תוכנית חדשה לכיכר אתרים בת"א: יוקמו שלושה צמדי מגדלים בגובה של עד 36 קומות

התכנית כוללת את הריסת הכיכר אתרים הקיימת, תוך ביטול שיקוע הכביש

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

הוועדה המקומית תל אביב המליצה על הפקדת תכנית חדשה לכיכר אתרים, שתאפשר כדברי העירייה "את שיקום הכיכר וחיבור רצועת החוף לשדרות בן גוריון". התןכנית כוללת את הריסת הכיכר אתרים הקיימת, תוך ביטול שיקוע הכביש. במקום הכיכר יוקמו שלושה צמדי מגדלים למלונאות ומגורים שביניהם מערכת כיכרות ציבוריות עירוניות ומעברים לציבור, "באופן המבטיח את השתלבות הכיכר במרחב העירוני ובאזור התיירות המתחדש לאורך החוף", כדברי דוברות העירייה. התוכנית הקודמת לכיכר שנחשפה ב-TheMarker כללה בנייה מסיבית של שישה מגדלים בני 40 קומות כל אחד.

מתחם כיכר אתרים, המשתרע על 27 דונם, הוא אחד מהכשלונות התכנוניים הבוטים ביותר הקיימים כיום בתל אביב. המתחם הקיים הוא פרי תכנונו של האדריכל יעקב רכטר. בניית הכיכר החלה בתחילת שנות השבעים, והיא נחנכה ב-1975. אולם, מהר מאוד צצה הביקורת על הכיכר, ואין מדובר רק בביקורת אסטטית. בין הטענות היו, שהיא פועלת יותר להסדרת תנועת הרכב מאשר לתנועה אנושית, שהיא דוחה ולא מזמינה, שאינה מתאימה לסביבה.

בפועל התברר כי למעט כמה שנים שבהן עוררה הכיכר סקרנות שהביאה עימה גם מבקרים, המקום נדון לכילשון חרוץ, לנטישת עסקים ומבקרים ולעזובה מתמשכת. בתקופת מלחמת המפרץ הראשונה אמר ראש העיר תל אביב דאז שלמה להט (צ'יץ') כי הוא מקווה שטיל עיראקי יפגע בכיכר אתרים ויחריב אותה.

הבעיה הגדולה להביא מזור למקום, הוא מספר מרובה של בעלים בשטח, שמוגדר כבית משותף, ושהעירייה מהווה חמישית מהם. כל שינוי שמבקשת העירייה לערוך במקום מחייב השגת הסכמה רחבה בקרבם. בעל הנכסים הדומיננטי במקום הוא דובי שיף, שמשפחתו מחזיקה בבעלות על מלון מרינה, והוא אף מכהן כיושב ראש ועד בעלי הנכסים במקום.

על פי התכנית,של המשרדים פוסטר ושות' אדריכלים מלונדון, ושל ישר אדריכלים שלושת צמדי המגדלים ייבנו לגובה של עד 36 קומות ממפלס הרחוב, זאת בהתאם לתכנית המתאר כפי שאושרה ע"י הוועדה המחוזית, ויכללו ע"פ התכנית, עד 340 יחידות דיור למגורים בשטח ממוצע של 80 מ"ר לדירה וכ-600 חדרי מלון. סביב המגדלים, במפלס רחוב הירקון, קובעת התכנית שטחים מגוננים פתוחים לרווחת כלל הציבור, מבנה ציבור על קרקעי וכן שטחי ציבור מבונים רבים מתחת למפלס הכיכר העליון. במפלס הביניים בין הרחוב לטיילת החוף מתוכננת כיכר עירונית מסחרית, כהמשך ישיר של שדרות בן גוריון. בנוסף, כוללת התכנית מערך של מעברי הולכי רגל ורוכבי אופניים.

מספר מקומות החניה יהיה לפי התקן התקף, כאשר בנוסף יוקמו לפחות 355 מקומות חניה ציבוריים בבעלות עירונית.

מטרות התכנון המוגדרות בתכנית הן פיתוח והתחדשות האזור ע"י הריסת הכיכר הקיימת על כל מפלסיה והקמת כיכר עירונית פעילה במקומה, תכנון חדש במטרה להפוך את האזור למוקד שוקק חיים ההולם את מיקומו, בתפר שבין העיר לרצועת החוף, יצירת קשר ישיר להולכי רגל ורוכבי אופניים בין העיר לים, הפיכת רחובות הירקון ואליעזר פרי לרחובות עירוניים המאפשרים רצף תנועת הולכי רגל, רוכבי אופניים ורכב ממונע, פתיחת מבטים מכיוון העיר באופן ישיר לים באמצעות הורדת הכיכר, קביעת מערכת שטחים פתוחים לרווחת כלל הציבור, לרבות מעבר ישיר בין שד' בן גוריון לטיילת החוף, מתן מענה לשטחי הציבור הנדרשים, בין היתר למרינה ולבריכת גורדון הנמצאות בסמוך.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר