בלעדי |

תוכנית הענק של עיריית תל אביב: שישה מגדלים בני 40 קומות במקום כיכר אתרים

לפי התוכנית שתגיע לדיון בוועדת התכנון של העירייה, את מבנה "הקולוסיאום" ומלון "מרינה" תחליף בנייה מאסיבית של מאות אלפי מ"ר בייעוד מגורים ומלונאות ■ הבעיה: תוכנית המתאר הטרייה מאפשרת בנייה עד 25 קומות

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

במשך עשורים ארוכים נחשבת כיכר אתרים הבנויה בליבו של קו החוף התל אביבי, לאחד הפילים הנדל"ניים הלבנים הבולטים של העיר, כזה שכולם היו שמחים להיפטר ממנו, אבל איש אינו יודע בדיוק כיצד ניתן לעשות זאת. היום (ב') חושף TheMarker כי בין עיריית תל אביב המחזיקה בבעלות על כ-20% מהמתחם, ובין שאר בעלי הקרקע, נחתם הסכם ולפיו את מקום הכיכר יחליף בינוי מאסיבי בדמותם של שישה מגדלים בני 40 קומות כל אחד, ובשטח של מאות מ"ר בנוי.

בימים אלו מגבש אגף ההנדסה של העירייה את פרטיה הסופיים של התוכנית והיא צפויה לעלות לאישור הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה בחודש אוקטובר, אחרי החגים. על פי התוכנית, הייעוד המתוכנן לשטח הבנוי הוא מגורים ומלונאות, בשיעור של כ-50% לכל אחד מהשימושים. כיום בשטח התוכנית מצוי מלון מרינה, שרק לאחרונה הושכר לרשת פתאל ושינה שמו ל"לאונרדו". בנוסף במתחם מספר חנויות, וכן השטח הציבורי הפתוח של הכיכר עצמה. אם אכן תעבור התוכנית את אישור הוועדות התכנוניות השונות, כל אלה צפויים להיהרס ולהתחלף בבנייה החדשה.

כיכר אתרים בתל אביבצילום: תומר אפלבאום

אולם כבר כעת מסתמן שלעירייה ממתינים כמה קשיים במאמציה לקדם את התוכנית. הראשון נובע מהעובדה שזאת כוללת כמה שינויים לעומת תוכנית המתאר העירונית לעיר, שנדונה ממושכות בוועדה המחוזית לתכנון, ושהחלטה בעניינה צפויה להתפרסם בקרוב. העובדה שרק עכשיו אושרה תוכנית מתאר שסותרת חלק מעיקרי התוכנית תקל על מתנגדי התוכנית לתקוף אותה.

כך למשל, בעוד שעל פי התוכנית המקורית ניתן יהיה לבנות בקרבת קו החוף העירוני עד לגובה של 25 קומות בלבד, הרי שעל פי התוכנית לכיכר תתבצע בנייה גבוהה יותר – עד לגובה של 40 קומות. נקודה נוספת שבה צפויה התוכנית המקודמת במתחם לחרוג מהוראות תוכנית המתאר, היא שיעור הבנייה בייעוד למגורים לעומת מלונאות. בעוד שתוכנית המתאר מחייבת לפחות 60% מהבנייה בייעוד מלונאי, התוכנית לכיכר אתרים מקצה 50% בלבד לייעוד זה, ו-50% נוספים כאמור למגורים.

כיכר אתרים בתל אביבצילום: אסף עברון

ליאור רוט, מנכ"ל חברת שיווק הנדל"ן משגב המעורבת במספר פרויקטים בתל אביב, צופה כי המגדלים, אם וכאשר ייבנו, כמעט שלא ישפיעו על היצע הדירות בשוק המקומי, וישרתו כמעט אך ורק תושבי חוץ. "חבל שעיריית תל אביב לא מקדמת פרויקטי בנייה המיועדים לאוכלוסיות מגוונות יותר", אמר. "בעוד שכולם צמאים לאישורים לבנייה סטנדרטית גבוהה יותר במרכז העיר, העירייה מקדמת בנייה של מגדלי יוקרה בלבד, שמאוכלסים בידי תושבי חוץ ולא תורמים לשיפור היצע הדירות המצומצם בישראל. בעוד הבירוקרטיה הנוגעת לפרויקטים של התחדשות עירונית ובנייני מגורים סטנדרטיים היא בלתי אפשרית, ניתנות פעם אחרי פעם הקלות דווקא למגדלי יוקרה".

ליאור רוט

תכנונה הייחודי של כיכר אתרים נעשה על ידי האדריכל יעקב רכטר, בנייתה החלה בשנת 1971, והיא נחנכה ב-1975. בתוך מספר לא רב של שנים התברר התכנון השאפתני כאסון, וחוץ מכמה שנות חסד שלהן זכה המבנה העגול, שאיכלס במשך שנות ה-80 את דיסקוטק "הקולוסיאום" שנחשב לאחד הפופולריים בעיר, נחל המתחם כישלון רבתי. כיום פועל במבנה מועדון החשפנות "פוסיקאט".

גם בעיריית תל אביב ניסו במשך תקופה ממושכת לקדם תכנון חלופי לשטח, אלא שנתקלו בחסם כמעט בלתי פתיר. מספר מרובה של בעלים בשטח, שמוגדר כבית משותף, כאשר כל שינוי שמבקשת העירייה לערוך במקום מחייב השגת הסכמה רחבה בקרבם. בעל הנכסים הדומיננטי במקום הוא דובי שיף, שמשפחתו מחזיקה בבעלות על מלון מרינה, והוא אף מכהן כיושב ראש ועד בעלי הנכסים במקום.

מעיריית תל אביב נמסר כי "התוכנית עודנה בשלבי בחינה ותובא לאישור הוועדה המקומית בשבועות הקרובים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

דובי פרנסס בתוכנית "הכרישים". דמותו בתוכנית היא של משקיע מחושב ואנליטי

תמכור דובי, תמכור: אם פרנסס לא מאמין למנכ"לית - שייפרד מפאפאיה

רעות גדרון עטיה. "נבלתי בעבודה המשרדית"

"העבודה שלי כיום הכי רווחית. בהיי־טק הרווחתי יפה, אבל לא טעמתי מהזהב"