המדינה תיכננה את חריש - 
רק שכחה לחבר אותה לכביש

מבדיקת TheMarker עולה כי העיר החדשה אינה מחוברת לכביש 6 או לכביש 65 - וכך יישאר המצב גם בשנים הקרובות ■ רוכשי הדירות במקום עלולים למצוא עצמם משתרכים בפקקים ארוכים

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

מיום פרסומם של מכרזי הקרקע הראשונים בעיר חריש, אי שם בתקופת כהונתו של אריאל אטיאס כשר הבינוי, נעשה שימוש רב בהבלטת מיקומה של העיר החדשה ביחס לעורקי התחבורה המרכזיים - תחילה לצורך שיווק קרקעותיה על ידי רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) ליזמים ולקבוצות רכישה, ובהמשך לצורך שיווק אלפי הדירות הנבנות ביישוב על ידי היזמים עבור הציבור הרחב. תהליך הבנייה הנרחב בחריש נמצא בעיצומו, ועוד ימשיך ללוות אותנו גם בשנים הבאות.

מבט ראשוני במפת כבישי ישראל מעלה כי אכן חריש ממוקמת בנקודה נחשקת, ליד שניים מעורקי התחבורה המרכזיים במדינה - כביש 6 ("חוצה ישראל"), שהוא כביש אורך המחבר את הגליל והנגב לאזור המרכז ומקצר משמעותית את זמני הנסיעה ביניהם; וכביש הרוחב 65, הנמתח מכביש החוף במערב ועד לגליל המזרחי. שני עורקי תנועה אלה מצטלבים במחלף עירון, שחריש ממוקמת מדרום־מזרח לו. אין כמעט אף מודעת פרסום לפרויקט מגורים בעיר החדשה, שאינה משלבת בה את הביטוי "על כביש 6", או ממחישה במפה את סמיכותה הפיזית של העיר למחלף עירון.

ואולם למי שיבחן לעומק את מערכת הכבישים המקיפה את חריש, נכונה הפתעה: העיר החדשה אינה מחוברת ישירות לכביש 6, וגם לא לכביש 65. כיום, על הנוסעים לעיר מאזור המרכז באמצעות כביש 6 לרדת תחילה במחלף עירון בפנייה מרומזרת לכיוון מערב (למרות מיקומה של העיר ממזרח למחלף); לאחר מכן, יהיה עליהם לפנות שמאלה (לכיוון דרום) בצומת משמר הגבול המרומזר אל כביש 574; ואז עליהם לפנות שוב שמאלה, גם כן בצומת מרומזר, לכביש 6353 המוליך לחריש. בסך הכל, על הנוסעים לעיר לפנות שלוש פעמים שמאלה, בכל הפעמים באמצעות רמזורים. אפשרות נוספת היא לרדת מכביש 6 במחלף באקה־ג'ת הדרומי יותר, אל כביש 61, בדרך שגם היא מובילה ליישוב בסופו של דבר, כעבור כמה פניות מרומזרות.

בנייה בחרישצילום: יריב דגן

גישה תחבורתית כה מסורבלת ליישוב יכולה אמנם להתקבל בהבנה כשמדובר ביישוב קטן, בן מאות משפחות בודדות, כפי שחריש היא כיום. ואולם מבדיקת TheMarker עולה כי גם בעוד שנתיים־שלוש, כשאלפי דירות בעיר יאוכלסו ומספר תושביה יעלה על 20 אלף, ייוותר מצב הגישה התחבורתית לעיר כמעט זהה לזה הקיים כיום. כמה שיפורים לצמתים אמנם יתבצעו עד אז, ובראשם ביטול הרמזור בצומת המחבר את כביש 574 עם כביש 6353, המוכר כ"צומת חריש", והפיכתו למעגל תנועה. ואולם המצב המשונה, שבו למרות הקרבה הפיזית לשני הצירים כל חיבור של העיר אליהם לא יתבצע, צפוי להיוותר על כנו ועלול לגרום לעומסי תנועה כבדים ביציאה מחריש ובכניסה אליה.

בוועדה המיוחדת לתכנון ולבנייה שהוקמה עבור חריש, מצביעים על כמה פתרונות תחבורה עתידיים שסביב לוחות הזמנים לביצועם שורר אי־ודאות. העיקרי שבהם הוא הקמתו של מחלף חדש על כביש 65, מערבית מעט לצומת משמר הגבול, שיאפשר ירידה ישירות לכיוון צומת חריש, שצפוי להפוך עד אז למעגל תנועה, ומשם ניתן יהיה להמשיך לעיר. כלומר, מדובר בפתרון שיבטל את הצורך להמתין ברמזור בצומת משמר הגבול.

זהו פתרון חלקי אמנם, אך ביצועו ודאי יעזור להקל על הגישה לעיר. אלא שמחלף זה מצוי עדיין בשלבי תכנון, שעל פי התרחיש האופטימי יסתיימו בסוף 2015. לאחר מכן, בכפוף לכך שהפרויקט יתוקצב, יחל שלב היציאה למכרז, ולבסוף הביצוע. בד בבד, מתבצע תכנון גם להארכת כביש האורך 444 אל צומת חריש.

חרישצילום: נמרוד גליקמן

עם זאת, לא ניתן לראות עדיין לוחות זמנים למימוש כל תוכניות הכבישים סביב חריש, בעיקר בשל העניין התקציבי. מחברת נתיבי ישראל (מעצ לשעבר), המהווה את הזרוע הביצועית לשלבי התכנון והביצוע של חיבור חריש לכביש, ננסר כי "החברה מבצעת פרויקטים בכפוף לקבלת תקציבים מהמדינה. בתוך כך, מבצעת החברה תכנון של מחלף בחיבור הכבישים 65 ו–444. החברה תוכל לפרסם מכרז לביצוע המחלף החדש לאחר השלמת התכנון בשנה הקרובה, ולאחר קבלת התקציב לבנייתו".

בתוך כך נודע ל–TheMarker כי גם אם יימצא תקציב לפרויקט, הוא יהיה מורכב במיוחד, בשל תשתיות תת־קרקעיות המצויות בתוואי הכביש המתוכנן. כך או כך, הקמתו של המחלף המדובר היא עניין של שנים, שאת מספרן קשה להעריך כיום, אך הסיכוי שהתהליך יימשך פחות משלוש שנים הוא קלוש.

ואולם בעניין זה המצב עוד טוב בהשוואה לתוכניות החיבור של חריש לכביש 6. כאן, אם להסתמך על עמדתה הרשמית של חברת חוצה ישראל, הממונה על תכנון הכביש, הדברים פשוטים בהרבה - לא יהיה כזה חיבור. זאת, אגב, בניגוד לעמדת הוועדה המיוחדת לחריש, שלוחצת על חוצה ישראל לקדם תכנון לחיבור העיר, בעוד שהחברה מצדה מסרבת בתוקף.

"אין הסכמה לחבר את חריש ישירות לכביש 6", אומר מנכ"ל חוצה ישראל, ראובן לבאון. לדבריו, אמנם התקיימו ישיבות בנושא, אך הדבר אינו מתאפשר, וזאת מכמה סיבות: "ראשית, לאור ההצלחה של כביש 6, יש לנו כיום רשימת המתנה של עשר רשויות מקומיות להתחבר לכביש, וחריש היא רק אחת מהן", הוא אומר. "ואולם הסיבה המשמעותית יותר היא שהכביש באזור חריש רווי במחלפים - עד כדי כך שמבחינה הנדסית, במקטע שבין מחלף באקה־ג'ת לעירון פשוט לא ניתן לקלוט מחלף נוסף".

עם זאת, לבאון מציין כי קיים תכנון עתידי, שאינו באחריות חוצה ישראל, שלפיו תתווסף לחריש כניסה מדרום, מכיוון מחלף באקה־ג'ת, שתפשט את ההגעה לעיר ממחלף זה. ואולם גם במקרה זה, פניותינו לרשויות המוסמכות לשם קבלת לוח זמנים לביצוע נותרו ללא מענה.

בשנות ה–80 הוקם היישוב חריש כהיאחזות נח"ל שנהפכה לקיבוץ, אך לאחר עשור היישוב ננטש. בשנות ה–90 ביצעה המדינה כמה ניסיונות לשווק את קרקעות היישוב לבנייה צמודת קרקע ולהפוך אותו ליישוב כפרי עבור מעמד הביניים, אך ללא הצלחה. בהמשך, הועברו למקום בני משפחת קראג'ה מרמלה, במאמץ לפתור את סכסוך החמולות ברמלה, וגם גרעין תורני התיישב באזור, לצד גרעין של חסידי הארי קרישנה. ב–2009–2010 התחילה המדינה לקדם תוכנית להקמת עיר חרדית בחריש. ואולם מאבק משפטי שניהלו תושבי היישוב הוותיק נגד המהלך נשא פרי, כשבג"ץ חייב את המדינה לפרסם מכרזים פתוחים לכלל הציבור.

בנייה בישוב חרישצילום: אייל טואג

למרות אותה פסיקה, נדמה היה כי נגזר דינו של היישוב להפוך לעיר חרדית, על רקע התארגנות של אלפי רוכשים מקרב האוכלוסייה החרדית בעמותות רכישה לקראת פרסומם של מכרזי הרכישה בסוף 2012. אלא שעליות המחירים הגדולות של דירות באזור המרכז, יחד עם המחאה החברתית שפרצה ב–2011 והעלתה את הדרישה לדיור במחיר סביר, הפכו את חריש לסחורה חמה גם עבור אלפי משקי בית מקרב הציבור החילוני והדתי־לאומי, שניגשו בהמוניהם גם הם למכרזים.

החלטה דרמטית של ועדת המכרזים של רמ"י, שמצאה כי 13 עמותות דיור של המגזר החרדי אינן אלא עמותה אחת, שנרשמה באופן פיקטיבי תחת שמות שונים, הביאה לפסילת הצעותיהן של כל אותן העמותות, אף שהחזיקו בהצעות הגבוהות ביותר במרבית קרקעות העיר. וכך, דווקא העמותות החילוניות והדתיות־לאומיות, יחד עם חברות נדל"ן יזמיות, הן אלה שרכשו את מרבית הקרקעות של שתי השכונות הראשונות בחריש, המונות יחד 6,000 דירות.

החלטה זו קבעה את המסלול שבו תצעד חריש. במקום עיר חרדית, נבנית במקום עיר מעמד ביניים טיפוסית, שתאוכלס בעיקר על ידי תושבי אזור המרכז, בני הציבור החילוני והדתי־לאומי. נתון שהוצג השבוע בישיבת המועצה המקומית, על סמך האכלוסים המתוכננים בשנים הקרובות, העלה כי קצת פחות מ–50% מתושביה של חריש צפויים להיות חילוניים, קצת יותר מ–30% דתיים־לאומיים, והיתר (כ–20%) חרדים. ב–1 ביוני ננעל מכרז נוסף שערכה רמ"י על קרקעות היישוב, הפעם לקרקע עבור 2,519 יחידות דיור, ובימים הקרובים צפויים להתפרסם תוצאותיו. שמועות שטרם זכו לביסוס רשמי גורסות כי למכרז זה כלל לא ניגשו עמותות חרדיות - ולפיכך צפוי שיעור התושבים החרדים בעיר להמשיך ולרדת.

ייתכן כי בשינוי זה באופיה של חריש לעומת האופי שייעדה לה הממשלה, טמון חלק מההסבר להיעדר החיבורים התחבורתיים לעיר. ההנחה שחריש צפויה להיות עיר חרדית, עם שיעור נמוך של השתתפות בכוח העבודה ומספר מכוניות מצומצם לנפש, הביאה ככל הנראה לכך שהמדינה לא נערכה מבעוד מועד עם החיבורים התחבורתיים הנדרשים. בכל מקרה, יו"ר הוועדה המיוחדת לתכנון ובנייה חריש, דוד מגן, מעריך כי "הכניסה והיציאה מהעיר תהיה סבירה גם לאחר האכלוס. מינהל המחוז של משרד התחבורה עובד אתנו באופן צמוד, ולא צפויה כל בעיה בשנים הקרובות בעניין זה".

"משרדי התחבורה והבינוי מקדמים פתרונות"

ממשרד התחבורה נמסר בתגובה: "משרד התחבורה פועל בימים אלה להבטיח פתרונות תחבורתיים אופטימליים לעיר חריש, ומקדם כמה תוכניות שנועדו לאפשר תחבורה מהירה ונוחה לתושבי העיר החדשה. בין השאר, מקדם משרדנו תוכנית להקמת מחלף שיחבר בין כביש 444 לבין כביש 65, במסגרת פרויקט 'נתיב לדירה'". ממשרד הבינוי נמסר: "נכון שכרגע התנועה באזור במצב בעייתי, אך אנו וגופים אחרים, בראשות משרד התחבורה, מקדמים פתרונות למתן מענה תחבורתי, שיתקדם במקביל לאכלוס העיר. בין היתר, מקודם תכנון כביש 611, שיהווה יציאה דרומית לכיוון כביש 6, כך שתהיה יציאה נוספת לעיר. נוסף על כך, משרד התחבורה מקדם כעת תכנון מחלף על כבישים 444 ו–65, שיש לו כבר אישור סטטוטורי והוא אושר לקידום בחמ"ל הדיור האחרון. כמו כן, מטפל המשרד באמצעות נתיבי ישראל בשדרוג הכבישים 6353 ו–574, הכניסה לחריש ונתיב נוסף לרמזור בצומת מכביש 65 ל–574".

בתוך כך, כשל נוסף בתיאום שבין משרד הבינוי לבין חברת חוצה ישראל מונע את בנייתן של מאות דירות ביישוב. מתברר כי תנאי תב"ע למתן היתר בנייה, שלפיו תוקם מחיצה אקוסטית בין כביש 6 לבין שורות הבתים המערביות של העיר, הסמוכות אליו, טרם בוצע. זאת, אף שחלפו שנים ארוכות מאז אישור תוכניות הבנייה בעיר, ויותר משנתיים וחצי מאז שיווק הקרקעות לרוכשים, בעיקר במסגרת קבוצות רכישה. ספק רב אם הרוכשים הבינו עד כמה הסתבכו, כשבחרו במיקום האומלל של סמיכות לכביש. כיום נאלצים אלה להביט בראשוני הבניינים שהקרקע לבנייתם נרכשה באותו מכרז שאליו ניגשו, כשהם על סף אכלוס, בעוד שבפרויקטים שלהם טרם החלה הבנייה, בשל העיכוב הלא מוסבר בבניית המחיצה.

לבאון מסביר כי "התב"ע דורשת פתרון אקוסטי לבניית הדירות, ובמשך חודשים רבים היו ויכוחים מהו אופי הפתרון המתאים - אם יש לבנות את הקיר האקוסטי בצמוד לכביש או במרחק מהכביש. גם הטופוגרפיה במקום מקשה על גיבוש הפתרון. כיום כבר גובשו הסכמות". עם זאת, הבנייה בפועל של הקיר האקוסטי עדיין לא החלה, ומכיוון שמדובר במבנה מורכב יחסית, היא גם צפויה לארוך זמן רב - כשנה או יותר.

ממשרד הבינוי נמסר בתגובה כי "הקיר האקוסטי נמצא בהתאמת דרישות מול חברת חוצה ישראל. יש קבלן זוכה לביצוע הקיר, וברגע שהצוות המלווה במועצה הארצית יאשר את המפרטים, נצא לדרך. מדובר בעיכוב שולי וזניח".

ראש המועצה המקומית חריש יצחק קשת מסרבתגובה כי "אין ספק כי המצב הקיים של הגישה התחבורתית לעיר אינו מותאם להתרחבות העיר ואנו פועלים בכל המישורים על מנת לשנות אותו בהקדם האפשרי. המועצה בראשותי, יחד עם וועדות התכנון השונות, מקדמת מספר תוכניות לקיצור זמן הנסיעה מחריש לעורקי תחבורה מרכזיים, לרבות לכביש 6.

"אנו מקדמים את תכנון כביש 611 המתחבר לכביש 6 דרומית למחלף עירון ואת חיבור כביש 444 עם כביש 65, הכולל הקמת מחלף ייעודי. כמו כן, מקודמת תוכנית להרחבת צומת משמר הגבול בכבישים 65/574 ובכלל זה הוספת נתיב נוסף לפנייה שמאלה מכביש 65 לכביש 574. הצעה נוספת שעלתה ונידונה בימים אלה כוללת הרחבה של המקטע בין צומת משמר הגבול לצומת חריש ל-4 נתיבים, 2 לכל כיוון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker
עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה

רעות וקנין. "יש מוצרים שגם אם אני מוכנה לשלם ורוצה להביא אותם, אין מצב"

מדוע הפיצות בפסח לא יכולות להיות עגולות? האישה שיודעת למה כל כך יקר פה