תביעה: עיריית אשדוד לא פועלת נגד 
מפצלי דירות, ומחייבת אותם בארנונה למלון

מפצלי דירות טוענים בבקשה לתביעה ייצוגית על סך 100 מיליון ש', שעיריית אשדוד מחייבת אותם בארנונה כפולה מתעריף הארנונה של דירת מגורים ■ לטענתם, העירייה שינתה, תוך חריגה מסמכות וחוסר תום לב, את הגדרת הסיווג של מלון - כך שיכלול גם את הדירות המפוצלות

רז סמולסקי
רז סמולסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רז סמולסקי
רז סמולסקי

עיריית אשדוד מחייבת דירות מפוצלות בתעריף ארנונה יקר של בתי מלון, במקום תעריף של דירות מגורים - כך עולה מבקשה לאישור תביעה ייצוגית שהוגשה בשבוע שעבר לבית המשפט המחוזי בבאר שבע נגד עיריית אשדוד. להערכת התובעים, מדובר בחיובים בסכום מצטבר של 98.6 מיליון שקל.

שני התובעים - בעלת דירה ברחוב יצחק שדה, ושוכר דירה ברחוב הראשונים - טוענים, באמצעות עו"ד ארנון גרפי, שעיריית אשדוד מצאה דרך מקורית להתמודד עם פיצולי הדירות הלא־חוקיים: במקום לאכוף את חוקי התכנון והבנייה, העירייה מייקרת את הארנונה שהיא גובה בגין הדירות המפוצלות.

צילום: דן קינן

התובעים טוענים שהם מחויבים בדמי ארנונה בתעריף של בית מלון, שגבוה פי שניים מזה של שימוש למגורים - לאחר שהעירייה שינתה, תוך חריגה מסמכות וחוסר תום לב, את הגדרת הסיווג של מלון. סיווג בתי מלון בצו הארנונה של אשדוד, כמו של מרבית הערים, חל על בתי מלון, בתי הארחה, פנסיונים, יחידות נופש וכדומה. עיריית אשדוד הרחיבה אותו גם ל"חדרים שאינם משמשים למגורי מחזיקן הקבוע בלבד, או שנעשה בהם שימוש בעל אופי מסחרי".

בכתב התביעה נטען שחוק ההסדרים מסמיך את שר האוצר או שר הפנים לקבוע בתקנות את סוגי הנכסים שעליהם מוטלת ארנונה, והרשויות המקומיות רשאיות לקבוע את סיווגי המשנה - כל עוד תתי־הסיווגים עומדים במבחני סוג הנכס, מיקומו והשימוש. לטענת התובעים, תת־הסיווג החדש שיצרה העירייה חורג ממסגרת הסיווג הראשי שקבעו השרים.

עו"ד ארנון גרפי צילום: פוטו פראג'

"האמצעים העומדים לרשות המקומית להתמודדות עם בנייה בלא היתר, סטייה מהיתר ושימוש בנכס בניגוד להיתר הותוו מפורשות על ידי המחוקק - והם: הטלת צו הפסקה מינהלי, צו הריסה מינהלי, ניתוק תשתיות והגשת כתב אישום. אף לא אחד מהם כולל העלאת סכום חיוב הארנונה", נכתב בבקשה לתביעה הייצוגית.

כחלק מהשינוי לסיווג של בתי מלון, שלחה עיריית אשדוד לדיירי הדירות המפוצלות חיובי ארנונה בסכומים גבוהים בהרבה מאלה ששילמו לפני השינוי. בעלת הדירה טוענת שעד אוקטובר 2010 היא חויבה בגין הדירה שהשכירה בתעריף של 30.9 שקל למ"ר עבור דירות בשטח עד 76 מ"ר, ו–46.18 שקל לכל מ"ר נוסף, ולאחר שינוי הסיווג הוכפל התעריף ל–79.69 שקל למ"ר (עד 100 מ"ר) - כלומר פי 2.5 מחיוב הארנונה למגורים.

החיוב החדש קיבל תוקף אף שבעלת הדירה כבר היתה מצויה במשך כשנה בהליך משפטי, לאחר שהעירייה הגישה נגדה כתב אישום בגין עבירה על חוק התכנון והבנייה. יתרה מכך, בעלת הדירה הודתה בעבירות שיוחסו לה ונקנסה ב–25 אלף שקל, ואף שפיצול הדירה בוטל ב–2011, העירייה המשיכה לחייב אותה בתעריף הגבוה במשך יותר משלוש שנים נוספות ובסכום של כמעט 7,000 שקל. לטענת שוכר הדירה, עיריית אשדוד חייבה אותו בתעריף גבוה החל במארס 2015, אף שפתחה גם בהליכים פליליים נגד בעל הדירה.

סכום התביעה, 98.6 מיליון שקל, מבוסס על כך שבאשדוד יש 65.2 אלף משקי בית, ולפי הערכה שמרנית של התובעים, 5% מהם מחויבים בדמי ארנונה לפי סיווג של בתי מלון (כ–3,260 בתים) במשך כחמש שנים וחצי בממוצע (מאז הורחב הסיווג ב-2010), ובסכום של 5,500 שקל בממוצע למשק בית.

תגובת עיריית אשדוד: "התביעה התקבלה אתמול. הלשכה המשפטית תלמד את הבקשה ותתייחס אליה בזמן הקבוע בתקנות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"