הממשלה אישרה פה אחד: מס הרכישה על דירות להשקעה יעלה

הממשלה אישרה תוכנית כחלון להגדלת המס על משקיעים, שמטרתה להפחית הביקוש לדירות מצד משקיעים במטרה למתן את מחירי הדירות

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

הממשלה אישרה הבוקר פה אחד את הצעת שר האוצר משה כחלון להעלות את מס הרכישה על רכישת דירות להשקעה. על פי ההחלטה, צפוי המס על דירות בשווי של עד 4.8 מיליון שקל לעלות ל-8% (לעומת 5%-7% לפי המצב כיום), ואילו מעל סכום זה ייקבע מס הרכישה על 10% (לעומת 8%-10%).

בהחלטתה, אישרה הממשלה את טיוטת חוק מיסוי המקרקעין בנושא, והסמיכה את ועדת השרים לחקיקה לאשר את נוסחה הסופי של הצעת החוק, לכשתוגש לכנסת. עוד כוללת ההחלטה לבקש מוועדת הכנסת להקדים את הדיון בהצעת החוק, ואת עלייתה להצבעה לאישור סופי בקריאות שנייה ושלישית.

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

שר האוצר משה כחלון צילום: טלי מאייר

התוכנית של כחלון נועדה לרסן את הביקוש של משקיעים לדירות, באמצעות העלאת מס הרכישה עליהם. למס רכישה שתי מדרגות - לפי מחיר הדירה. המדרגה הנמוכה הועלתה מ–5% ל–8%, וגם הופחת מחיר הדירה שממנו תתחיל להיגבות המדרגה השנייה של 10%. מהלכים אלה מובילים להערכה כי יהיו משקיעים שיחליטו שאינם מעוניינים לרכוש דירות. באוצר מצפים שאת הדירות ירכשו זוגות צעירים ומשפרי דיור, שישלמו מס פחות בהרבה.

אבנר לוי, יו"ר ארגון הקבלנים והבונים בת"א -יפו בת-ים, אמר בתגובה להחלטה כי "אישור העלאת מס הרכישה ב-8%-10% עלול להוביל לנזק בלתי הפיך בשוק הדיור. משקיעים זרים ומשקיעים מקומיים לא יראו כדאיות יותר בהשקעות בתוך ישראל, ויהודים מכל העולם המעוניינים ברכישת דירה בישראל - ינתבו השקעתם למקומות אחרים. הדבר אף יגרור בצורה מיידית עלייה במחירי דירות יד שנייה ובמחירי השכירות, מאחר שהמשקיעים שיבחרו בכל זאת לרכוש יהיו נתונים תחת הכבדת מיסוי. למעשה, העלאת מס הרכישה הינה דרך אחרת לומר כי אנו ניצבים לפני העלאות שכר הדירה לשוכרים, צמצום הכדאיות לרכישת דירות להשקעה, הקטנת מלאי הדירות להשכרה ואף המשקיעים עשויים לפנות להשקעות מחוץ למדינה".

עוד לדבריו, "העיסוק בהורדת הביקושים באמצעות העלאת מס הרכישה יפגע בצורה חזקה אף יותר בקהל הצעירים – אותו קהל ששר האוצר דווקא רוצה להקל עליו ולהביא לו פתרונות. הדרך לפתרון מצוקת הדיור טמונה בצעדים אחרים ושונים, לדוגמא – על המדינה לשווק כ-100,000 יחידות דיור לפחות, לפקח על פעילות הרשויות המקומיות, הגדלת כוח האדם המיומן בצורה משמעותית ולקדם הליכים מזורזים של תהליכי בנייה".

לדברי עו"ד זיו שרון, המשמש כיו"ר משותף של פורום המסים בלשכת עורכי הדין: "הסיבה למשבר הדיור הנוכחי נובעת מהיצע הדירות הנמוך מחד ומסביבת הריבית האפסית מאידך. לכן, הניסיון לווסת את ההיצע והביקוש בשוק הדירות באמצעות המכשיר של מס רכישה נועד לכישלון, משום שהוא אינו מטפל לא בצד ההיצע ולא בצד הריבית שמגדיל אף הוא את הביקוש. מעבר לכך, מדובר במהלך אשר יביא לפגיעה מיידית בשוכרים משום שהמשקיעים יגלגלו אליהם את שיעור עליית מחיר הדירה. המחשבה כי הוספת 2-3 אחוזי מס רכישה תרתיע משקיעים אשר מחפשים 'מקום לשים את הכסף' מלרכוש דירות בעלות של כ-2 מיליון ש"ח גובלת בתמימות, ואילו בדירות היוקרה - אלו כלל לא אמורות לעניין את המדינה שכן ממילא אינן בהישג ידם של כלל הציבור. מכאן לא נותר אלא לקבוע כי מדובר במהלך שכל כולו מכוון להעמקת גביית המסים ללא פיתרון של ממש לשוק הדיור. לא זו בלבד, אלא שהתוצאה המיידית של המהלך הזה תהיה הגדלת ביקושים בטווח המיידי וכתוצאה מכך לעליית מחירים נוספת".

ד"ר רינה דגני, מנכ"ל גיאוקרטוגרפיה: "העלאת המיסוי על דירות להשקעה לא תקטין את הביקושים לדירות אלו. המשקיעים קונים לרוב דירות שמחירן נמוך יחסית, לרוב במחיר של פחות ממיליון וחצי שקל, כאשר המיסוי החדש יכול להגיע עד 30 אלף שקל יותר מהיום. האם 30 אלף שקל נוספים יעצרו את הרוכשים? ממש לא. השוק של משקיעים לא ייחלש ולא ישוחררו יחידות דיור נוספות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?