוב קהילת קובנה, שברוחבו דומה לשדרות במרכז תל אביב, כמו שדרות בן גוריון, שדרות נורדאו ושדרות בן ציון. משום כך, יש לעירייה כוונה להפוך את הרחוב לשדרה, לצופף את הבנייה בו באמצעות הגבהת הבניינים לחמש קומות, להגדיל את היקף השטחים הירוקים ברחוב ולהקים בו שבילים להליכה ולרכיבה על אופניים.

"רחוב קהילת קובנה יכול להיות שדרה מצטיינת של העיר, אך כיום הוא נראה כמו מגרש חניה, מגונן ומנותק", אומר אלואיל. "היה ברור שצריך לפתוח את השדרה. בקרב בעלי הדירות ברחוב, היו כאלה שלא רצו שום שינוי וביקשו להמשיך לגור בווילות הקיימות, וכאלה שרוצים למנף את התוכניות, לבנות מגדלים ולחלק דירות ליורשים. במסגרת שיתוף הציבור, הגענו לדרך פשרה: בניינים של ארבע־חמש קומות, עם 9–11 יחידות דיור בכל בניין".

במסגרת הליך שיתוף הציבור הופתעו מתכנני העירייה לגלות גם את הפער בין החזון של העירייה לבין הרצונות של התושבים לגבי גינת ברלין, שממוקמת במרכז השכונה. "הגינה נמצאת על גבעה, וקצת קשה להגיע אליה - ולכן הרבה אנשים לא משתמשים בה", אומר אלואיל. "רצינו להנגיש אותה ולהכניס בה שימושים נוספים - גן ילדים ובית קפה. הבאנו פתרונות, אבל נתקלנו בהתנגדות מצד תושבי השכונה, כי יש שם פינת הנצחה. התושבים רצו לשפר את הנגישות, אבל לא לעשות מהפכות - ואנחנו התיישרנו עם הרצון הזה".

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה