אושרה אחת מתוכניות הבנייה הגדולות במרכז: 4,217 יחידות דיור חדשות בהוד השרון

ועדת המשנה להתנגדויות של הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה מרכז אישרה תוכנית למגורים ולאזור תעשייה בצפון־מזרח הוד השרון ■ חלק ניכר מהקרקע מצוי בידי בעלים פרטיים - ולכן עלול לחלוף זמן רב עד שיגיע שלב הבנייה הממשי

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

ועדת המשנה להתנגדויות של הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה מרכז אישרה באחרונה את תוכנית הר/1202 - תוכנית בנייה נרחבת בהוד השרון, למגורים ולאזור תעשייה, בצפון־מזרח העיר. התוכנית שאושרה כוללת בניית 4,217 יחידות דיור, 230 אלף מ"ר לתעסוקה ו–40 אלף מ"ר למסחר. בנוסף, התוכנית כוללת מוסדות ציבור, שטחים ציבוריים פתוחים - ואף קובעת שטח עבור בית עלמין עירוני חדש.

מדובר באחת מתוכניות הבנייה הגדולות ביותר שאושרו בשנים האחרונות באזור המרכז. עם זאת, העובדה שחלק ניכר מהבעלות על הקרקע מצוי בידי בעלים פרטיים, מעלה את החשש כי יחלוף זמן רב עד שיגיע שלב הבנייה הממשי בשטח, בשל הזמן הרב שיידרש לגיבוש תוכניות איחוד וחלוקה.

הוד השרון

התוכנית מתפרשת על כ–1,100 דונם: בגבול הצפוני נמצא כביש הרוחב 531, המפריד בינה לבין כפר סבא השכנה, ובגבול המערבי מצויות תוכנית 1201 (בשלבי תכנון) ותוכנית 1200 - מתחם מגדלי מגורים בשלבי בנייה ואכלוס מתקדמים. בדרום נמצא "מתחם 200", שנבנה כבר לפני יותר מעשור, ובצד המזרחי ממוקמת שכונת גיל עמל הוותיקה.

אישור התוכנית נעשה בתום תקופה של יותר מעשור, שבה התוכנית התגלגלה בין ערכאות התכנון השונות. בנובמבר 2006 הופקדה התוכנית לראשונה, ולאחר שחלק מעשרות ההתנגדויות שהוגשו התקבלו - הוועדה המחוזית החליטה ב–2009 כי התוכנית תתוקן ולאחר מכן תובא לאישור. ב–2012, ההיקף הרחב של התיקונים הביא את ועדת המשנה להתנגדויות להחליט כי יש להפקיד את התוכנית מחדש. בשל סיבוכים ביורוקרטים, התוכנית המתוקנת להפקדה פורסמה רק בספטמבר 2014, והפעם הוגשו לה שבע התנגדויות - מטעם עיריית הוד השרון וחלק מבעלי הקרקע בתחום התוכנית ובסמוך אליה.

עיקר טענות העירייה היו כי יש להגדיל את היקף שטחי התעסוקה בתחום התוכנית, ועיקר טענות בעלי הקרקע היו שיש להגדיל את היקף שטחי המגורים. עם זאת, לאחר הליך תכנוני כה ממושך, החליט הרכב - שבראשו עמד סגן מתכנן המחוז, גיא קפלן - כי יש לדחות את הדרישות השונות לשינוי היקפי הבנייה, לשים סוף להליך ולאשר את התוכנית.

סוגיה נוספת שבה נדרשה הוועדה להכריע היא טענתם של בעלי קרקעות פרטיים - שמבחינה היסטורית נכללו בגבול התוכנית, אך בינתיים קרקעותיהם הופקעו לסלילת כביש 531, המחבר בין כביש 6 וכביש 4 - כי יש להכליל אותם בתוכנית האיחוד והחלוקה, באופן שבו גם הם ייהנו מזכויות הבנייה החדשות בקרקע ומהרווח הטמון בהן.

הוועדה קבעה כי הקו הכחול של התוכנית יתוקן באופן שבו ייכלל בתחומו כביש 531 כפי שהיה בתוכנית המקורית, אך הדגישה כי "במצב המשפטי הנוכחי, השטחים בתחום כביש 531 אינם אמורים להיכלל בתוכנית איחוד וחלוקה".

לדברי עו"ד יונתן וינגרטיין, המייצג כמה מבעלי הקרקע הפרטיים במתחם, "מדובר בתוכנית שהוגשה ב–2006 על ידי עיריית הוד השרון. אך לאחר מכן, התנהלות העירייה הביאה לכך שלקח זמן ארוך לאשר אותה. במקום לפצות אותם ישירות, העירייה התעקשה לכלול בעלי קרקעות שהופקעו לצורך סלילת כביש 531 ותחנות הרכבת לאורכו, בתוך גבולות התוכנית, וכך לפתות אותם על חשבון בעלי הקרקע בתחום התוכנית. העמדה נדחתה על ידי הוועדה המחוזית, אך עיכבה את אישור התוכנית שנים רבות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות