למה העברת מערכת התכנון למשרד האוצר יכולה להיות דווקא בשורה טובה?

לדברי פרופ' רחל אלתרמן מהטכניון צפויה העברת מינהל התכנון למשרד האוצר, שאישרה אתמול הכנסת, דווקא להיטיב עם מערכת התכנון ■ באופוזיציה תוקפים: "מערכת התכנון עברה לעולם שמסתכל על הכל דרך פריזמה אחת – רווחים"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

אישורה של הכנסת שהתקבל אמש (ב'), להעברת סמכויות התכנון למשרד האוצר, מעורר תגובות לכאן ולכאן. בעוד שעד עתה נתנו בעיקר מתנגדי המהלך את הטון בזירה הציבורית, טוענת פרופ' רחל אלתרמן מהטכניון ראש המעבדה למחקר השוואתי בתכנון, משפט ומקרקעין וחוקרת בכירה במוסד שמואל נאמן, כי מבחינתה מדובר במהלך מבורך:

"זו פעם ראשונה מאז קום המדינה שמינהל התיכנון הופך להיות כה מבוקש על ידי שרים - עדות לחשיבותו הגדולה למשק ולחברה. נכון להיום, המיקום של מינהל התכנון ביחד עם מינהל האוכלוסין הוא מיקום קצת מוזר, ומתאים לימי הקולוניה הבריטית. קשה לומר שמערכת התכנון הישראלית בעיקר במישור המחוזי והמקומי זו תפארת כזו גדולה. למערכת התכנון יש לה כברת דרך ללכת כדי לתפקד היטב – בעיקר מבחינת משכי הזמן לאישור תוכניות והיתרים שהוא בלתי סבירים באופן קיצוני בהשוואה למדינות מערב אחרות".

לכן לטענת אלתרמן, "המעבר המוצע לאחריותו של שר האוצר במקום שר הפנים הוא מהלך טוב שעשוי לתת למינהל התכנון יותר בולטות והשפעה. אמנם, קירבה למשרד האוצר עשויה לחזק במעט את השיקולים הכלכליים, בעיקר בעת הבדיקה המקצועית של תוכניות לפני הגשתן למוסדות התכנון, אך ההזהרות הרבות ששומעים לאחרונה כאילו שיקולי התכנון יקבלו הטייה קיצונית הן מוגזמות. מוסדות התכנון ימשיכו לפעול על פי אותו חוק התכנון והבנייה.

פרופ' רחל אלתרמן. "לא עוד שכונות מגורים נפרדות"

"יש להניח שהזרועות המקצועיות שהתפתחו היטב במשך השנים במשרד הפנים במישור הארצי והמחוזי, ימשיכו לפעול ואף יחוזקו בכוח אדם מיקצועי נוסף. המעבר יכול להוות גם הזדמנות. משרד האוצר הוא מקור המימון של כל דבר במדינה ובשימוש נבון יכול המשרד לתת מזור לפחות לכחצי מהבעיות של מערכת התכנון והבניה.

"אני מקווה שבאימוץ מינהל התכנון יעשה המשרד לפחות אחד מבין שני המהלכים הנחוצים על-מנת לרפא את מערכת התכנון והבניה: חיזוק הזרוע המקצועית ברשויות המקומיות, וביזור משמעותי של הסמכויות למישור המקומי. לפחות אחד מהשינויים תלוי בידי האוצר וכרוך רק בתקציב למימון תקנים. כיום אפילו בעיריות בגודל בינוני ואף מעבר לכך– להוציא עיר כמו תל אביב – הגוף המקצועי האמור לייעץ לוועדות התכנון מונה בקושי 4-3 אנשי מקצוע, כדי להידמות לארצות אחרות, ולתת גם משקל לחוות הדעת המקצועיות נחוץ רק מימון".

את חברי הכנסת באופוזיציה, טיעוניה של אלתרמן אינם משכנעים. בעקבות אישור העברת הסמכויות אמש, ברוב של 51 תומכים מול 45 מתנגדים, אמרה ח"כ תמר זנדברג כי "מדובר בהחלטה עקומה שלא תקדם ולא תייעל אלא רק תתקע ותעכב את עבודת הממשלה. באבחת הצבעה אחת משנים סדרי עולם ומוותרים על ידע שנצבר במשרדים במשך שנים".

ואילו ח"כ דב חנין, יו"ר השדולה הסביבתית-חברתית בכנסת, אמר כי "יש הרבה מה לתקן במערכת התכנון, יש בירוקרטיה מיותרת, יש אטימות לקבוצות אזרחים, חוסר התייחסות לצרכים של הפריפריות ושל האוכלוסיה הערבית. אבל אסור להרוס אותה. וזה מה שהממשלה מקדמת כאן היום. פעם אחר פעם, כביכול כדי לבנות דירות, הורסים את מערכת התכנון ע"י מנגנונים עוקפי תכנון. יש כבר אנרכיה של מוסדות עוקפי מוסדות".

עוד לדבריו, "לא מדובר כאן במהלך טכני אלא במעבר של מערכת התכנון לעולם אחר לגמרי, שמסתכל על הכל דרך פריזמה אחת ויחידה - של רווחים ואינטרסים כלכליים. כך ילכו לאיבוד שיקולי הסביבה הבריאות, איכות החיים, כך יפגעו זכויות הציבור הדמוקרטיות להתנגד ולהביע דעה, כך יפגע הקשר הנדרש כל כך בין מערכת התכנון לרשויות המקומיות, לעיריות, גופים שחייבים לעבוד יחד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"