"מתחם האלף" |

תוכנית ענק בראשון לציון: 5,500 דירות ו-1.7 מ' מ"ר מסחר

תוכנית הבנייה הגדולה בתולדות העיר, שבלבה ייבנה אחד מאזורי התעסוקה הגדולים במדינה, אושרה השבוע סופית על ידי הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה ■ ראש העיר, דב צור: "המתחם יהיה חוד החנית של מתחמי העסקים בישראל"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה של מחוז המרכז אישרה השבוע את תוכנית "מתחם האלף" במערב ראשון לציון, שבו צפוי להיבנות על שטחי הדיונות שבין נתיבי איילון לבין הים את אחד מאזורי התעסוקה הגדולים במדינה. האזור יכלול מתחם בגודל 1,000 דונם מדרום לשדרות רחבעם זאבי עם 1.7 מיליון מ"ר של שטחי משרדים, מסחר, ובילוי וכן 5,500 דירות.

מדובר בעתודת הקרקע המשמעותית ביותר לפיתוח עתידי בעיר, שהבעלות בה מחולקת בין העירייה (400 דונם) ובין בעלים פרטיים (600 דונם). בעבר יועדה הקרקע למגורים בלבד, אך כאשר נכנס ראש העיר הנוכחי, ציון דב צור, לתפקידו לפני כשבע שנים הוא פעל כדי לשנות את ייעוד השטח. לאחר שתוכנית ראשונה שגיבשה העירייה לפני מספר שנים, לבניית 2.5 מיליון מ"ר שטחי מסחר לעומת כמות קטנה יחסית של 2,900 דירות, נדחתה על ידי צוות היגוי שהוקם יחד עם מתכנני הוועדה המחוזית — הצדדים הגיעו להסכמה ב–2012 על ייעוד הבנייה הנוכחי.

מתחם האלף ראשל"צ, הדמיהצילום: עיריית ראשון לציון

המתחם מאופיין בנגישות תחבורתית גבוהה, מכיוון שהוא סמוך לתחנת הרכבת משה דיין שעל קו תל אביב–אשדוד, לקווי רכבת קלה עתידיים ובעל חיבור לנתיבי איילון וכביש 431, המגיעים ישירות אליו. כמו כן, המתחם סמוך לשני צירי הרוחב העיקריים של ראשון לציון — שדרות משה דיין (אשר הופכות לרחוב רחבעם זאבי) ושדרות רבין.

"המתחם הזה יהיה מתחם מוביל במתחמי העסקים העתידיים של ישראל, החל מעיצוב אייקוני שיעמוד בחזית החדשנות בתכנון, דרך פתרונות תחבורה חדשניים ומגוונים, מקורות אנרגיה ירוקים, מעטפת שירותים ותשתיות, תמהיל עסקים–מגורים נכון ושפת רחוב ייחודית", אמר צור. "אנחנו מתכננים מתחם עסקים שיהווה את חוד החנית של מתחמי העסקים בישראל, שיתאים לחברות ותאגידים מרכזיים במשק שמבקשים להיות בחזית החדשנות".

עיקר הקשיים הצפויים כעת, בהמשך קידומו של המתחם, צפויים להגיע בעיקר מכיוון סוגיית הבעלות על הקרקע. בעלי הקרקעות הפרטיים, שרכשו את הקרקעות במתחם לפני עשרות שנים (חלקם במסגרת איגודי מקרקעין שהתפרקו) יצטרכו להגיע כעת לסיכומים על חלוקת הזכויות באמצעות תוכניות איחוד וחלוקה.

דב צורצילום: ניר קידר

עו"ד שמואל שוב, שותף מנהל במשרד שוב ושות' — המייצג את מרבית בעלי הקרקע הפרטיים במתחם — בירך על אישור התוכנית בוועדה המחוזית ואמר כי "כעת, משהתוכנית העקרונית מאושרת, יקודמו על ידי הוועדה המקומית תוכניות מפורטות למתחמי האיחוד והחלוקה, במסגרתם יחולקו הזכויות שאושרו בין בעלי הקרקע השונים, כל אחד לפי החלק היחסי שבבעלותו. קיימת חשיבות רבה שבעלי זכויות בקרקע יתארגנו בקבוצות על מנת שיוקצו להם הזכויות יחדיו, כך שכאשר התוכניות המפורטות יאושרו הם יוכלו להתחיל לממש את הבנייה באופן מהיר וללא עיכובים כתוצאה מצורך לנהל הליכי פירוק שיתוף עם גורמים אחרים".

מעיריית ראשון לציון נמסר כי בימים אלה מתגבשת תוכנית אסטרטגית למתחם ביחד עם חברת אמן מקבוצת אמנת, שהקימה צוות הכולל את חברת הביצוע האמריקאית Bechtel (שבנתה את הפארקים האולימפיים בלוס אנג'לס וברצלונה), ואת חברת התכנון ההנדסי והאורבני ARUP הבריטית (שתיכננה את מרכז פומפידו בפריז).

עוד נמסר כי "העירייה צפויה להתחיל בקרוב בשיווק שטחי התעסוקה שבבעלותה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ראש הממשלה בנימין נתניהו. "זה ש'הכל שפיט' זה חסם לעסקים, שלא קיים בשום מקום בעולם המערבי"

הבנקים מאותתים לנתניהו: "ניצנים של משיכת פקדונות, ולא רק בהיי-טק"

שמעון ריקלין, אראל סגל, ינון מגל, יעקב ברדוגו, מגי טביבי

לא היה דבר כזה: עם מאות מיליוני שקלים, הערוץ הזה מאיים לשנות את המפה הפוליטית בישראל