מחדל הדיור הציבורי: למה 823 דירות עומדות ריקות במשך חודשים ארוכים?

קרוב ל-30 אלף משפחות הזכאיות לדיור ציבורי בשל מצבן הכלכלי ממתינות לדירה שנים ארוכות - בעוד מאות דירות, בעיקר בפריפריה, אינן מאוכלסות ■ מספר הדירות הריקות גבוה בכ-35% מזה שפירסם מבקר המדינה בדו"ח לפני חודשיים ■ כתבה שנייה בסדרה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

יותר מ-2,000 משקי בית שהוגדרו על ידי משרד הבינוי כזכאים לדיור ציבורי וכ-27 אלף משקי בית שהוגדרו כזכאים על ידי משרד הקליטה, ממתינים שנים ארוכות לדירה שתתפנה עבורם; למרות זאת, 823 דירות המיועדות לדיור ציבורי ברחבי הארץ עומדות ריקות - כך עולה מנתונים הנחשפים לראשונה.

הרוב המכריע של הדירות, 556, עומדות ריקות יותר משלושה חודשים; 267 דירות עומדות ריקות פחות משלושה חודשים. 81% מ-823 הדירות מיועדות לאכלוס, כלומר, אין כל מניעה הנדסית או אחרת לאכלוסן המיידי. על 50 מהדירות חל איסור אכלוס, בעיקר בשל מצבן ההנדסי והתחזוקתי הגרוע, וכ-40 ממתינות להריסה ובנייה מחדש במסגרת פרויקטים של פינוי־בינוי.

את הנתונים מסר משרד הבינוי לאחרונה, בעקבות שאילתה שהגיש ח"כ דב חנין יחד עם פורום הדיור הציבורי.

הנתונים גבוהים משמעותית מאלה שפורסמו עד היום, לרבות בדו"ח מבקר המדינה שהתפרסם רק לפני חודשיים. בבדיקת המבקר נמצא כי מספר הדירות הבלתי מאוכלסות הוא 609 בלבד - כך שמספר הדירות הריקות הנחשף כעת גבוה ב–35%.

לפער הזה יכולות להיות כמה סיבות. הראשונה - ייתכן שהמבקר התייחס לדירות של עמידר בלבד, בעוד הנתונים הנוכחיים הם לגבי כלל החברות המשכנות, כולל עמיגור, חלמיש, פרזות ועוד כמה חברות קטנות יותר. הסיבה השנייה - ייתכן שהמבקר התייחס רק לדירות שזמן ההמתנה לאכלוסן ממושך, כלומר יותר משלושה חודשים, ואילו הרשימה שהגיעה לידי TheMarker כוללת את כל הדירות, uבהן כאלה שהתפנו לפני זמן קצר.

דימונה מובילה במספר הדירות הריקות

בחינת התפלגות הדירות הריקות לפי ערים, מעלה כי מרביתן נמצאות ביישובי הפריפריה. דימונה היא העיר עם מספר דירות הדיור הציבורי הריקות הגדול ביותר - 162 דירות, כמעט חמישית מסך הדירות הפנויות ברחבי הארץ. אחריה ברשימה מדורגת באר שבע - 88 דירות פנויות. אחריהן בסדר יורד אופקים (45), בית שאן (40), קרית אתא (35), מצפה רמון (31), ירוחם (29) וקרית שמונה (27).

השר יואב גלנטצילום: ניר קידר

בעפולה יש 22 דירות פנויות, וכך גם בשדרות; בערד 20 דירות, בצפת 19, בנצרת עלית 17, ובאשדוד ואשקלון 16 כל אחת; מבין הערים הגדולות, בחיפה 11 דירות פנויות ובירושלים 6 בלבד; בתל אביב 10 דירות אינן מאוכלסות, מהן על שלוש חל איסור אכלוס מטעמים הנדסיים.

מספר הדירות הריקות שמובא כאן - 823 - אינו גבוה רק ביחס לדו"ח המבקר, אלא גם בהשוואה לנתונים שסופקו בעבר על ידי משרד הבינוי ועמידר. כך למשל, בתשובה לפנייה של התנועה לחופש המידע לפני שלוש שנים השיבה עמידר כי ברשותה כ-760 דירות ריקות, ומהן כ-400 ראויות לאכלוס.

כיצד ייתכן שלמרות התורים הארוכים, של אלפי זכאי דיור הממתינים במשך שנים לדירה, מספר כה גדול של דירות ריקות עדיין עומד ללא שימוש? בשנים האחרונות טען משרד הבינוי כי מאגר הדירות הריקות נמצא בעיקר ביישובי הפריפריה הרחוקה, ואילו זכאי הדיור הציבורי הממתינים לדירה מרוכזים בעיקר בגוש דן ובירושלים. תשובה זו מספקת הסבר חלקי בלבד. אמנם גם מהנתונים המובאים כאן עולה תמונה שלפיה רוב מכריע של הדירות הפנויות מרוכז בפריפריה, אך ברשימת הערים יש גם כאלה שבהן יש לא מעט ממתינים, כמו באר שבע וקרית אתא.

מהלך נוסף שגרם למספר הדירות הריקות לעלות בשנים האחרונות הוא החלטה שהתקבלה במשרד הבינוי בתקופתו של השר אורי אריאל, שלפיה זכאי דיור ציבורי מיישובים שבהן אין היצע דירות לא ישוכנו בערים שבהן יש יותר דירות מזכאים. זאת בעיקר בשל התנגדות מצד הרשויות המקומיות שבהן יש היצע עודף של דירות. אלה טענו כי גם כך מצבן הסוציו־אקונומי אינו שפיר, ולכן הן אינן מוכנות לקלוט אוכלוסייה מוחלשת מערים אחרות, שתעמיס על מערכות הרווחה שלהן.

באחרונה הצהיר שר הבינוי הנוכחי, יואב גלנט, כי יפעל לצמצם את מספר הדירות הריקות ביישובים שבהן יש יותר זכאים מדירות. בכוונתו להגמיש את הקריטריונים הנוקשים שעל פיהם נקבעת כיום הזכאות לדיור ביישובים אלה. עם זאת, עדיין לא ברור איך הדבר אמור להתבצע, ולפי אילו פרמטרים.

"השר חייב להורות לא רק על הגמשת הקריטריונים בחלוקת הדירות הריקות אלא גם על פתיחת הליכים משפטיים מהירים נגד ראשי רשויות המסרבים לקלוט בתחומם זכאי דיור ציבורי בטענות לא חוקיות", אומר רן מלמד, סמנכ"ל עמותת ידיד. "משרד הבינוי חייב לבצע חיבור של דירות קטנות כדי לאפשר מרחב מחיה נורמטיבי למשפחות הזכאיות, להתקין מעלונים ואפילו מעליות חיצוניות לבניינים כדי לאפשר אכלוס של דירות בקומות גבוהות על ידי קשישים ואנשים עם מוגבלויות, ובעיקר לתת אפשרות לזכאים לעבור מאזור אחד בישראל לאזור אחר לפי בחירתם".

"אין סיבה שלאנשים לא תהיה קורת גג"

זה זמן רב שפעילי פורום דיור ציבורי, טוענים שבידי המדינה דירות רבות של הדיור הציבורי העומדות ריקות, ולכן לדבריהם הנתונים שהתקבלו בעקבות הפנייה למשרד הבינוי אינם מפתיעים. דני גיגי, יועץ מדיניות בארגון, אומר: "ברור שמדובר במחדל אדיר, יש שיאמרו אפילו פשע, כי מצד אחד אנשים ממתינים שנים בעוני ובסבל לדירות ומצד אחר החברות המשכנות לא ממהרות לטפל בדירות הריקות, שיכלו להציל חיים. אנחנו מברכים על הקריאה של שר השיכון גלנט לאכלס מיד דירות ריקות".

יו"ר שדולת הדיור בכנסת, ח"כ דב חנין, אמר כי "הדעת אינה סובלת מצב כזה. על הממשלה ושר השיכון לשים סוף למחדל, ולשקם באופן מיידי את הדיור הציבורי. יש להחזיר לשימוש את הדירות הריקות. לבנות ולקנות דירות חדשות המותאמות לצורכי האזרחים והזכאים. צריך להקצות 10% מכל בנייה חדשה על אדמות מדינה לדיור ציבורי. זה הכרחי, זה אפשרי וזה גם יתרום להורדת כלל מחירי הדיור. במדינה שבה רוב האדמות הן אדמות מדינה אין סיבה שאנשים ימצאו את עצמם ללא קורת גג ואין גם סיבה למחירי דירות גבוהים כל כך".

ח"כ דב חניןצילום: גיל כהן מגן

הנתונים המובאים כאן מתווספים לרשימה שחשף TheMarker בשבוע שעבר, שלפיה מוקצות לארגונים שונים 700 דירות השייכות לדיור הציבורי. בין אלה 250 נהפכו לבתי כנסת ומקוואות, 157 הוסבו למשרדים של רשויות מקומיות, בעשרות פועלים מועדונים וביותר מ-100 דירות מתגוררים פעילים חברתיים. עוד נמצא כי עבור חלק גדול מהן כלל לא משולם שכר דירה, וכי החובות מצד השוכרים מצטברים לכ-14 מיליון שקל.

ממשרד הבינוי נמסר בתגובה: "על פי הנחיית שר הבינוי, יואב גלנט, כל דירות הדיור הציבורי הפנויות יאוכלסו באופן מיידי. השר אישר תוכנית להגמשת קריטריונים ובימים הקרובים יפורסמו הקריטריונים לציבור באותם יישובים שבהם יש דירות פנויות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות