הממשלה אישרה: חמישה יישובים קהילתיים חדשים יוקמו בנגב

על אף הפגיעה הצפויה בבאר שבע ואופקים, החליטה הממשלה לאשר הצעת שר הבינוי להקמת 5 יישובים חדשים בנגב ■ גלנט: "הקמתם חיונית לחיזוק האחיזה בשטחים" ■ השר להגנת הסביבה אבי גבאי התנגד

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

על אף התנגדות הדרג המקצועי במשרדי האוצר והגנת הסביבה, החליטה הממשלה לאשר היום (א') את הצעת שר השיכון יואב גלנט להקים חמישה יישובים חדשים בנגב. ההחלטה עברה ברוב גדול, כאשר המתנגד היחיד להצעה היה השר להגנת הסביבה, אבי גבאי, ממפלגת "כולנו" שבה חבר גם גלנט.

חמשת היישובים שקידומם הובא לאישור הממשלה הם היישוב הקהילתי שלח, המתוכנן לקום בין אשלים לפתחת ניצנה; היישוב הקהילתי נווה גוריון - בין היישובים רביבים וכפר רתמים; הישוב הקהילתי דניאל בצמוד לעיר אופקים ולכפר השיקומי "עלה נגב"; היישוב הקהילתי דייה, המקודם בסמיכות לכביש 80 ובקרבת העיר ערד ויישוב קהילתי נוסף צמוד למרכז החינוכי אשל הנשיא.

שר השיכון והבינוי יואב גלנט ושר האוצר משה כחלון

השר גלנט ברך על ההחלטה: "הקמת חמשת היישובים הכרחית לחיזוק האחיזה בשטחים מעוטי אוכלוסיה בעלי חשיבות לאומית בנגב. לצד בניית היישובים החדשים, נמשיך בחיזוק היישובים הוותיקים, תוך הגדלת מספר יחידות הדיור בגבולותיהם, כדי להביא להתחזקותו של הנגב כולו, על כלל סוגי ההתיישבות שבו.

"היישובים החדשים ייבנו לצד תשתיות קיימות כדי למזער פגיעה בקרקע ובסביבה. באחריותנו להביא ליישוב הנגב, להגדלת אפשרויות התעסוקה והתיירות שבו, ולהפיכתו לאזור מבוקש ומשגשג, לאור החזון הציוני".

בדברים שנשא השר גבאי נגד ההצעה להקים את היישובים החדשים, טען כי אלה צפויים להחליש את עיירות הפיתוח שבדרום, ובעיקר את מערכות החינוך בהן. עוד טען גבאי כי הקמת היישובים החדשים צפויה להכביד על מערכת התכנון בתקופה שבה עליה להקדיש את מרב מרצה לטובת הגדלת מספר יחידות הדיור, ותוספת שכונות ליישובים קיימים, במקום לתכנן יישובים חדשים.

שמאי המקרקעין ארז כהן אמר כי "ניסיון העבר מלמד שיישובים קטנים, כביכול, דוגמת עומר, להבים ומיתר שהוקמו בעבר בסמוך לבאר שבע, לא רק שלא חיזקו את העיר, אלא תרמו רבות להחלשתה בכך שהיוו אבן שואבת לאוכלוסיות חזקות שנדדו החוצה מבאר שבע, בהם הרבה אנשי סגל אקדמי מאוניברסיטת בן גוריון, רופאים מסורוקה ועוד". כהן מדגיש כי אומנם מדובר ביישובים חדשים קטנים, כביכול, אולם השפעתם הפסיכולוגית והמהותית על נדידת אוכלוסיות חזקות אל מחוץ לעיר עלולה להיות משמעותית".

שי חג'ג', ראש המועצה האזורית מרחבים שבשטחה יוקמו שניים מהיישובים החדשים, ברך על ההחלטה: "פעלנו רבות בשלוש השנים האחרונות למען קידום הקמת היישובים. זהו צעד נכון הן כמעשה ציוני והן במישור הכלכלי-חברתי".

יו"ר ארגון קבלני באר שבע, אלי אביסרור, גינה את החלטת הממשלה: "חמור מאד שכמה ימים אחרי שראש הממשלה בא לבאר שבע ומכריז שהעיר תגדל לחצי מיליון תושבים, מתקבלת החלטה שכזו. זה ברור שהקמת היישובים הללו תבוא על חשבון באר שבע. רוב תושבי עומר ולהבים הם באר שבעים לשעבר, שממשיכים להתפרנס בעיר במשרות בעלות הכנסה גבוהה". עוד הוסיף אביסרור כי החלטותיה של הממשלה סותרות זו את זו. "אי אפשר לחתום על הסכם גג לבניית 20 אלף יחידות, ואז לקבל החלטה שכזו, זה לא נורמלי. מדובר בהחלטה שהיא סטירת לחי ליישובי הדרום, ואני מצפה מכל ראשי היישובים בנגב להתקומם נגדה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה