ראשי רשויות מקומיות: הצעת כחלון לתוספת דירות תעכב בנייה חדשה

ברשויות המקומיות טוענים כי שר האוצר כופה עליהן לבחור בין פגיעה בתושבים - לנטילת אחריות על כישלון בהורדת מחירי הדיור ■ לטענתם, ההערכות כי ניתן להוסיף 20% לשטחם של בניינים חדשים מיושנות ואינן תקפות ■ ההצעה תעלה מחר לדיון בקבינט הדיור

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

ראשי רשויות מקומיות ואיגוד מהנדסי ערים הודיעו כי הם מתנגדים לתוכניתו האחרונה של שר האוצר, משה כחלון, לאפשר להוסיף לפרויקטים חדשים למגורים עוד 20% בשטחם. במכתב ששלחו מהנדסי ערים לראש מינהל תכנון, בינת שוורץ, הם מכנים את הצעד "עוקף תכנון". ראשי עיריות גדולות, ובראשם ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, הודיעו כי הם מתנגדים לחוק המוצע.

ההצעה של כחלון היא לחוקק הוראת שעה לתקופה של חמש שנים, שלפיה ניתן יהיה להגדיל ב–20% שטחי מבנים חדשים שעדיין לא התחילו בהקמתם או שנמצאים בשלב של שלד. התוספות יוקצו כולן להקמת דירות חדשות, מחציתן קטנות, עד 75 מ"ר.

הצעת החוק מתבססת על הערכות משנות ה–90 של מינהל התכנון, כי ניתן להגדיל את מספר הדירות בשכונות חדשות ב–20% מבלי שהדבר ישפיע על רמת השירותים הציבוריים. הקביעה נעשתה לקראת אישור תקנת שבס, שאיפשרה בזמנו הגדלת מספר הדירות בפרויקטים ב–20% מעבר לכמות שנקבעה בתוכנית המקורית.

ואולם הזמנים השתנו, מיליון עולים כבר לא מגיעים כמו אז, ואחרי כ–20 שנה, ספק אם עם ההערכות הישנות של מינהל התכנון עדיין תקפות — זו רוח הטענות שהעלו מהנדסי ערים וראשי עיריות, שנפגשו לפני כעשרה ימים עם שוורץ.

בנייה חדשה בירושליםצילום: אי פי

לפגישה הזאת קדמה פגישה עם כחלון ובכירי משרדו, שבה שטחו ראשי הרשויות בפני השר את ראיית העולם שלהם בתחום הדיור ושיתוף הפעולה עם הממשלה. הפגישה הסתיימה בהבנה כי כל צעד תכנוני שקשור לרשויות מקומיות, צריך להיעשות בעצה אחת ובשקיפות מלאה. לאחר מכן הציגה שוורץ בפני ראשי הרשויות את עקרונות התוכנית. בפגישה נכחו בין היתר מהנדסי העיר ובכירי העיריות של תל אביב, פתח תקוה, חיפה ובאר שבע, שהביעו התנגדות לתוכנית.

"צעד שאינו פרקטי"

מנכ"ל פורום ה-15 - ארגון המאגד 15 ערים עצמאיות שלא נתמכות על ידי מענקים ממשלתיים - איתן אטיה, שהשתתף במפגש, אומר כי כבר במהלך אותה ישיבה ראשונה עם כחלון הביעו הנציגים מהרשויות המקומיות התנגדות לרעיון. הם טענו כי יהיה לו אפקט בומרנג — קבלנים ישהו את התחלות הבנייה בציפייה לאישור החוק, ולאחר מכן יתכננו את הפרויקטים שלהם מחדש, ויבקשו היתרי בנייה חדשים. לדעתם, התוצאה תהיה עיכוב של הבנייה.

"תאר לך קבלן, שנמצא בתחילת בניית הפרויקט שלו, לאחר ששיווק חלק מהדירות, ולפתע נודע לו שהוא יכול להגדיל את הפרויקט. מה הוא יעשה? לפי הצעת החוק, יוצא שהדירות הקטנות יוקמו בקומות העליונות דווקא. האם זה הגיוני? כל הצעד הזה אינו פרקטי", טוען יו"ר איגוד מהנדסי ערים ומהנדס העיר נתניה, אבנר אקרמן, שהשתתף בפגישה עם שוורץ. אקרמן הופתע לשמוע, לטענתו, כי האפשרות להגדיל את הבנייה תחול גם על מבנים שנמצאים בשלבי הקמה. לדבריו, "בפגישה דובר במפורש על מבנים שעדיין לא התחילו בהקמתם".

לדברי אטיה, ראשי הרשויות והמהנדסים הקשו גם לגבי פרויקטים של תמ"א 38 — ושאלו אם גם הם יוכלו לקבל 20% תוספת, וזאת בהמשך לתוספת שמוקנית להם מכוח התוכנית.

שוורץ ביקשה מנציגי הרשויות המקומיות להעלות את הסתייגויותיהם על הנייר, ולהעביר לה אותו. פורום ה–15 שלח מכתב ששולל מכל וכל את התוכנית. מהנדסי הערים הביעו התנגדות מתונה מעט יותר, עם רעיונות לשיפור ההצעה.

ואולם הצעת המחליטים שהגיש כחלון לא כוללת דבר מזה — ולמעשה, מתעלמת לגמרי גם מהדברים שעלו בפגישות שניהלו כחלון ושוורץ עם הבכירים ברשויות המקומיות. בולטת בהצעת המחליטים גם אי־התייחסות של שני המשרדים שקשורים ישירות להצעה — משרד הבינוי ומשרד הפנים.

"תכנון של שנים 
עלול לרדת לטמיון"

ל–TheMarker נודע כי בתגובה להצעה פנו לכחלון ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, ויו"ר המרכז לשלטון מקומי, חיים ביבס — וביקשו ממנו להסיר את ההחלטה מסדר היום של קבינט הדיור, שאמור לדון בנושא מחר.

הכעס ברשויות המקומיות רב. רבים לא אהבו לשמוע את כחלון אומר בשבוע שעבר בטכס הסכם גג שנערך ברמלה כי "הרבה ראשי ערים לא אוהבים תושבים. הם אוהבים בנקים וסופרים, שמשלמים ארנונה גבוהה. אבל הם שוגים. ערים בלי סטודנטים וזוגות צעירים ישקעו בסוף. הן אולי יהיו עשירות, אבל ישקעו". יש גם מי שמזכירים את הניסיון של כחלון לעקוף את הרשויות המקומיות בהצעה להתיר פיצולי דירות — שבסופו של דבר ירדה מסדר היום של קבינט הדיור, לפני כשלושה שבועות.

לכן, בקרב בכירים ברשויות המקומיות יש הסבורים כי כחלון עומד לתלות בהם את האשם בבעיות הדיור. כך, במכתב המהנדסים לשוורץ נכתב בין היתר כי "מתן סמכויות לוועדות המקומיות לתכנון ובנייה ככלל הוא צעד רצוי ומבורך, אך מסירת שיקול הדעת הבלעדי לוועדה המקומית לגבי הוספה משמעותית של זכויות בנייה, יעמיד אותה בפני מצב בלתי־אפשרי של בחירה בין פגיעה לדורות באיכות חיי הקהילה לבין הכתרתה ככזאת שמנעה או הכשילה מהלך של הורדת מחירי הדיור".

עוד כתבו המהנדסים כי "ההצעה עוקפת תכנון לצורך תוספת יחידות דיור — אך איננה מתמודדת ואיננה נותנת פתרונות לשטחים לצורכי ציבור, העלולים להימצא בחסר ככל שהיקפי היישום שלה יהיו משמעותיים. החשש העולה מסדרת ההצעות וההחלטות האחרונות הוא שתכנון של שנים רבות עלול לרדת לטמיון בשל מצוקה זמנית, והדבר עלול אף להגיע לפגיעה באיכות החיים של הציבור".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה

רעות וקנין. "יש מוצרים שגם אם אני מוכנה לשלם ורוצה להביא אותם, אין מצב"

מדוע הפיצות בפסח לא יכולות להיות עגולות? האישה שיודעת למה כל כך יקר פה