קבינט הדיור אישר שיווק כל קרקעות המדינה במתכונת "מחיר למשתכן"

על אף ביקורת שהעלו השרים דרעי ושלום, אושרה תוכניתו של שר האוצר משה כחלון להוזלת מחירי הדיור פה אחד ■ העלות המוערכת: 2 מיליארד שקל בשנתיים

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

קבינט הדיור אישר לפני מספר דקות את תכניתו של שר האוצר משה כחלון למתן הנחות בקרקעות המדינה במסגרת תוכנית מחיר למשתכן. על פי תוכנית מחיר למשתכן, כל קרקעות המדינה ישווקו באמצעות מתן מחיר קבוע לקרקע, שישקף הנחה של 10% עד 80% לעומת שוויה הריאלי של הקרקע. היזמים שייגשו יתחרו על הצעת המחיר הזול ביותר למ"ר בנוי בפרויקט הסופי, כך שמי שיציע את הדירות הזולות ביותר לצרכן הקצה יזכה. עוד לפי התוכניות, ייועדו כלל הדירות לרוכשי דירה ראשונה.

עלות התוכנית מוערכת ב-2 מיליארד שקל על פני שנתיים – 2015, שרק בחלקה האחרון תיושם התוכנית וב-2016. 1.7 מיליארד שקל מתוך הסכום הם למעשה אובדן הכנסות מהקרקע שתשווק כאמור במחירים נמוכים יותר, ו-300 מיליון שקל נוספים מהווים הוצאה ישירה על מענקים לרוכשי דירה ראשונה וסבסוד פיתוח, בעיקר פריפריה.

שר האוצר משה כחלון צילום: טלי מאייר

ההחלטה עברה על אף ביקורת שהשמיעו שרי הפנים והכלכלה בתחילת הדיון. שר הפנים סילבן שלום התייחס לעלות התוכנית: "השאלה אם יש חשיבה מאיפה משלימים את הסכומים הללו ממקום אחר. בנוסף, ערך הקרקע בדרום הוא אפס. האוצר תמיד התנגד למענק לרוכשים וכעת יש מענקים לפריפריה. מה קרה לאוצר? גילו את האור? מה קרה שאחרי שהאוצר נלחם בכל שרי הבינוי נגד זה, שהוא בעד עכשיו?".

שר הכלכלה אריה דרעי אמר כי התוכנית טובה בעיניו, אך התנגד לאישורה בנפרד מתקציב המדינה שאמור להיות מוגש בקרוב לאישור הכנסת. "לא יכול להיות שמביאים ערב הכנת התקציב החלטות גדולות כאלו. אנחנו כל שבוע-שבועיים מקבלים החלטות גדולות שנוגעות לתקציב בלי הקשר לתקציב המדינה, וכשנגיע לתקציב המדינה נתמודד עם הכל פתאום.

"יש פה הוצאות שקשורות לתקציב שעליהם אני לא מקבל תשובה - מע״מ והשקעה ישירה של 300 מיליון שקל. אני לא מתנגד. אבל אני רוצה שזה יהיה חלק ממכלול שלם ושהממשלה תחליט האם הדירות זה לפני קצבאות ילדים. האם זה לפני לחם לרעבים. זה לא נכון ולא ראוי. השבוע אנחנו דנים על התקציב אז תביאו הכל ביחד עם כל התקציב".

כחלון השיב לו כי סכום ההשקעה הישירה הוא 300 מיליון שקל בשנתיים. "זה נראה לך מפיל תקציב?", תהה. אך דרעי לא ויתר והשיב: "בדיוק לפני שבועיים אמרת לי שהוצאה אחרת של 288 מיליון שקל לא תפיל תקציב ועכשיו זה. אז אין לי תשובה עכשיו, אבל התחושה שלי שלא מתנהלים נכון. במקום לדון על כל החבילה מוציאים מסדר היום דברים מסויימים ודנים רק עליהם. אני לא מתנגד לדיור אבל בוא נראה את כל התמונה".

עוד הוסיף דרעי: "לא הייתי מעלה את זה אם לא הייתי שומע לפני שבוע שלא מתכוונים לקיים חלק ממה שהתחייבו בהסכמים הקואליציוניים. למה כל שאתם מבקשים זה מקצועי ומה שאנחנו מבקשים זה פוליטי. מע"מ 0% למוצרי יסוד זה הפוליטי? קצבאות ילדים זה פוליטי?".

שר החקלאות, אורי אריאל, אמר כי "שוק הדיור הוא שוק של ציפיות והשוק הזה נמצא בסחרחור ועלול לצאת משליטה. לכן, על אף שאני מסכים עם הטענות שהשר דרעי מעלה, אני אומר בואו נאשר את זה ויפה שעה אחת קודם. הציבור מחכה לראות. התוכנית היא סך הכל טובה. בהקשר של הציפיות של הציבור, זה יותר חזק מהתוכנית עצמה. הציבור צריך להאמין שהמחירים ירדו ואסור לדחות את ההחלטות".

לאחר הדיון נערכה ההצבעה בה אושרה ההחלטה פה אחד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"