"החוק נגד דיירים סרבנים ישחרר פרויקטים של מאות דירות שנתקעו"

יוזמת משרד המשפטים לאפשר פינוי של דיירים סרבנים במיזמי פינוי-בינוי מלהיבה יזמים ועורכי הדין ■ בענף מקווים שהסרת החסם תעודד גם את הבנקים לאשר יותר מימון אך מציינים: "מדובר רק בחסם אחד מתוך כמה"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

תגובות נלהבות בקרב יזמי נדל"ן ועורכי דין מתחום המקרקעין ליוזמת משרד המשפטים לאפשר פינוי באמצעות צו של דיירים סרבנים, המטרפדים פרויקטים של פינוי־בינוי בבניינים משותפים, במקרה שיימצא סירובם על ידי בית משפט כלא סביר. את היוזמה פירסם לראשונה TheMarker ביום חמישי.

"מדובר בחוק מדהים והלוואי שיתקיים הלכה למעשה. אחד החסמים העיקריים שתוקע פרויקטים של פינוי־בינוי, מלבד הליכי התכנון, הוא דייר סרבן", אומר אשר אלון, מנכ"ל חברת אשלי, שסיימה לבנות לפני זמן קצר פרויקט פינוי־בינוי שבו מאות יחידות דיור בשכונת נוה שרת בתל אביב. עוד לדבריו, "אישור החוק יעודד יזמים שעד כה נמנעו מלהיכנס לתחום בשל חוסר רצון להתחיל להתעסק עם סרבנים בודדים שתוקעים פרויקטים של מאות יחידות דיור, להיכנס לפרויקטים של התחדשות עירונית. אני מאמין שזה יאפשר להוציא לדרך פרויקטים רבים הכוללים מאות רבות של יחידות דיור שתקועים כיום בשל סרבן אחד או כמה סרבנים בודדים".

צילום: אייל טואג

לדברי אבי בודוק, סמנכ"ל תפעול בחברת SHBN, העוסקת בעיקר בפרויקטים של תמ"א 38, קידום החוק מהווה "חדשות טובות ליזמים, ובעיקר לדיירים. הכוח היום מרוכז בידי המיעוט הסרבן, שתוקע מקלות בגלגלי הפרויקט. היו לנו לא מעט מקרים שבגלל דייר סרבן אחד, כל הפרויקט התבטל. חשוב לזכור שהמשמעות של ביטול היא שגם יזמים אחרים יחששו מלהתקרב לאותו בניין. אני מקווה שבעקבות השינוי, גם הבנקים יאשרו מימון לפרויקטים של תמ"א 38". עם זאת, מצנן בודוק את ההתלהבות ומציין כי "מדובר רק בחסם אחד מתוך כמה".

דייר אחד יכול לטרפד פרויקט שלם

על פי המצב החוקי הקיים כיום, מספיקה התנגדותו של דייר אחד מתוך עשרות כדי לטרפד פרויקט. החוק אמנם מאפשר לשכניו לתבוע אותו על הנזקים שנגרמים להם בשל סירובו, אך לא מעבר לכך. לפני כמה ימים הפיץ משרד המשפטים תזכיר של תיקון חוק לפיו, במקרים שבהם קיים בבית משותף הרוב המיוחס הדרוש לשם ביצוע פרויקט פינוי־בינוי, יוסמכו בתי המשפט להוציא צווי פינוי מהנכס נגד דיירים סרבנים במקרים שבהם יימצא כי סירובם להצטרף לפרויקט אינו סביר. בד בבד קובע התיקון כי הנכס יועבר לאחריותו של נאמן, שיוסמך על ידי בית המשפט להתקשר בשם בעל הנכס לשם ביצוע עסקת הפינוי־בינוי.

עו"ד צבי שוב מסביר כי סעד תביעת הנזיקין, שהיה קיים עד היום, התגלה כלא אפקטיבי מכמה סיבות: "תביעה מתנהלת תקופה ארוכה, דורשת תשלום אגרה נכבדת וכן מחייבת הוכחת נזק. אולם פעמים רבות התביעה מוגשת לפני שנגרם כל נזק, שכן הנזק מתחיל לכאורה להצטבר רק כשניתן להתחיל בבנייה, והגורם היחיד שמעכב הוא אותו דייר סרבן, ודי לכאורה שיש כמה דיירים שלא חתמו כדי להוות טענת הגנה כי הנזק כלל לא החל להימנות.

"עם זאת לדעתי נוסח החוק כיום צריך תיקון, כך שהמבחנים שיבחן בית המשפט לפני שיאשר לחייב בעסקה צריכים להיות רחבים הרבה יותר. אין מקום להסתפק בכמה סעיפים, שכן לעתים מדובר בפינוי אדם מביתו בניגוד לרצונו, והדבר אינו פשוט".

לדברי עו"ד ישי איציקוביץ', מנהל מחלקת עסקות הנדל"ן במשרד אגמון ושות', רוזנברג הכהן ושות', "זהו צעד מבורך שיש בו כדי לצמצם חסם משמעותי בפרויקטים של פינוי בינוי". עם זאת, סבור איצקוביץ' כי העובדה שהצעת החוק מותירה בפני בית המשפט את הברירה לבחור בין סעד הפיצוי (הקיים כבר כיום) לבין כפיית התקשרות הדייר בהסכם (ופינויו לאחר מכן) עלולה להביא לכך שמטרת החוק תסוכל.

"יש לזכור כי סעד הפיצוי על פי החקיקה הקיימת, אינו מהווה מטרה בפני עצמה אלא אמצעי כדי להביא את הדייר הסרבן להתקשר בעסקה. על פי החקיקה שמתמודדת עם דיירים סרבנים בפרויקטים של תמ"א 38 (הריסה ובניה) צעד הפינוי הוא הסעד היחידי. ככלל, מומלץ לבחון ולהשוות את התנאים והנוסחים בשני המקרים, שכן מבחינת זכויות הדייר והפגיעה הקניינית בהן, אין הבדל משמעותי ביניהם".

עוה"ד ענבל אהרן ורם תורן ממשרד גדעון פישר ושות': "בהתייחס לפרוייקטי תמ"א 38 נציין, שכבר כיום במקרה של דיירים סרבנים מספיק רוב של 66% לצורך פנייה למפקח על הבתים המשותפים שרשאי לאשר את ביצוע העבודות ולקבוע את הדרך לאכוף את ביצוע העבודות על הדייר הסרבן. במסגרת חידושי החקיקה שנעשו בשנים האחרונות בתחום, נעשה ניסיון למנוע סחטנות מצד דיירים, כאשר כולם רצו להישאר כדיירים אחרונים ובמסגרת כך לסחוט מהיזם כמה שיותר הטבות לצורך קבלת הסכמתם. האופציה של פנייה למפקח מאיינת סחטנות זו ומאפשרת קידום פרויקטים. כעורכי דין המבצעים פרוייקטי תמ"א 38 רבים אנו תומכים בכל יוזמה המקדמת את נושא התמ"א 38 שהנו בעל חשיבות ממלכתית מדרגה ראשונה, כמובן תוך שמירה על הזכות לקניין שהנה זכות יסוד במדינת ישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

באר שבע. תוספות הבנייה לא ענו על הציפיות להפוך אותה לעיר של מיליון תושבים

"אמירה הזויה של אנשים מנותקים": ההכרזה על הקמת עיר בדרום מעוררת סערה

אולם תצוגה למכירת מכוניות. בענף הרכב מודים כי היבואנים העלו את מחירן של חלק מהמכוניות החשמליות גם בלי קשר למס

הציבור מתנפל על המכוניות החשמליות, אך לא בטוח שהמס עליהן יועלה