"הרשות להתחדשות עירונית תסייע לאנשים שאין להם כלום - אבל חיים על קרקע בשווי מיליונים"

הממונה על התקציבים במשרד האוצר, ערן ניצן: "צריך לחשוב איך ניראה כחברה שבה שכבה צרה אוגרת עוד ועוד נדל"ן, כשחלק גדול אחר מתרחק מהיכולת לרכוש דירה"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

סגן הממונה על התקציבים במשרד האוצר, ערן ניצן, התייחס הבוקר (ו') לסוגיית הקמת הרשות להתחדשות עירונית, ואמר כי "התפקיד של הרשות להתחדשות עירונית הוא לסגור את פער הסוציולוגי בין דיירי השכונות שבהם התהליך מתבצע ובין השוק. זה לא לתושבי רמת אביב ג', הם לא צריכים אותנו. האזורים שבהם הרשות תהיה רלוונטית הם במקומות שבהם גרים אנשים שאין להם כלום אבל חיים על קרקע של מיליונים".

לגבי אובדן הכנסות מהקרקע הכרוך ביוזמת מחיר למשתכן אמר: "ברור שאנחנו מוטרדים ומודאגים, זה התפקיד שלנו. אבל יש סדרי עדיפות, אבל אנחנו סבורים שחשוב מאד להגדיל היצע כדי לבלום ולהוריד את רמת המחירים. מחיר למשתכן כרוכה באובדן הכנסות של שני מיליארד שקל לשנה. לא לכולם זה נעים לשמוע, אבל זו העלות וזה מקבל את הגיבוי של הממשלה. תוכנית המענקים לפריפריה – זה משהו שמעודד זוגות צעירים ללכת ולהתיישב בפריפריה".

ערן ניצןצילום: עופר וקנין

על הצלחת המכרז הראשון בעפולה: "טוב שהמכרז הצליח. השמאי הממשלתי מלווה אותנו בעבודה הזו. אנחנו נאנקים תחת המאמצים להגדיל עוד ועוד היצע. אנחנו סבורים שהפרויקטים יתממשו, ככל שהמהלך יילך ויתעצם אנחנו יחד איתו נתפתח ונלמד. אני מניח שהעוצמה תוליד את התוצאות שאנחנו מקווים להם. צריך לזכור שהמחיר למשתכן הוא רק צעד נוסף בתוך אסטרטגיה הרבה יותר רחבה. יחד עם רפורמת התכנון וגם צעדים לרסן במידה מסוימת את התכנון".

לגבי היחסים עם השלטון המקומי והתנגדות חלק מהרשויות לבנייה: "מוגזם לקבוע שהרשויות קובעות. יש להם משקל. ראש העיר מציג צרכים, לעתים הם מתחברים עם צרכי הממשלה ולפעמים לא. ראשי העיר הם שותפים שלנו, אני מדברים יום יום עם אלו שרוצים לבנות. זו דינמיקה סוחפת. כשראשי עיר רואים את הסכם הגג עם חיפה שכולל תקצוב של שיקוע המסילה, את פרוייקט עיר היין באשקלון, הם מבינים שיש אפשרות לפתח את העיר בצורה משמעותית.

"הותמ"ל היא לא ועדה שהייתי מנסח אותה ככזו שהולכת על ראשי הרשויות. הייתרון הגדול שלה זה שהיא מזרזת מאד את הליכי אישור התוכניות, כשהממשלה עצמה מחויבת לפרויקטים הללו. אפשר לזרז את התוכניות".

על ריסון הביקושים בקרב משקיעים אמר ניצן: "לתפיסתנו אם 9% מהציבור מחזיקים דירה שנייה ומעלה, בעוד שחלק גדל והולך בציבור מתרחק מהדירה, מדובר במצב בעייתי, וצריך לחשוב איך ניראה כחברה שבה חלק מהציבור הולך ואוגר נדל"ן ולשני אין בכלל. נכון, המשקיעים משכירים את הדירות, אבל לא מדובר בשוק מוסדר, וכזה שמתאים למשפחות. לכן אנחנו נלחמים בכל הכח על הקמת שוק גדול של השכרה ארוכת טווח, כדי שיהווה אופציה למשפחות שכרגע לא יכולות לרכוש. גם כאן – מדובר במהלך שעשוי לצנן את השוק, כי משפחות עם ילדים כבר לא יחושו לחץ אדיר לרכוש דירה גם במחיר בלתי אפשרי מבחינתם. הקמת שוק מוסדי להשכרה ארוכת טווח הוא צורך אסטרטגי ולא נוותר עליו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר