"לו ידעה על הפגיעה הקשה הצפויה לבן זוגה - ייתכן כי 
בינת שוורץ היתה מוותרת על תפקידה כראש מינהל התכנון"

המדינה הודיעה כי תמסור את רשימת לקוחותיו של בן זוגה של שוורץ, דודי רוסו, לעמותת אדם טבע ודין שעתרה נגדה בעניין ■ 
כעת הגיש רוסו עתירה משלו נגד משרד הפנים במטרה למנוע החשיפה: "ההחלטה אינה סבירה - ויש להורות על ביטולה"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

דודי רוסו, בעל חברת ייעוץ בתחום הבנייה הכפרית ובן זוגה של ראש מינהל התכנון בינת שוורץ, עתר באחרונה נגד משרד הפנים - המעסיק של שוורץ, לאחר שבאפריל האחרון, בתגובה לעתירה שהגישה עמותת אדם טבע ודין לפי חוק חופש המידע, הודיע משרד הפנים לבית המשפט כי ימסור את רשימת לקוחותיו של רוסו לידי העמותה.

"בית המשפט מתבקש לקבוע כי החלטת המשיב לחשוף את רשימת לקוחותיהם של העותרים בטלה מחמת חוסר סבירות ולהורות על ביטולה", נכתב בעתירה שהוגשה לבית המשפט המחוזי בירושלים באמצעות עו"ד רנאטו יאראק.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

רוסו, בעלי חברת דר ייעוץ, ניהול ותכנון עירוני, צבר לאורך שנות פעילותו לקוחות רבים במגזר הקיבוצים והמושבים. עם מינויה של שוורץ לתפקידה ב-2011, במסגרת הסדר ניגוד העניינים שעליו הוחתמו היא ובן זוגה, נמסרה למשרד הפנים רשימת לקוחותיו של רוסו, שאותה עליו לעדכן מדי שלושה חודשים. מספר הלקוחות שעמם קשור רוסו וזהותם אינם ידועים, בשל החיסיון שקיים על הרשימה, כך גם אופי העבודה שלשמה נשכר. בעתירה טוען רוסו כי החברה "עסקה בעבר גם בייעוץ בענייני תכנון מול מוסדות התכנון", אך עם מינויה של שוורץ לתפקיד ראש מינהל התכנון, צימצמה החברה את פעילותה, וכיום היא "עוסקת בתחום של שיוך דירות ובתחומים הנוגעים לפעילות מול רשות מקרקעי ישראל".

צילום: אמיל סלמן

עמותת אדם טבע ודין פנתה לפני כשנה למשרד הפנים לפי חוק חופש המידע, בבקשה לקבל לידיה הן את הסדר ניגוד העניינים שגובש מול שוורץ, והן את רשימת לקוחותיו של רוסו. זאת, בשל טענות כי בכמה מקרים בשנתיים האחרונות היתה שוורץ מעורבת בהחלטות שהשפיעו על עסקיו של בן זוגה.

המקרה הראשון שהוזכר בעתירה: המלצה של שוורץ לערוך שינויים בגבולותיהם של "מכלולים נופיים" בתוכנית המתאר הארצית — אזורים הנחשבים לבעלי ערכי טבע וגבוהים ושעל פעולות הפיתוח בהם חלות הגבלות חמורות, באופן שלטענת העמותה היטיב עם חברה ששכרה את שירותיו של רוסו בעבר. השני: הובלת העבודה לעדכון הגדלים המקסימליים של המושבים והקיבוצים, בהם גם יישובים שהם לקוחות של רוסו. לפחות במקרה השני, מצא היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין טעם לפגם, והורה למועצה הארצית לתכנון ולבנייה שלא לדון בתוכנית שגובשה תחת שוורץ, ולקדם תוכנית חדשה ללא מעורבותה.

לכך מצטרף מקרה שחשף TheMarker בפברואר, שלפיו החלטה לקידום תוכנית למרכז אזורי במושב שדה משה הסמוך לקרית גת התקבלה במועצה הארצית לתכנון ובנייה תוך מעורבות פעילה מצד שוורץ, על אף שוועד המושב שכר ב–2013 את שירותיו של רוסו לשם קידום התוכנית. לטענת רוסו באותה העת, תם הקשר העסקי עם המושב זמן רב לפני הדיון.

"אין דרך לפקח"

על אף שהבקשה לקבלת ההסדר של שוורץ הוגשה ביולי אשתקד, במשך חודשיים נמנע משרד הפנים מלמסור את ההסדר. בספטמבר 2014 עתרה העמותה לבית המשפט המחוזי בירושלים. בעקבות העתירה הגישה המדינה בדצמבר את הסדר ניגוד העניינים של שוורץ לעמותה, אך עמדה בסירובה למסור את רשימת הלקוחות של רוסו. אדם טבע ודין המשיכה להתעקש על קבלת רשימת הלקוחות. "אין דרך אמיתית לפקח ולדעת על קיום ניגוד עניינים בלי שהרשימה המעודכנת נחשפת", טען בדיון בנערך באפריל נציג העמותה, עו"ד אלי בן ארי. השופטת נאוה בן אור החליטה למחוק את ההליך, לאחר הודעת המדינה שפרטי לקוחותיו של רוסו יימסרו לעמותה, בכפוף לעדכון הלקוחות בנושא.

רוסו עתר במאי נגד ההחלטה ודיון בעתירה ייערך ביום ראשון הקרוב. "כבר עם חתימת ההסכם (לניגוד עניינים) הובהר על ידי שוורץ כי רשימת הלקוחות היא סודית". נטען בעתירה. "לו היו יודעים (העותרים) כי בכוונת המשיב לחשוף את סודותיהם המסחריים ולפרסם את רשימת לקוחותיהם ברבים, היו נמנעים מלגלותה גם למשרד הפנים, ואף לא בלתי נמנע, כי שוורץ היתה בוחרת לוותר על מינויה לו היתה יודעת על הפגיעה הקשה הצפויה לבן זוגה".

בהיבט המשפטי טען רוסו כי על אף שחוק חופש המידע קובע כי כל אזרח זכאי לקבל מידע מרשות ציבורית, לחוק נקבעו סייגים שונים, בפרט כשהמידע המבוקש עלול לפגוע באינטרס של צד שלישי.

רוסו סירב להתייחס לידיעה.

ממשרד הפנים נמסר: "עמדת המשרד תימסר לבית המשפט".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"