זעם בשלטון המקומי: המועצה הארצית צפויה לאשר את פרשנות גדרון לתמ"א 38

הפרשנות מעניקה זכויות בנייה נרחבות, והוגדרה על ידי היועץ המשפטי לממשלה כשגויה ■ שינויים של הרגע האחרון צפויים להפחית מעט את זכויות הבנייה ■ יו"ר איגוד מהנדסי הערים: "מי שיקבע את איכות החיים בעיר הם ארגוני הקבלנים, המפעילים לחצים על משרד האוצר"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

התיקון לגבי שיטת חישוב זכויות תמ"א 38, שמינהל התכנון צפוי להביא היום לאישור המועצה הארצית לתכנון ובנייה, עורר אתמול תגובות רבות.

בעוד שבשלטון המקומי גינו את התיקון, שצפוי להגדיל משמעותית את זכויות הבנייה שמקנה התמ"א, בקרב יזמים ועורכי דין העוסקים בנושא, בירכו עליו. כפי שפורסם אתמול, הצעת מינהל התכנון לתיקון התמ"א תואמת במדויק את פרשנותו של יו"ר ועדת הערר לשעבר, מיכה גדרון, שהעניקה זכויות בנייה נרחבות, והוגדרה על ידי היועץ המשפטי לממשלה כשגויה.

עם זאת, ל-TheMarker נודע כי ייתכן שיחולו שינויים בנוסח הסופי שיובא לאישור, שיצמצמו את זכויות הבנייה שתקנה התמ"א בגרסתה החדשה. לפי המידע, תבוטל כנראה תוספת זכויות הבנייה שנקבעה בתיקון, של 13 מ"ר בנוי לכל דירה שזכויות הבנייה מאפשרות לבנות במתחם. כך, במקרה שמדובר בבניין שבו זכויות ל–10–20 דירות, המשמעות היא גריעתן של שתיים עד ארבע דירות מהפרויקט (130–260 מ"ר בנוי). אתמול ערכו בכירים באוצר ובמערכת התכנון ישיבות עבודה בעניין, וייתכן כי ייקבעו שינויים נוספים.

צילום: עופר וקנין

במכתב נזעם ששלחו אתמול איתן אטיה, מנכ"ל פורום ה-15 (פורום הערים העצמאיות), ושלמה דולברג, מנכ"ל מרכז השלטון המקומי, ליו"ר מטה הדיור המשמש גם יו"ר המועצה הארצית, אביגדור יצחקי, ולמנהלת מינהל התכנון בינת שוורץ, כתבו: "בשבועות האחרונים ישבו נציגינו ואף היו שותפים בכמה דיונים עמכם, ואף הציעו הצעות כדי לגשר על העמדות המנוגדות. לאור ההצעה שהתפרסמה שלשום על ידי מינהל התכנון, אנחנו מבינים שהצעות נציגינו לא התקבלו כלל ועיקר וספק אם בכלל נשקלו. אנחנו סבורים כי אין להביא את הצעת מינהל התכנון למועצה הארצית בדיון הקרוב ואין ליצור את הרושם המוטעה כאילו היא 'פשרה'".

יו"ר איגוד מהנדסי הערים, האדריכל אבנר אקרמן, טען כי "משמעות הצעת השינוי לגבי שיטת חישוב הזכויות לתמ"א 38 היא אחת: אין יותר מקום לתכנון עיר, והערים לא יוכלו לשלוט על עתידן - לא מבחינת היקפי הבנייה בהן ולא מבחינת היכולת לתת שירותים לתושביהן. מי שיקבע את עתיד הערים ואיך תהיה איכות החיים בעתיד הם ארגוני הקבלנים, המפעילים לחצים על משרד האוצר לקבלת זכויות מפליגות ומוגזמות, כדי לבצע פרויקטים של תמ"א 38".

בשלטון המקומי הצביעו על העובדה המדאיגה, לטענתם, שהתיקון לתוכנית כולל שינוי גם במטרותיה, זאת כאשר לפי הנוסח החדש מתווספת המטרה: "להאיץ הליכי התחדשות עירונית לצד הבטחת מבני מגורים מחוזקים, באמצעות מסלול הריסה ובנייה מחדש". לדברי פרופ' ערן פייטלסון, יועץ למרכז השלטון המקומי: "שינוי מטרות התוכנית הוא מהפכה שיש להתנגד לה בתוקף, שכן עד כה כללו תוכניות להתחדשות עירונית היטלי השבחה, שנדרשים לרשות המקומית כדי לבנות תשתיות, מוסדות חינוך ומוסדות ציבור שישרתו את האוכלוסייה הגדלה".

גם עו"ד רועי ברזילי, חבר מועצת העיר רמת גן "בירת התמ"א", התבטא נגד התיקון, ואמר כי זה צפוי "לשנות את מטרות התמ"א מתוכנית חיזוק לתוכנית להתחדשות עירונית הנכפית על הערים באופן בלתי־מבוקר ובלתי־מתוכנן. מדובר ב'הנחתה' מלמעלה של תוספת עצומה של שטחי בנייה, שיביאו להגדלה דרמטית במספר הדירות, בלי לתת מענה לצרכים הנובעים מתוספת מסיבית כל כך של דירות, ותוך הרס של המרקם האורבני הבנוי הקיים".

מנהל מחלקת התכנון והבנייה במשרד אגמון ושות' רוזנברג הכהן ושות', עו"ד אייל מאמו, אמר: "לטעמי הפרשנות של גדרון היא הנכונה, והיא גם היחידה שהגיונית ועולה בקנה אחד עם הוראות התוכנית. חבל שהיועץ המשפטי לממשלה מצא לנכון להתערב בשיקול הדעת של מוסדות התכנון וגרם לרעידת אדמה מיותרת, ובעיקר מצער שהדבר גורם לחוסר ודאות ויכולת הסתמכות על משהו יציב. הדבר פוגע ביכולת לנהל פרויקט כזה מורכב שהטיפול בו אורך שנים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה

רעות וקנין. "יש מוצרים שגם אם אני מוכנה לשלם ורוצה להביא אותם, אין מצב"

מדוע הפיצות בפסח לא יכולות להיות עגולות? האישה שיודעת למה כל כך יקר פה