תחרות לבנקים: גם קרן יסודות רוצה לממן פרויקטי בנייה למגורים

הקרן השלימה באחרונה סבב גיוס שני בו הגדילה את היקפה ל-300 מיליון שקל, ומתכננת בקרוב לצאת לגיוס שלישי בו תנסה להגדיל את היקף הקרן ל-500 מיליון שקל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

קרן יסודות השלימה באחרונה סבב גיוס שני במסגרתו גייסה 75 מיליון שקל ממשקיעים מוסדיים ובכך הגדילה את היקף הקרן לכ-300 מיליון שקל. יסודות מתחרה במערכת הבנקאית במתן ליווי פיננסי ליזמי נדל"ן, כשהיא מספקת להם אשראי לבנייה, מימון להשלמת הון עצמי, ופוליסות ערבויות חוק מכר (מכוח הסכם שיתוף פעולה בין חברות הביטוח מנורה ואיילון).

מייסדי הקרן טוענים כי זהו הכלי הראשון שמאפשר לכסף מוסדי להיכנס בהיקפים גדולי לשוק מימון פרוייקטי הבנייה - תחום שעד כה היה שמור אך ורק לבנקים. בסבב הגיוס האחרון, רוב הגיוס נעשה מבית ההשקעות ילין לפידות, שהזרים 56 מיליון שקל. בסבב הגיוס הקודם, גייסה הקרן 100 מיליון שקל מאלטשולר שחם, 50 מיליון שקל מקרן הפנסיה עמיתים, 25 מיליון שקל מגלעד ו-25 מיליון שקל מקרן הפנסיה של המורים והגננות.

בנייה בנתניהצילום: ניר קידר

לדברי יעקב סיסו, שותף מנהל בקרן, יעד התשואה על ההון שהקרן הציבה לעצמה הוא 15%. תשואה זו מתאפשרת, בין השאר, בעקבות ריבוי העמלות המאפיינת את פעילות ליווי הבנייה. עד כה, קראה הקרן ל-40 מיליון שקל מתוך סך ההתחייבויות המשקיעים, וב-10 החודשים שחלפו מאז הקמתה הקרן עומדת ביעד התשואה על ההון שהציגה לעצמה. מנהלי הקרן גובים דמי ניהול של 1.7% מסך כל התחייבויות המשקיעים ודמי הניהול מטפסים בהדרגה עד ל-2% בשנה השלישית. כלומר דמי הניהול בשנה הראשונה צפויים להסתכם בכ-4 מיליון שקל ויטפסו עד 6 מיליון שקל בשנה השלישית. מנהלי הקרן כבר מתכננים היום להרחיב את היקפי הגיוס בכ-200 מיליון שקל נוספים, כך שהתגמול למנהלים צפוי לגדול בהתאם.

יחד עם סיסו, שותפה בניהול הקרן אסתי פרידמן, ששימשה בעבר מנכ"ל כלל מימון. סיסו שימש בעבר כמנשה למנכ"ל בנק ירושלים וממלא מקום חברת הבנייה אזורים. יו"ר הקרן, במשרה חלקית, הוא דוד ברוך, ששימש בעבר כמנכ"ל בית ההשקעות אקסלנס ובנק ירושלים. הקרן מעסיקה 10 עובדים.

הקרן חתמה והחלה עד כה לממן 10 פרוייקטי בנייה למגורים, בסכום כולל של כ-75 מיליון שקל לבניית 300 יחידות דיור. לדברי פרידמן, הקרן מתמחה במימון פרוייקטים בסדר גודל בינוני וקטן, שמתקשים לקבל מימון בנקאי. "הבנקים תמיד יעדיפו מיזמי בנייה של 400-300 דירות על פני יזמים קטנים עם פרויקטים של 20-10 דירות, ואלה מתקשים לא פעם להשיג מימון". סקטור נוסף שזוכה למענה לדבריה, הוא סקטור קבוצות הרכישה, שהליך המימון שלו מורכב הרבה יותר משל החברות היזמיות, וגם ממנו מעדיפים בבנקים להימנע.

ברוך מוסיף כי "היתרון של הקרן על פני מערכת המימון הבנקאית, הוא שאצלנו היזמים מקבלים 'וואן סטופ שופ'. גם קבלת אשראי לפרוייקט, גם מתן ערבויות חוק מכר, וגם השלמת הון עצמי – כולם תחת קורת גג אחת. עבור היזם זה מפשט את הדברים לאין שעור".

העסקות שנחתמו כוללות פרויקטים מסוג תמ"א 38, הן של חיזוק ותוספת דירות למבנים קיימים, והן של הריסה ובנייה מחדש וכן עסקות מסוג קומבינציה ועסקות ייזום סטנדרטיות. מנהלי הקרן מדווחים כי צבר העסקות בתהליך ביצוע של הקרן עומד על 30 פרויקטים, לבניית 1,800 יחידות דיור, שלהם יוקצו מסגרות אשראי בסכום כולל של כ-300 מיליון שקל וכן ערבויות חוק מכר בסך של מיליארד שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אתר ChatGPT. היכולות מרשימות ביותר

הצ'אט־בוט המדהים יחליף את גוגל וישנה את עולם הטק? לא כל כך מהר

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?