דעה |

המשימה העיקרית של הממשלה: לשקם את האמון בה

השרים החדשים זכאים לתקופת התארגנות וחסד ■ חשוב שבצד לימוד החומר וגיבוש אסטרטגיה, הם יבינו ששיקום האמון של השוק במשילות וביציבות - הוא המשימה העיקרית

ירון גרופמן
ירון גרופמן
ירון גרופמן
ירון גרופמן

הבעיה הבוערת ביותר של שוק הדיור כיום אינה ההיצע, הליכי התכנון האטיים או המשקיעים, אלא אובדן האמון ביכולת הממשלה והרשויות לקדם הליכים בתחום הדיור, כמו גם קריסת הציפייה לתכנון ארוך טווח וליציבות. תחושות אלה משותפות ליזמים, למשקיעים, למוסדות הפיננסיים ולמשקי הבית. כולם חשים כי בתחום הדיור אין מלך בישראל, ולפיכך "איש הישר בעיניו יעשה" וגם "אכול ושתה, כי מחר נמות".

תחושת הכאוס הזו היא פרי של כישלון מתמשך. הממשלה הכריזה מלחמה על מחירי הנדל"ן לפני ארבע שנים. מאז הופצץ השוק בעשרות תוכניות וצעדים, שצצו חדשות לבקרים ולוו בהבטחות בדבר מיטוט הבועה ויצירת מציאות חדשה, שבה ההיצע גדול והמחירים נוחים. נוכח עוצמתה של הבעיה לא נחסכו אמצעים ונשלפו כלי נשק מגוונים ועוצמתיים. תיקוני מיסוי מקיפים, מגבלות על משכנתאות, מע"מ 0%, מחיר מטרה, מחיר למשתכן, תוכנית לפיד, דירה להשכיר, הסכמי גג, וד"לים ועוד. המחירים בתגובה, חצופים שכמותם, מיאנו להתרשם מהארמדה הערוכה מולם והמשיכו לעלות.

התוצאה היא שכיום קשה למצוא אדם המאמין כי הממשלה מסוגלת להשפיע על מחירי הדיור, קצב התכנון או ההיצע בשוק. גרוע מכך, רבים מאמינים כי בייאושה מסוגלת הממשלה לנקוט מהלכים דרסטיים, נקודתיים ופתאומיים, שמטרתם המוצהרת פיצוץ הבועה וקריסת מחירים. בשבועות האחרונים מתרוצצות שמועות אודות העלאת מס הרכישה למשקיעים למספרים דמיוניים, רגולציה נוקשה של שוק השכירות וסירוס ועדות התכנון והבנייה.

יואב גלנט לא יצביעצילום: מוטי מילרוד

אנו מצויים בנקודת שיא הסיכון, הבלבול והמבוכה. השוק מאמין גם שהממשל חסר אונים, וגם שבייאושו הוא מסוגל לכל גחמה וגזירה. בתגובה, הוא מתנהל ברוח ימי פומפי האחרונים. הרוכשים מנסים להימנע מעליית המחירים הבאה וקונים מייד ובכל מחיר - והמוכרים, היזמים ובעלי הקרקעות, מנסים למקסם רווחים לפני הפיצוץ והקריסה.

שר האוצר, משה כחלון, ושר הבינוי, יואב גלנט, חייבים להחזיר לשוק את האמון ביכולת הממשלה והרשויות לפעול, לנהל ולבצע. המשימה אינה פשוטה, ומחייבת הימנעות מהכרזות מפוצצות ומפרסום תוכניות ענק לא מבושלות. שר הבינוי רק התמנה, וכבר הצהיר כי האתגר העיקרי הוא שלכל חייל תהיה דירה לחזור אליה. מעבר להתעלמות ממצוקת הדיור הקשה של שכבות המצוקה, שבהן שיעורי גיוס נמוכים יחסית, כמו גם של ערביי ישראל, נדמה כי גלנט לא עיין בהסכם הקואליציוני עם יהדות התורה, היוצר העדפה מובהקת של אברכים ברכישת דירות לזכאים. הוא גם הכריז בעת ביקורו בבאר שבע על הסכם הגג שייחתם בקרוב ויביא לבניית 20 אלף דירות בשנים הקרובות. חבל שלא ביקר בדרך בקרית גת, לבחון מדוע מתעכב יישומו של הסכם הגג שנחתם כבר לפני כמעט שנתיים.

גם ממשרד האוצר אין קצה בשורה שתתרום להרגעת השוק. על הפרק, כך פורסם, מיחזורה של תוכנית מחיר למשתכן שכשלה בגדול, וגרסה תכנונית של מסלול עוקף רגולטורים, שתביא להחלפת המבנה הקיים והגורמים המקצועיים ברשות תכנון מרכזית בעלת סמכויות מינהליות.

השרים החדשים זכאים כמובן לתקופת התארגנות וחסד. חשוב שבצד לימוד החומר וגיבוש אסטרטגיה, הם יבינו ששיקום האמון של השוק במשילות וביציבות, הוא המשימה העיקרית הרובצת לפתחם. ההצלחה במשימה זו, כפי שהאלוף במילואים גלנט אמור לדעת, תקבע אם פניהם לצל"ש או לטר"ש.

הכותב הוא עורך דין, שותף ומנהל מחלקת הנדל"ן במשרד תדמור ושות' 
פרופ' יובל לוי ושות'

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"

ג'ף בזוס, מייסד ויו"ר אמזון והאיש השני בעושרו בעולם. שוויו צלל ב-82.7 מיליארד דולר

הבוננזה נגמרה: האומה העשירה בעולם מגלה פתאום שהיא ענייה יותר