הפתרונות של כחלון דומים מדי לאלה של לפיד

כאשר מביטים בדמויות המקיפות את כחלון מרגע שנבחר לתפקיד, התמונה מתבהרת: מדובר בדיוק באותה החבורה שהקיפה את לפיד

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

האופן שבו מתנהל עד כה שר האוצר, משה כחלון, בתחום הדיור, מעלה חשש כי מלבד כמה שינויים מינוריים - הוא אינו מתכוון לסטות מהמסלול שהתוו בנימין נתניהו ויאיר לפיד לפתרון משבר הדיור - מסלול שעד כה היה רחוק מלהוכיח לעצמו.

כמוהם, התחום הראשון שאליו ניגש כחלון במטרה לשנות סדרי עולם הוא התכנון. נתניהו יזם את הוד"ל, שאמור היה להיות מסלול "עוקף ועדות", ואלו הניבו תפוקה דלה. לפיד לקח צעד קדימה עם הותמ"ל - גוף עוצמתי יותר, וגם במקרה זה עדיין לא הוכחה יעילות הצעד. ואילו כחלון, בהחלטתו הראשונה כראש קבינט הדיור, פונה גם הוא לכיוון זה, עם הקמת "רשות תכנון" והכרזה על יותר מ–20 אלף יחידות דיור חדשות - תיאורטיות לחלוטין וכולן בשטחים פתוחים, עם ישימות בעייתית, שתכנונן יועבר לותמ"ל בתקווה שיבשילו.

עמותת המתכננים "מרחב", המתמחה בתכנון עירוני, הציגה אתמול כמה נתונים מטרידים מאוד. למשל, רק שלוש מתוך 120 תוכניות פינוי־בינוי שתיכננה המדינה הגיעו לכדי ביצוע. בדוגמה אחרת, שנה וחצי לאחר חתימת הסכם הגג הראשון, הצליח המינהל לשווק רק כ–11 אלף יחידות דיור במסגרת זו - קצב שיווק דל הנמוך משמעותית מהמצופה.

צילום: טלי מאייר

מנכ"ל העמותה, דרור גרשון, יצר קשר ישיר בין הנתונים האלה לתוכניות הבנייה שאושרו בקבינט הדיור באותה עת. כאשר המדינה דוחפת בנייה בשטחים פתוחים שמחוץ לערים, היא אינה יכולה לצפות שמישהו יבצע מיזמי פינוי־בינוי, הנחשבים למורכבים יותר. היא גם צריכה לצפות לאחוזי מימוש נמוכים בגין שלל החסמים שמעלות תוכניות מסוג זה. בכל המקרים, טען, צפויות התוכניות האלה לייצר דירות שיחייבו את המשפחות המתגוררות בהן להחזיק בשני כלי רכב, לבזבז אלפי שקלים מדי חודש על דלק בדרך אל וממקום העבודה, ולהוציא הון על תחזוקתם של המגדלים - צורת הבנייה המועדפת כיום בשכונות פרבריות חדשות.

ואולם כחלון מונע מכוונות טובות. הוא באמת רוצה לפתור את משבר הדיור. האם אינו שם לב כי לפחות בתחום התכנון הוא צועד בדיוק באותו הכיוון כמו קודמיו ועושה עוד מאותו דבר, שנכשל שוב ושוב?

כאשר מביטים בדמויות המקיפות את כחלון מרגע שנבחר לתפקיד, התמונה מתבהרת: מדובר בדיוק באותה החבורה שהקיפה את לפיד. היא מורכבת ברובה מאנשי אוצר, ומכלכלנים נוספים דוגמת יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה, יוג'ין קנדל, בכיר או שניים מהמינהל, וראש מינהל התכנון, בינת שוורץ. זהו כמעט העתק מדויק של מי שמינה לפיד ל"צוות 90 הימים" שהקים עם כניסתו למשרד לפני שנתיים.

גם הם, כמו כחלון, מלאים בכוונות טובות, אך תחום ההתמחות של היועצים של כחלון הוא כלכלה, ולחובתם ייאמר שהם נעדרים את הצניעות הנדרשת להבנה שתכנון הוא מקצוע אחר לחלוטין. גורם התכנון היחיד בחבורה, שוורץ, תומכת בגישת האוצר להאצת הקמת פרברים במרכז כפתרון למשבר הדיור. אף שמדובר בעמדה לגיטימית, היא כמעט שאינה מקובלת עוד בחצי הכדור המערבי, וגם בקרב המתכננים בישראל מדובר בעמדת מיעוט מובהקת.

לעומת זאת, העושר העצום של ידע וניסיון שיש לאנשי מקצוע המצויים בעשרותיהם בארגוני מגזר שלישי והיו שמחים לשתף מניסיונם לשם פתרון המשבר לו התבקשו - אינו נגיש לכחלון. הדברים נכונים גם לגבי נציגי השלטון המקומי, וכן, אפילו לגבי הגופים הירוקים, שגם בהם יש כמה בעלי מקצוע משכמם ומעלה.

התייעצות עמם אינה מחייבת קבלה של עמדתם, אך מבטיחה הבנה טובה יותר של הכשלים שגישת הפרבור הלא מבוקר שמקדם כיום כחלון עשויה לעורר, וגם הבנה איך אפשר לעבות את המתחמים הבנויים בתוך הערים, באופן יעיל וחכם יותר. בטרם ינקוט צעדים נוספים, מוטב היה לו כחלון היה מקים צוות חשיבה, ובניגוד ללפיד, נותן גם לאנשי השלטון המקומי והמגזר השלישי דריסת רגל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה