קבינט הדיור אישר תכנון מהיר ל–30 אלף דירות; הדיון לגבי הבנייה בהר חרת נדחה

מתחמים בקרית אתא, בבאר יעקב, בקצרין, באופקים ובשפרעם הוכרזו "מועדפים לדיור" - והועברו להליך תכנון מקוצר בותמ"ל ■ כחלון: "נוודא שלא יהיה כאן משבר דיור חדש"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

קבינט הדיור אישר היום (ב') את הצעת שר האוצר ויו"ר הקבינט, משה כחלון, להכריז על שבעה מתחמים כ"מועדפים לדיור" — ברמת גן (שני מתחמים), בקרית אתא, בבאר יעקב, בקצרין, באופקים ובשפרעם, ולהעבירם לוועדה לקידום מתחמי דיור מועדפים (ותמ"ל). במתחמים אלה צפויה הותמ"ל לקדם בנייה של כ–28.8 אלף דירות. לגבי מתחם נוסף שעמד על סדר היום — מתחם הר חרת בהרי ירושלים, שבו מבקשת רשות מקרקעי ישראל לקדם תכנון ל–3,000 יחידות דיור כחלק ממבשרת ציון, הוחלט לדחות את ההצבעה.

ברמת גן הכריז קבינט הדיור על שני מתחמים מועדפים, בדרום־מזרח העיר ובסמוך לתל השומר: גני אז"ר, הכולל 2,200 דירות, ותל השומר דרום, הכולל 3,000 דירות. בקרית אתא הכריז הקבינט על מתחם בצפון העיר שיכלול כ–13 אלף דירות. בבאר יעקב הוכרז מתחם המצוי בסמוך למחנה צריפין, המיועד לפינוי וכולל כ–1,000 דירות, מהן 240 יחידות דיור המיועדות לדיור מיוחד. בקצרין הכריז הקבינט על מתחם הכולל 1,600 יחידות דיור בדרום היישוב.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

הפגנה מול ישיבה של קבינט הדיורצילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע

באופקים הוכרז מתחם הכולל 8,000 דירות, רובן ככולן צמודות קרקע, על פני שטח של 13 אלף דונם ממזרח ליישוב הקיים. בשפרעם הוכרז מתחם הנמצא במזרח היישוב וכולל כ–1,500 דירות ושטח תעסוקה. כפי שפורסם ב–TheMarker השבוע, בחלק גדול מהמתחמים הוחלט לא להקצות 30% כלל הדירות המתוכננות לדיור להשכרה, כפי שמחייב חוק הוותמ"ל, בטענה כי הדבר יהפוך את התוכניות ללא ישימות כלכלית.

קבינט הדיור החליט שלא להצביע על הכרזה על מתחם הר חרת שבהרי ירושלים כ"מתחם מועדף לדיור" והעברתו לתכנון מהיר בותמ"ל. זאת על רקע התנגדות חריפה שמובילים ארגוני סביבה בשבועות האחרונים לתוכנית, וכן התנגדותה של עיריית ירושלים, שדרשה ביום ראשון האחרון משר האוצר ויו"ר קבינט הדיור משה כחלון, להימנע מלקדם בנייה במתחם. על פי התוכנית שהונחה על שולחן הקבינט, ושעליה כאמור לא נערכה הצבעה, 3,000 יחידות דיור וכן אזור תעסוקה.

מחוץ למתחם הממשלה בירושלים שבו מכונס כעת קבינט הדיור, מפגינים משעות הבוקר עשרות תושבים ופעילי סביבה, בהם אנשי החברה להגנת הטבע וארגון הסטודנטים "מגמה ירוקה". לטענת המפגינים, השטח בן 2,300 הדונמים שעליו התכוון הקבינט להכריז כמתחם מועדף לדיור, מוגדר בתוכנית המתאר המחוזית כשטח ירוק מוגן, ובחלקו מיועד אף להפוך לגן לאומי. המפגינים נושאים שלטים בהם נכתב: "הצילו! ירושלים וההרים בסכנה!", "ירושלים בוחרת, לא הורסים את הר חרת", "מחזקים את ירושלים, שומרים על ההרים", ו"יש ברירה אחרת, לא בונים בהר חרת".

מהחברה להגנת הטבע, המובילה את הפעילות למען שמירת הרי ירושלים, נמסר בתחילת היום כי "התוכנית תגרום להרס מוחלט של ערכיו הטבעיים והנופיים של האזור, לפגיעה אנושה ברצף השטחים הפתוחים באזור, ולשיבוש גמור של תהליך פיתוחה של מבשרת ציון, הדורש זהירות ורגישות. סוגיות פיתוחן המאוזן בראייה כוללת של הערים ושימור הסביבה, הטבע והנוף, במבואות ירושלים, אינן עניין להליך חפוז ודורסני בותמ"ל. יש להשאירן לבחינה מדוקדקת וזהירה של מוסדות התכנון הרגילים, בשיתוף עם הרשויות הרלוונטיות".

עיריית ירושלים פנתה אף היא ביום ראשון, באמצעות משרד עורכי הדין אגמון ושות', רוזנברג הכהן ושות', אל שר האוצר משה כחלון ויו"ר קבינט הדיור אביגדור יצחקי, בבקשה להוריד את התוכנית מסדר היום של קבינט הדיור. לטענת העירייה, התכנית לא תצליח להשיג את יעדה – הוספת יחידות דיור בזמן קצר - לאור העובדה כי מדובר בתוכנית מורכבת ובעייתית, הדורשת הליכי אישור ארוכים וחסמים רבים.

עדי רותם, סטודנטית באוניברסיטה העברית, תושבת ירושלים ופעילה בארגון "מגמה ירוקה": "הדיון היום על חרת הוא רק סימפטום לבעיה קשה של תכנון ובנייה במדינה. אנחנו עדים בשנים האחרונות לתהליך מזורז שבו גופי התכנון שלנו הופכים להיות לא דמוקרטיים, ומונעים משיקולים פוליטיים. נוצר מצב אבסורדי שהחוק מאפשר לקדם בנייה בהר חרת, איזור שעוד רגע יוכרז כשמורת טבע, כאשר במקביל קיימות בעיר עשרות אלפי עתודות בנייה שלא מנצלים אותן. כדי לטפל בבעיה, ולא רק בסימפטום, יש לבטל את הותמ"ל ולהחזיר את הדמוקרטיה. והכי חשוב - הגיע הזמן להתחיל למצוא פתרון לצעירים כמוני שרוצים לרכוש דירה ולקיים כל מה שהובטח לפני הבחירות במקום להתעסק בתוכניות לעשירים בלבד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה