הרצליה ורמת השרון דורשות לפסול את החוקר של תוכנית תעש

לפי העתירה המינהלית של עמותת ריב"ה, אליה הצטרפו העיריות, החוקר זאב עמית נמצא בניגוד עניינים, מכיוון שהוא מבצע עבודות עבור רשות מקרקעי ישראל — יוזמת התוכנית ■ העותרים: לא לדון בתוכנית עד בירור הטענות

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

עיריות הרצליה ורמת השרון הצטרפו לעתירה של עמותת ריב"ה (ריאה ירוקה בתעש השרון) הדורשת לחייב את ועדת המשנה לעררים של המועצה הארצית לתכנון ולבנייה לדון בתלונות על ניגודי עניינים שבהם מצוי חוקר תוכנית תעש, זאב עמית, לפני המשך הדיון בתוכנית. לטענת העותרים, עמית מבצע עבודות עבור רשות מקרקעי ישראל (רמ"י), יוזמת תוכנית תעש.

תוכנית תעש משתרעת על שטח של 7,500 דונם וכוללת בנייה של כ–20 אלף יחידות דיור. היא הופקדה ביוני 2012 בוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה המשותפת, שהוקמה לצורך טיפול בתוכנית תעש השרון. התוכנית נתקלה בכ–600 התנגדויות, ועמית מונה כבודק מטעם משרד הפנים.

הפגנת תושבים נגד תוכנית תעש ב-2012צילום: פיני לירן

עמית קבע כי התכנון של 20 אלף יחידות דיור, שמשמעו תוספת של כ–100 אלף תושבים לסביבה, סותר את המגמה הנוכחית של ציפוף הבנייה. בעקבות זאת העריכו בוועדה כי בכך התיר החוקר להגדיל משמעותית את מספר הדירות, לעומת המספר שנקבע בתוכנית המקורית. התוכנית אושרה על ידי הוועדה המחוזית לתכנון, במתכונת המצופפת שעליה המליץ עמית.

לפני שבוע הגישה עמותת ריב"ה, באמצעות העומד בראשה, עו"ד ישראל כספי, עתירה מינהלית לבית המשפט המחוזי בתל אביב נגד ועדת המשנה, משרד הפנים, רמ"י והוועדה המחוזית לתכנון ובנייה. בעתירה ביקשה העמותה לפסול את החוקר, והיא לוותה בבקשה למתן צו ביניים שימנע מהגופים הללו להמשיך לדון בתוכנית תעש לפני שידונו בניגודי העניינים של עמית.

על פי העתירה, ניגודי העניינים של עמית נחשפו בהדרגה מאז דצמבר 2013, אז שנודע על עבודות שביצע עבור רמ"י, ובראשן עבודות שביצע שותפו למשרד של עמית שקשורות בתוכנית תעש עצמה. לטענת העותרים, כל הגורמים הממשלתיים שהיו קשורים בתוכנית, ובראשם משרד הפנים והוועדה המחוזית, התעלמו מהפניות — וניסו להסתיר את השתלשלות העניינים בנושא.

"מצב עובדתי ומשפטי כל כך פשוט, נהיר וברור לכל אדם — קל וחומר למשפטן — נעלם גם מעיני ועדת הערר, שהמשיכה לדחות פעם אחר פעם את כל בקשות הפסילה שהגישו העותרות", נכתב בעתירת ריב"ה, ונטען כי המדינה התנהגה בעניין "כטייקון נכלולי".

בעקבות פניית שופט בית המשפט המחוזי, קובי ורדי, לקבוצת משיבים פורמליים שנכללו בעתירה, הודיעו עיריות הרצליה ורמת השרון כי הן תומכות בעתירה.

"עם כל תגובה ומסמך המוגשים מטעם המשיבות בעניין זה (מוסדות המדינה; א"מ), רק מתרבים סימני השאלה בעניין ניגוד העניינים של החוקר", כתב עו"ד רפי אטינגר, המייצג את עיריית רמת השרון. "עולה לכאורה כי נפל פגם חמור של ניגוד עניינים בעבודת החוקר, מבלי שהוא ידווח על כך לוועדה המחוזית ולצדדים. לפיכך העירייה והוועדה המקומית (לתכנון ולבנייה רמת השרון; א"מ) תומכות במבוקש בעתירה ובבקשה לצו ביניים".

כספי מסר כי "התברר כי עמית עובד מאז 1996 עם רמ"י ופועל בצורות רישום שונות לאורך השנים כחברה מתכננת של רמ"י, כפי שכתוב באתר האינטרנט שלו, שבו הוא מצהיר בריש גלי שבשעה שהוא מתימר להיות חוקר בלתי תלוי, הוא עובד עבור יזם התוכנית כחברה מתכננת שלו. דהיינו, אדם שמתפרנס כל השנים מרמ"י, ונמצא אתה בקשרי עבודה הדוקים, נבחר ומונה על ידי משרד הפנים לשמש לתפקיד מעין־שיפוטי כחוקר, לשמוע להמליץ ולהכריע בכ–1,000 בקשות התנגדות שהוגשו לתוכנית, אחת הגדולות שנמצאות כיום במוסדות התכנון של מדינת ישראל — 
ולעזאזל אמון הציבור והצורך במינהל תקין, הגון ונקי".

לקראת סוף השבוע אמורה להתקיים ישבת ועדת הערר בנושא תוכנית תעש, ובית המשפט צפוי לדון בנושא כבר בימים הקרובים.

ממשרד הפנים לא התקבלה תגובה. בעבר נמסר משני המשרדים כי הם נותנים גיבוי מלא 
לעבודתו של עמית.

רשות מקרקעי ישראל מסרה כי: " זהו נסיון נוסף להעלות טענות שעלו בערכאות הרלוונטיות ולא צלחו עד כה. מעלי הטענות ניסו את כוחם בועדת הערר ובבית המשפט ויש להצר על נסיונם להסיט את הדיון לזירה התקשורתית, במקום להמתין להכרעת הערכאות הנכונות והראויות. רשות מקרקעי ישראל תגיב במסגרת הערכאות המוסמכות לדון בעניין".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"