דעה |

המשימה העיקרית של הממשלה: לשקם את האמון בה

השרים החדשים זכאים לתקופת התארגנות וחסד ■ חשוב שבצד לימוד החומר וגיבוש אסטרטגיה, הם יבינו ששיקום האמון של השוק במשילות וביציבות - הוא המשימה העיקרית

ירון גרופמן
ירון גרופמן
ירון גרופמן
ירון גרופמן

הבעיה הבוערת ביותר של שוק הדיור כיום אינה ההיצע, הליכי התכנון האטיים או המשקיעים, אלא אובדן האמון ביכולת הממשלה והרשויות לקדם הליכים בתחום הדיור, כמו גם קריסת הציפייה לתכנון ארוך טווח וליציבות. תחושות אלה משותפות ליזמים, למשקיעים, למוסדות הפיננסיים ולמשקי הבית. כולם חשים כי בתחום הדיור אין מלך בישראל, ולפיכך "איש הישר בעיניו יעשה" וגם "אכול ושתה, כי מחר נמות".

תחושת הכאוס הזו היא פרי של כישלון מתמשך. הממשלה הכריזה מלחמה על מחירי הנדל"ן לפני ארבע שנים. מאז הופצץ השוק בעשרות תוכניות וצעדים, שצצו חדשות לבקרים ולוו בהבטחות בדבר מיטוט הבועה ויצירת מציאות חדשה, שבה ההיצע גדול והמחירים נוחים. נוכח עוצמתה של הבעיה לא נחסכו אמצעים ונשלפו כלי נשק מגוונים ועוצמתיים. תיקוני מיסוי מקיפים, מגבלות על משכנתאות, מע"מ 0%, מחיר מטרה, מחיר למשתכן, תוכנית לפיד, דירה להשכיר, הסכמי גג, וד"לים ועוד. המחירים בתגובה, חצופים שכמותם, מיאנו להתרשם מהארמדה הערוכה מולם והמשיכו לעלות.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

התוצאה היא שכיום קשה למצוא אדם המאמין כי הממשלה מסוגלת להשפיע על מחירי הדיור, קצב התכנון או ההיצע בשוק. גרוע מכך, רבים מאמינים כי בייאושה מסוגלת הממשלה לנקוט מהלכים דרסטיים, נקודתיים ופתאומיים, שמטרתם המוצהרת פיצוץ הבועה וקריסת מחירים. בשבועות האחרונים מתרוצצות שמועות אודות העלאת מס הרכישה למשקיעים למספרים דמיוניים, רגולציה נוקשה של שוק השכירות וסירוס ועדות התכנון והבנייה.

יואב גלנט לא יצביעצילום: מוטי מילרוד

אנו מצויים בנקודת שיא הסיכון, הבלבול והמבוכה. השוק מאמין גם שהממשל חסר אונים, וגם שבייאושו הוא מסוגל לכל גחמה וגזירה. בתגובה, הוא מתנהל ברוח ימי פומפי האחרונים. הרוכשים מנסים להימנע מעליית המחירים הבאה וקונים מייד ובכל מחיר - והמוכרים, היזמים ובעלי הקרקעות, מנסים למקסם רווחים לפני הפיצוץ והקריסה.

שר האוצר, משה כחלון, ושר הבינוי, יואב גלנט, חייבים להחזיר לשוק את האמון ביכולת הממשלה והרשויות לפעול, לנהל ולבצע. המשימה אינה פשוטה, ומחייבת הימנעות מהכרזות מפוצצות ומפרסום תוכניות ענק לא מבושלות. שר הבינוי רק התמנה, וכבר הצהיר כי האתגר העיקרי הוא שלכל חייל תהיה דירה לחזור אליה. מעבר להתעלמות ממצוקת הדיור הקשה של שכבות המצוקה, שבהן שיעורי גיוס נמוכים יחסית, כמו גם של ערביי ישראל, נדמה כי גלנט לא עיין בהסכם הקואליציוני עם יהדות התורה, היוצר העדפה מובהקת של אברכים ברכישת דירות לזכאים. הוא גם הכריז בעת ביקורו בבאר שבע על הסכם הגג שייחתם בקרוב ויביא לבניית 20 אלף דירות בשנים הקרובות. חבל שלא ביקר בדרך בקרית גת, לבחון מדוע מתעכב יישומו של הסכם הגג שנחתם כבר לפני כמעט שנתיים.

גם ממשרד האוצר אין קצה בשורה שתתרום להרגעת השוק. על הפרק, כך פורסם, מיחזורה של תוכנית מחיר למשתכן שכשלה בגדול, וגרסה תכנונית של מסלול עוקף רגולטורים, שתביא להחלפת המבנה הקיים והגורמים המקצועיים ברשות תכנון מרכזית בעלת סמכויות מינהליות.

השרים החדשים זכאים כמובן לתקופת התארגנות וחסד. חשוב שבצד לימוד החומר וגיבוש אסטרטגיה, הם יבינו ששיקום האמון של השוק במשילות וביציבות, הוא המשימה העיקרית הרובצת לפתחם. ההצלחה במשימה זו, כפי שהאלוף במילואים גלנט אמור לדעת, תקבע אם פניהם לצל"ש או לטר"ש.

הכותב הוא עורך דין, שותף ומנהל מחלקת הנדל"ן במשרד תדמור ושות' 
פרופ' יובל לוי ושות'

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?