חשיפת TheMarker |

רוכשי דירות במסלול מחיר למשתכן
 ייהנו מהנחה מרבית של 160 אלף שקל

לפי הטבלאות שגובשו באוצר, הנוסחה לחישוב גובה ההטבות תלויה בשווי הקרקע ■ עד כה פורסמו מכרזים לכ-2,200 דירות מוזלות בקרית מוצקין, עפולה ולוד ■ באזורים שבהם שווי הקרקע נמוך תינתן הנחה על הקרקע, וכן סיוע בעלויות הפיתוח ומענקים

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

המכרזים הראשונים לבניית דירות מוזלות במסלול מחיר למשתכן פורסמו בימים האחרונים במודעות של רשות מקרקעי ישראל. בסך הכל פירסמה הרשות הצעות לרכישת מתחמים לבניית 2,170 דירות, שמחיר הקרקע בהם צפוי להיקבע לפי תעריף נמוך ב-10% עד 80% ממחיר השוק. כמו כן, במקום שהזוכה יהיה זה שהציע את הסכום הגבוה ביותר על הקרקע - התחרות במכרז תהיה על המחיר הסופי הנמוך ביותר למ"ר בנוי במסלול מחיר למשתכן.

כיצד צפוי להיקבע שיעור ההנחה על הקרקע בכל אחד מהמתחמים שישווקו במסגרת היוזמה? שאלה זו תקבל מענה סופי רק עם פרסום החוברות, אבל כבר כעת ניתן להעריך מה צפוי להיות גובה ההנחה - בהתאם לטבלה שמפרטת את אופן קביעת ההנחות במכרזים השונים, שגובשה במשרד האוצר, ונחשפת כאן לראשונה. הטבלה גובשה במטרה מוצהרת להעניק הטבה שוויונית לכלל רוכשי הדירה הראשונה, שייהנו מהדירות המוזלות, בסכום של כ–200 אלף שקל במחיר הדירה לצרכן הקצה.

צילום: רמי שלוש

על פי הטבלה שהגיעה לידי TheMarker, שווי ההטבות יהיה נמוך מסכום זה, וייתכן שבאוצר בונים על מרכיבים אחרים שיוזילו את הדירות - למשל עלויות הפיתוח, שאמורות לרדת אף הן. באזורים שבהם מחיר הקרקע, כפי שהוערך על ידי השמאי הממשלתי נכון ל-1 ביוני השנה, נמוך במיוחד ומגיע לפחות מ–50 אלף שקל לדירה, שיעור ההנחה בקרקע יהיה 80%.

בנוסף, הרוכשים יקבלו מענק של 60 אלף שקל לרכישת הדירה, וסבסוד בהוצאות הפיתוח בסך 40 אלף שקל לכל דירה. הטבה זו, בסכום כולל של עד כ-140 אלף שקל לדירה, צפויה להיות תקפה מן הסתם בעיקר ביישובי הפריפריה המרוחקים ביותר.

במקרים שבהם הקרקע יקרה יותר, ומחירה מגיע ל-50–100 אלף שקל לדירה, יינתנו הטבות דומות, אבל מענק הרכישה יופחת ב-20 אלף שקל, ל–40 אלף שקל. במקרים שבהם שווי הקרקע יהיה בטווח של 100 עד 150 אלף שקל, הקרקע צפויה להימכר ב–80% משוויה ליזמים - אבל ללא מענק לרוכשים או סבסוד פיתוח.

לבסוף, בכל מקום שבו שווי הקרקע גבוה מ–150 אלף שקל לדירה, הקרקע ליזמים ליזמים במחיר המשקף הנחה של 120 אלף שקל במחירה לכל דירה. במלים אחרות, באזור שבו העריך השמאי את שווי הקרקע ב-160 אלף שקל לדירה, הקרקע במכרז תוצע בסכום המשקף מחיר של 40 אלף שקל לדירה, ואילו באזורים שבהם שווי הקרקע מוערך במיליון שקל לדירה - הקרקע תוצע במחיר של 880 אלף שקל לדירה.

כפי שפורסם, כל הדירות המוזלות שייבנו במכרזים אלה מיועדות לרוכשי דירה ראשונה בלבד. עם זאת, רשות מקרקעי ישראל שמרה לעצמה את האפשרות להפחית את שיעור הדירות המוזלות ל–80%, ולאפשר ליזמים למכור את שאר הדירות במחיר השוק.

המכרז הגדול ביותר שיצא לשיווק החודש הוא להקמתן של 1,028 דירות במתחם כורדני בקרית מוצקין, שבו שכן בעבר מחנה צה"ל. במסגרת המכרז משווקת הרשות 20 מתחמים, ל–22 עד 94 דירות כל אחד, והוא צפוי להינעל להגשת הצעות בסוף אוקטובר.

בפברואר השנה נחתם בהצלחה רבה מכרז רגיל לשיווק 1,190 דירות במתחם כורדני. 46 הצעות הוגשו על ידי היזמים עבור 26 מתחמים במקום, שנמכרו כולם. סכומי ההצעות הזוכות לימדו ששווי קרקע מפותחת לדירה היה אז 275 אלף שקל.

ימין לשמאל: ראש העיר רמלה יואל לביא, ממקרקעי ישראל עדיאל שמרון, שר הבינוי יואב גלנט ושר האוצר משה כחלון

מנגד, שלשום פירסמה רשות המקרקעין כי מכרז גדול אחר באזור הקריות, לשיווק 900 דירות לבנייה בשכונת אפק בקרית ביאליק, נכשל כמעט לחלוטין - עם זוכה בודד לבניית 107 דירות בלבד מתוך ה-900. לשאר המתחמים לא הוגשו הצעות.

מכרז מחיר למשתכן נוסף לבניית 593 דירות בשישה מתחמים פורסם בשכונת אחיסמך בלוד, עם תאריך נעילה שנקבע ל-26 באוקטובר. אליו נוסף מכרז, לבניית 337 דירות במתחם C1 שבחלקה הצפוני של עפולה, ב-24 מתחמים קטנים של 12 עד 19 דירות כל אחד. מכרז זה צפוי להינעל להצעות ב–2 בנובמבר.

בפריפריה הדרומית, פורסם מכרז לבניית 132 דירות מוזלות בשכונה הצפונית של ירוחם. מכרז לבניית 68 יחידות פורסם בשכונת פסגת זאב בירושלים, ומכרז לבניית 18 דירות מוזלות פורסם בטירת הכרמל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"