יו"ר מטה הדיור אביגדור יצחקי: בכל שנה נוצר חוסר של עוד 10,000 דירות בשוק

בדברים שאמר יצחקי בכנס שעורכת רשות מקרקעי ישראל ציין כי יוזמת מחיר למשתכן היא רק פתרון ביניים שנועד להקל על חסרי הדירה ולא פתרון סופי: "כולנו בחרדה לקראת אמצע חודש אוקטובר כשייפתחו מעטפות המכרזים הראשונים"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

"כולנו בחרדה לקראת אמצע חודש אוקטובר כשייפתחו מעטפות מכרזי מחיר למשתכן, וכולי תקווה שקיבלנו את ההחלטות הנכונות. עם זאת מכרזים זה דבר דינמי, ואם היו טעויות נלמד לקח", כך אמר הבוקר (ד') אביגדור יצחקי, יו"ר מטה הדיור במשרד האוצר, בכנס שעורכת רשות מקרקעי ישראל באוניברסיטת תל אביב.

לדברי יצחקי, "הרעיון של מכרזי מחיר למשתכן הוא לייצר מצב שההיצע המוגבל שיש כרגע בקרקעות המדינה יופנה אך ורק לחסרי הדירה, אך לא מדובר בפתרון הכולל של משבר הדיור. זה פתרון הביניים שנועד לאפשר לחסרי הדירה לרכוש דירות ב-200 אלף שקל. עם זאת, אנחנו צופים שגם היוזמה הזו בשילוב הגדלת מספר הפועלים הזרים, אנחנו משוכנעים שיהיה בכך כדי לבלום את המחירים וגם להוריד אותם מעט".

אביגדור יצחקי צילום: מוטי מילרוד

יצחקי הדגיש כי המדיניות הנוכחית היא לשווק את כלל קרקעות המדינה בשיטת מחיר למשתכן, וכי 100% מכלל הדירות בכל מכרז תהיינה דירות מוזלות. "קיבלנו על כך הרבה צעקות, גם מהרשויות המקומיות שורשות תמהיל, וגם מהיזמים, אבל זו ההחלטה שקיבלנו. כך נמנעים גם סיבוכים והתחכמויות – איזו דירה כן זכאית ואיזו לא. גם בסוגיית הקריטריונים הלכנו עם הפשטות הגדולה ביותר. לא כושר השתכרות, ותק נישואים או כל דבר אחר. הקריטריון היחיד הוא מחסור בדירה, וזה מונע ויכוחים, עימותים ולראיה השינוי עבר בשקט".

יתחקי התייחס למאפייניו של משבר הדיור: "אנחנו בוחנים זה תקופה את משבר הדיור וזה משבר עמוק מאד. את הביקוש קשה מאד לעצור כי הכסף זול ואין השקעות אלטרנטיביות. המציאות היא שהמדינה צריכה בכל שנה ל-55-50 אלף דירות, עוד לפני דירות להשקעה, והמספר ילך ויגדל. יכולת הייצור המקסימלית של הענף היא 43-42 אלף דירות כיום בשיא התפוקה. המשמעות היא שכל שנה נוצר פער של לפחות 10 אלף דירות, ואם לא נתחיל לייצר 70-60 אלף דירות בשנה לא נצליח לפתור את המשבר.

"חסם ראשון להגדלת התפוקה הוא מספר העובדים ואנחנו במו"מ להבאת עובדים מסין. חסם שני הוא נושא הרשויות המקומיות, כשראשי הרשויות ברובם מבינים את המשימה אבל דורשים תופינים כדי לשתף פעולה. חסם שלישי זה תשתיות על, בעיקר בתחום התחבורה. אני מקווה שנשכיל לבנות תשתיות כדי שמשברים כאלה לא יקרו שוב ב-50 השנה הקרובות".

יצחקי התייחס לעבודת מטה הדיור שבראשו הוא עומד ואמר כי "מטה הדיור זה הדבר הכי טוב שעשינו. לקחנו את כל הגורמים, רמ"י, אגף תקציבים, חברות ממשלתיות והכנסנו אותם למטה מתכלל שמתאם. כולם מדברים עם כולם כמה פעמים ביום. עשינו שיעורי בית לפני הקמת הממשלה והחלטנו שאם לא נעשה את זה יהיה קשה מאד. התעקשנו על זה למרות מחאות רמות של גורמי קואליציה. היום אין יותר מונחים כמו 'אתם עשיתם' או 'אנחנו עשינו', מעכשיו זה כולנו עשינו.

היועץ המשפטי של רמ"י, עו"ד יעקב (ינקי) קוינט פתח את הכנס ואמר כי בהשוואה לימים עברו מורגשת כיום אווירת עשייה מואצת יותר במטרה לפתור את המשבר, תוך שהקריטריונים לזכאות לדיור מוזל הפכו למכלילים יותר. עוד ציין קוינט כי בהתאם לפסיקת בית המשפט העליון, הרשות מחוייבת למנוע אפחיה בהקצאת הדירות במכרזיה. "יש מנגנון להליכים לביטול המכרז במקרים שבהם יתברר שהיזם נקט הליכים של אפליה פסולה", אמר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה