מכת המחץ שתונחת בקרוב על תושבי גוש דן

מקבלי ההחלטות מוסיפים עשרות אלפי יחידות דיור באזור המרכז, התשובה שהם מספקים היא "רכבת קלה" ■ אך זהו צ'ק ללא כיסוי

משה פישר
משה פישר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משה פישר
משה פישר

בעוד כמה חודשים יושלם אכלוסם של אלפי דירות חדשות בפתח תקוה ובסביבתה הקרובה. העיר, שבעשר השנים האחרונות נוספו לה כ–80 אלף תושבים, נמצאת בשלישייה הפותחת של שיאניות הבנייה מבין ערי ישראל, אבל את תושבי העיר הדבר אינו משמח.

ההתפתחות הגדולה כרוכה בטעויות תכנוניות רבות וקשות ובליקויי ביצוע, שבאים לידי ביטוי בתשתיות חסרות וירודות, בעיקר בכבישים ובדרכים. יש שעות ואף ימים שבהם העיר עולה על גדותיה מעומס כלי הרכב, תקועה, עשנה ומצפצפת.

עד כה לא נראה כי זה מזיז למישהו מהממונים על הבינוי והתחבורה. בעוד כמה חודשים יאוכלסו המגדלים הסמוכים לצומת נחלים שבכביש 471, המגדלים החדשים של קרית אונו, הסמוכים לפתח תקוה מדרום, וגם מגדלי הנפילים של גני תקוה ישקקו חיים.

נתיבי איילוןצילום: אביעד הרמן

לכל אלה יתווספו עשרות מפלצות בטון בשכונת אם המושבות החדשה, בצפונה של פתח תקוה. כל אלה, יחד עם עתודות המתכת המיתמרות של ראש העין ואלעד ממזרח, יוסיפו עוד ציי מכוניות שינועו לכיוון תל אביב, וייצרו עומס בלתי נסבל של נחילי כלי רכב התקועים במבואות פתח תקוה. כבר כיום כל בר דעת יודע שאם ייצא תושב האזור מביתו לכיוון תל אביב אחרי 7:00 בבוקר, נחרץ דינו להמתנה מייגעת ומייסרת בפקק אינסופי ומעיק.

זה המצב בצדו המזרחי של מטרופולין תל אביב. בצד הצפוני, מקודמת תוכנית תעש לבניית כ–20 אלף יחידות דיור, שיתווספו לאלפי יחידות הדיור החדשות שהוקמו בעשור האחרון בנתניה ובכפר סבא, ושתשען על אותם צירי תחבורה - כבישים 2, 4, 5, 531 ונתיבי איילון, שכבר עתה קורסים מעודפי תנועה. במזרח קורמת עור וגידים התוכנית להוספת 12 אלף יחידות דיור בראש העין, ואילו בדרום אנו עדים להתפתחות האדירה של באר יעקב, יבנה, רחובות, מתחם מצליח שברמלה, ועוד אלפי יחידות דיור מתוכננות באזור. מישהו מתפלא על כך שכבר ב–7:00 מדווחים ברדיו על עומסי תנועה באיילון צפון? האם דיווחו ליושבים בממשלה על כך שהפתרון התחבורתי היעיל היחידי שהומצא במדינה בעשורים האחרונים - כביש 6 - נקלע גם הוא לפקקים, שמספרם רק גדל והולך?

המשימה העומדת בפני הממשלה החדשה בתכנון התחבורה והבינוי בישראל היא לאזן בין הצורך לקדם פתרון כלכלי להפחתת יוקר הדיור לבין הצורך בשמירת השפיות במדדים של איכות חיים מינימלית — יכולת לגמישות תחבורה ושמירה על ריאות ירוקות. במשימה זו, ציר הזמן וציר הפיתוח מתחרים ביניהם מי יגדיל את הקושי והמורכבות ביצירת הפתרון למשבר הדיור.

המובלעת הירוקה האחרונה בפתח תקווה

צילום: אסף שילה / ישראל ס

סיפורו של מחנה סירקין בפתח תקוה הוא סיפור שדומים לו, יש להניח, מתרחשים בימים אלה במחנה השלישות ברמת גן ובמחנות תל השומר וצריפין. תוכניות משרד הביטחון למחנה סירקין, שיושלמו בשנה הקרובה, ינסו למקסם אחוזי בנייה גבוהים ככל הניתן — וזוהי מכת מחץ לתושבים מבחינת זיהום האוויר, אך אולי לפני הכל, זו מכה שתשתק כמעט סופית את תנועת כלי הרכב באזור.

המקרה של מחנה סירקין ממחיש איזו טעות היתה זו להפקיד בידי משרד הביטחון, המונע מאינטרסים זרים ומעוניין להגיע לבנייה רוויה, את תכנון חלקה המזרחי של פתח תקוה. עם עוצמה כלכלית אדירה וכוח פוליטי בלתי מוגבל כמעט, נישא על גלי מחאת יוקר הדיור, מנצל המשרד עד תום את ההזדמנות להציף בבנייה את שטחו הירוק של המחנה — המובלעת הירוקה האחרונה שבפאתי פתח תקוה — ולבנות עליו מגה־מגדלים תמורת סכומי עתק.

באחרונה נערך דיון בנושא בוועדה לתכנון ובנייה מחוז מרכז. נציגי פתח תקוה העלו בדיון את החשש מעומס תחבורתי גובר הצפוי מהוספת יחידות דיור — חשש שהשיפורים המתוכננים בכביש 40 לא ירחיקו. עמדת הוועדה היתה כי הרכבת הקלה תתן מענה לבעיה. ואולם לכל תושב ישראל שאינו חבר הוועדה ברור שאין רכבת קלה, לא ברור מתי תהיה, ולא בטוח בכלל שהיא תהיה יותר מפתרון חלקי. יתרה מכך, אזכור הרכבת הקלה כפתרון אולטימטיבי כל אימת שמועלות בעיות התנועה בכבישים, רק מצדיק את חוסר האמון ביכולת הממשלה לספק פתרונות יעילים לבעיות התכנון שהיא יוצרת בכמויות. "הרכבת הקלה" אינה יותר ממטבע לשון ריקה, צ'ק ללא כיסוי, תירוץ למחדלים תכנוניים ידועים מראש. יש בעיות? יש רכבת קלה.

המסע לבינוי המתחם במחנה סירקין אמור להתחיל בפיילוט, שגדולים סיכוייו להתפוצץ תוך גרימת נזקים כבדים ורבים. אנחנו בדקה ה–90, ועדיין אפשר לעצור ולמנוע את האסון. בעוד כמה חודשים, כשהצונאמי הממונע ישתרך בשולי הדרכים והמחלפים ויטלטל את נחילי המכוניות בפקקים המוסיפים להתארך, יתחילו האסימונים ליפול. מאות אלפי ישראלים הכלואים בקופסאות הפח המעוצבות ישאלו אז מדוע המדינה לא דואגת לפתרונות תחבורה, ואיך זה שלאירופאים יש רכבות תחתית יעילות. אז גם תשוב ותישאל השאלה האם חובתה של המדינה המפתחת ומתכננת ערים ויישובים, לא כוללת תכנון חכם, אחראי, הגיוני, צופה פני עתיד, של התחבורה במבוכי גוש דן וערי המזרח של המטרופולין.

בסיס סירקין שעל שטחו מתוכננות שכונות חדשותצילום: זאב שטרן

הכותב הוא יו"ר עמותת תושבי פתח תקוה 
למען תכנון שפוי בשטח מחנה סירקין

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב