קבינט הדיור אישר שיווק כל קרקעות המדינה במתכונת "מחיר למשתכן"

על אף ביקורת שהעלו השרים דרעי ושלום, אושרה תוכניתו של שר האוצר משה כחלון להוזלת מחירי הדיור פה אחד ■ העלות המוערכת: 2 מיליארד שקל בשנתיים

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

קבינט הדיור אישר לפני מספר דקות את תכניתו של שר האוצר משה כחלון למתן הנחות בקרקעות המדינה במסגרת תוכנית מחיר למשתכן. על פי תוכנית מחיר למשתכן, כל קרקעות המדינה ישווקו באמצעות מתן מחיר קבוע לקרקע, שישקף הנחה של 10% עד 80% לעומת שוויה הריאלי של הקרקע. היזמים שייגשו יתחרו על הצעת המחיר הזול ביותר למ"ר בנוי בפרויקט הסופי, כך שמי שיציע את הדירות הזולות ביותר לצרכן הקצה יזכה. עוד לפי התוכניות, ייועדו כלל הדירות לרוכשי דירה ראשונה.

עלות התוכנית מוערכת ב-2 מיליארד שקל על פני שנתיים – 2015, שרק בחלקה האחרון תיושם התוכנית וב-2016. 1.7 מיליארד שקל מתוך הסכום הם למעשה אובדן הכנסות מהקרקע שתשווק כאמור במחירים נמוכים יותר, ו-300 מיליון שקל נוספים מהווים הוצאה ישירה על מענקים לרוכשי דירה ראשונה וסבסוד פיתוח, בעיקר פריפריה.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

שר האוצר משה כחלון צילום: טלי מאייר

ההחלטה עברה על אף ביקורת שהשמיעו שרי הפנים והכלכלה בתחילת הדיון. שר הפנים סילבן שלום התייחס לעלות התוכנית: "השאלה אם יש חשיבה מאיפה משלימים את הסכומים הללו ממקום אחר. בנוסף, ערך הקרקע בדרום הוא אפס. האוצר תמיד התנגד למענק לרוכשים וכעת יש מענקים לפריפריה. מה קרה לאוצר? גילו את האור? מה קרה שאחרי שהאוצר נלחם בכל שרי הבינוי נגד זה, שהוא בעד עכשיו?".

שר הכלכלה אריה דרעי אמר כי התוכנית טובה בעיניו, אך התנגד לאישורה בנפרד מתקציב המדינה שאמור להיות מוגש בקרוב לאישור הכנסת. "לא יכול להיות שמביאים ערב הכנת התקציב החלטות גדולות כאלו. אנחנו כל שבוע-שבועיים מקבלים החלטות גדולות שנוגעות לתקציב בלי הקשר לתקציב המדינה, וכשנגיע לתקציב המדינה נתמודד עם הכל פתאום.

"יש פה הוצאות שקשורות לתקציב שעליהם אני לא מקבל תשובה - מע״מ והשקעה ישירה של 300 מיליון שקל. אני לא מתנגד. אבל אני רוצה שזה יהיה חלק ממכלול שלם ושהממשלה תחליט האם הדירות זה לפני קצבאות ילדים. האם זה לפני לחם לרעבים. זה לא נכון ולא ראוי. השבוע אנחנו דנים על התקציב אז תביאו הכל ביחד עם כל התקציב".

כחלון השיב לו כי סכום ההשקעה הישירה הוא 300 מיליון שקל בשנתיים. "זה נראה לך מפיל תקציב?", תהה. אך דרעי לא ויתר והשיב: "בדיוק לפני שבועיים אמרת לי שהוצאה אחרת של 288 מיליון שקל לא תפיל תקציב ועכשיו זה. אז אין לי תשובה עכשיו, אבל התחושה שלי שלא מתנהלים נכון. במקום לדון על כל החבילה מוציאים מסדר היום דברים מסויימים ודנים רק עליהם. אני לא מתנגד לדיור אבל בוא נראה את כל התמונה".

עוד הוסיף דרעי: "לא הייתי מעלה את זה אם לא הייתי שומע לפני שבוע שלא מתכוונים לקיים חלק ממה שהתחייבו בהסכמים הקואליציוניים. למה כל שאתם מבקשים זה מקצועי ומה שאנחנו מבקשים זה פוליטי. מע"מ 0% למוצרי יסוד זה הפוליטי? קצבאות ילדים זה פוליטי?".

שר החקלאות, אורי אריאל, אמר כי "שוק הדיור הוא שוק של ציפיות והשוק הזה נמצא בסחרחור ועלול לצאת משליטה. לכן, על אף שאני מסכים עם הטענות שהשר דרעי מעלה, אני אומר בואו נאשר את זה ויפה שעה אחת קודם. הציבור מחכה לראות. התוכנית היא סך הכל טובה. בהקשר של הציפיות של הציבור, זה יותר חזק מהתוכנית עצמה. הציבור צריך להאמין שהמחירים ירדו ואסור לדחות את ההחלטות".

לאחר הדיון נערכה ההצבעה בה אושרה ההחלטה פה אחד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"