בלעדי |

אלה המקומות הראשונים שבהם תוכלו לקנות דירות בזול

מינהל מקרקעי ישראל נערך לפרסום ארבעת המכרזים הראשונים במסגרת יוזמת מחיר למשתכן עד סוף אוגוסט ■ ההנחה עשויה להגיע ליותר מ-200 אלף שקל

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

רשות מקרקעי ישראל נערכת לשיווק קרקע לבניית יותר מ-2,500 דירות במסגרת יוזמת מחיר למשתכן, שעליה החליט קבינט הדיור בראשות שר האוצר משה כחלון, וזאת כבר במהלך השבועות הקרובים. 
ל-TheMarker נודע כי מעתה ועד סוף אוגוסט מתכנן המינהל לפרסם ארבעה מכרזים למכירת קרקעות, שבהם על פי היוזמה ייבנו דירות מוזלות עבור רוכשי דירה ראשונה.

מכרז אחד, שמסמכיו כבר מוכנים ואף הוצגו בפני חברי מועצת מקרקעי ישראל בישיבה שנערכה ביום רביעי האחרון, הוא לבניית 500 דירות ביישוב בית דגן, הסמוך לראשון לציון. בראשון לציון עצמה צפוי להתפרסם מכרז לבניית יותר מ-1,000 דירות במחיר נמוך. מכרז נוסף לבניית 700 דירות במסלול מחיר למשתכן צפוי להתפרסם עבור קרקע בשכונת אחיסמך שבלוד, ובעפולה צפויה להימכר קרקע לבניית 300 דירות במסגרת המסלול.

על פי היוזמה שמקדם כחלון, מעתה ישווקו כלל קרקעות המדינה במסגרת מכרזי מחיר למשתכן, שאמורים להוריד את מחירן הסופי של הדירות בכ-200 אלף שקל ממחיר השוק. על פי שיטה זו, במקום לשווק את הקרקע במכרזים רגילים, שבהם מנצח היזם שמציע עבור הקרקע את המחיר הגבוה ביותר - הקרקע תשווק במחיר שייקבע מראש על ידי המינהל, שינוע בטווח של 10% עד 80% פחות ממחיר השוק לאזור.

ראשון לציוןצילום: עופר וקנין

על הקבלנים הניגשים למכרז להציע את המחיר הנמוך ביותר למ"ר בנוי שביכולתם להציע ללקוחות הקצה שירכשו את הדירה בסוף, והזוכה במכרז הוא היזם שהציע את ההצעה הנמוכה ביותר. כך, למשל, יזם שזכה במכרז עם הצעה של 12 אלף שקל למ"ר בנוי מתחייב שמחירן הסופי לצרכן של דירות 100 מ"ר שהוא ישווק יהיה 1.2 מיליון שקל - בצמוד למדד תשומות הבנייה.

שיעורי ההנחה השונים למחיר הקרקע, שייקבעו במסגרת המכרזים באזורים שונים, נועדו למנוע אפליה בגובה ההטבה הכספית בין רוכשי דירות במרכז ובפריפריה - וזאת מכיוון ששיעורי הנחה נמוכים במרכז וגבוהים בפריפריה עתידים להביא להטבה כספית בגובה דומה. בנוסף, על פי החלטת קבינט הדיור משבוע שעבר, במקומות שבהם שווי הקרקע נמוך במיוחד, בפריפריה הרחוקה - המדינה אף תסבסד את עלות הדירה באמצעות מענק רכישה, כשהכוונה היא שבכל אזור ואזור גובה ההטבה יגיע לכ–200 אלף שקל פחות ממחיר השוק.

ההנחות עשויות להיות גבוהות מ-200 אלף שקל

אחד מפרטי ההחלטה, כפי שאושרה בשבוע שעבר במועצת מקרקעי ישראל, מעלה כי ישנו סיכוי גדול שגובה ההטבה הסופי יהיה אף גבוה יותר. זאת, מכיוון שהמונח "שווי שוק" על פי הגדרת המינהל, שממנו נגזרת ההנחה בקרקע, הוא שוויה של הקרקע נכון ל-1 ביולי 2015. כלומר, כל עלייה נוספת במחירי השוק של הקרקעות לא תבוא לידי ביטוי במכרזים שיפורסמו. באופן זה, עד תחילת שיווקן לרוכשים, מחיר הדירות עשוי לגלם הנחות גבוהות משמעותית מ-200 אלף שקל ביחס למחיר הריאלי.

צילום: מוטי מילרוד

סעיף נוסף שנחשף לראשונה בא לתת מענה לאחת הביקורות המרכזיות שנשמעו כלפי יוזמת מחיר למשתכן. על פי הביקורת, ההחלטה לייעד את כלל הדירות - כולל דירות הגן, הפנטהאוז והמיני־פנטהאוז - לרוכשי דירה ראשונה, שיכולותיהם הכלכליות נמוכות יחסית, אינה הגיונית ואף מסכנת את הצלחת המכרזים. ואולם על פי הנוסח הסופי של החלטת מועצת מקרקעי ישראל בנושא, לרשות תינתן גמישות בהפחתת שיעור הדירות המוזלות בכל מכרז עד לשיעור של 80%, וזאת במקרים שבהם תמצא הרשות לנכון לאפשר ליזמים למכור את הדירות היקרות יותר בפרויקט לכלל הציבור במחיר השוק.

עוד על פי ההחלטה, משרד הבינוי יקבע מפרט בנייה מחייב ליחידות הדיור שישווקו במסלול מחיר למשתכן, שממנו לא ניתן יהיה לחרוג. עד קביעת מפרט הבנייה למסלול, המתחמים ישווקו בהתאם למפרט הקיים שאושר למכרזי מסלול מחיר מטרה. התנאי לבחירת זוכה במכרז במסלול מחיר למשתכן הוא קיומן של לפחות שתי הצעות כשרות למתחם, ואם לא כן - יבוטל המכרז.

מאחר שהצפי הוא ליותר ביקוש מהיצע בכלל המכרזים, ודאי שבראשונים שבהם - השיווק ייעשה באמצעות הגרלה בין כלל הניגשים. עוד נקבע כי הרוכשים לא יורשו למכור את יחידת הדיור לצד שלישי במשך חמש שנים מיום האכלוס. עוד נקבע כי בכל אחד מהמכרזים צפויות 10% מהדירות להימכר בעדיפות ל"בני המקום" - כלומר, לתושבי היישוב שבו מתקיים המכרז. ככל שתאשר רשות מקרקעי ישראל את הגדלת מספר הדירות במסגרת "תוספת שבס", שיעור השיווק לבני המקום במתחמים אלה יגדל לעד 20%.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"