התוכנית של כחלון: דירה בהנחה של מאות אלפי שקלים, פיצול דירות ללא היתר

קבינט הדיור צפוי לדון ביום שני הקרוב בהצעתו של שר האוצר משה כחלון. עלות התוכנית: 1.2 מיליארד שקל בשנה

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

קבינט הדיור צפוי לדון ביום שני הקרוב בהצעת שר האוצר משה כחלון לשווק את כלל קרקעות המדינה היוצאות במכרזי בנייה למגורים, במסלול "מחיר למשתכן" המקנה הנחה של מאות אלפי שקלים במחיר הדירה הסופי. זאת בהתאם לתוכנית הדיור של כחלון שצורפה כנספח להסכם הקואליציוני בין כולנו לליכוד. בהצעת ההחלטה מוערכת עלות הצעד ב-1.2 מיליארד שקל לשנה.

בדברי ההסבר להחלטה נאמר: "בשנים האחרונות קיבלו הממשלה ומועצת מקרקעי ישראל מספר החלטות בדבר שיטות שיווק במחיר מופחת ביניהן החלטות לעניין שיווק בשיטת מחיר למשתכן, בה התחרות הינה על המחיר הנמוך ביותר למטר, שיטת מחיר המטרה בה נקבע מחיר הדירה הסופי והמתמודדים במכרז מגישים הצעה לעניין מחיר הקרקע וכן שיווק דיור להשכרה.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

כחלון, בשבוע שעברצילום: טלי מאייר

"בנוסף שיטות שיווק אלו קבעו הנחה ממחיר הקרקע במישרין או בעקיפין, אולם לא התמודדו עם עליית מחיר הקרקע לאורך באופן שיבטיח אופק של יציבות מחירים בשיווק קרקעות מדינה. החלטה זו קובעת כי בכלל הקרקעות המתאימות אופן השיווק יהיה בשיטת מחיר למשתכן, כך שיובטח כי היקף השיווק בשיטה זו יהיה נרחב והיקף המענה לדרישה לדיור במחיר מופחת יהיה גבוה ככל הניתן.

"כמו כן, בניגוד לשיווק בשיטה זו בעבר או בשיטת מחיר מטרה בה ניתן סבסוד גבוה יותר ככל שמחיר הקרקע ביישוב גבוה וניתנה עדיפות משמעותית למרכז הארץ החלטה זו קובעת כי יהיה מדרג הנחות שינוע בין 20% ל-60% כאשר הנחות גבוהות יותר יינתנו בפריפריה. כמו כן ניתן יהיה להעמיק את מדרג ההנחות במידה שמחירי הקרקע יעלו על מנת לשמר אופק של יציבות מחירים לזוגות הצעירים".

בנוסף, על מנת להגדיל את היצע הדיור המוזל, תכלול ההחלטה מספר שינויים ביחס לשיווק יחידות דיור צמודות קרקע בפריפריה, ובהם: הגדלת ההנחות כך שבאיזורי עדיפות לאומית ב' יעמוד התשלום בגין הקרקע על 41% ובאיזור עדיפות לאומית א' על 21% וייעוד כלל הדירות לחסרי דירה, ככל שיש ביקוש מצידם.

הצעה נוספת שצפויה לעלות לאישור הקבינט תאפשר פיצול יחידות מגורים למספר יחידות משנה ללא צורך בהיתר בנייה - במטרה להגדיל את היצע הדיור. לפי דברי ההסבר "תיחום של יחידת משנה למגורים במסגרת יחידת דיור ראשית, היא פעולה המייצרת גמישות באופן השימוש ביחידות הדיור הקיימות והמתוכננות. גמישות זו מאפשרת להתאים את גודל יחידות הדיור כך שהן תתאמנה למספר המשתנה של בני המשפחה המתגוררים באותה יחידת דיור דירה על פני השנים. גמישות זו בניצול יחידות הדיור תורמת גם להגדלת ההיצע הזמין של יחידות דיור למגורים לצורך שימוש המשפחה או לצורך השכרה למגורים.

"לשם כך, מוצע כי תיחום יחידת משנה למגורים, במסגרת של יחידת דיור ראשית, יחשב כשינוי פנימי ביחידת הדיור הראשית, כך שלא יידרש היתר כלשהו לפי חוק התכנון והבניה, התשכ"ה-1965, לצורך ביצוע פעולה זו, ובעל הזכויות ביחידת הדיור הראשית יהיה רשאי לבצע פעולה זו ללא צורך בקבלת הסכמה כלשהי".

לכן ההצעה היא כי "ביחידת דיור ראשית ניתן יהיה לתחם יחידת משנה אחת בלבד, וכי לא ניתן יהיה לרשום במרשם המקרקעין את יחידת המשנה כדירה נפרדת. כפועל יוצא מכך, לא ניתן יהיה להעביר את הזכויות ביחידת המשנה בנפרד מן הזכויות ביחידת הדיור הראשית, אלא ניתן יהיה להשתמש בה לצרכי מגורי המשפחה או למטרת השכרה למגורים בלבד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?