קבינט הדיור אישר את הצעת כחלון: סמכויות התכנון יועברו למשרד האוצר

הקבינט אישר את ההצעה לאחר שנעשו בה מספר שינויים בעקבות ביקורת חריפה של השר שלום, שתקף את כחלון בישיבה ■ תיקונים נוספים נעשו בעקבות הערות של מירי רגב על היעדר דיור בר השגה בתוכניות הותמ"ל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

קבינט הדיור אישר לפני זמן קצר פה אחד את שתי הצעות ההחלטה של שר האוצר משה כחלון, הראשונה – להעברת מערכת התכנון והסמכויות הנלוות לכך ממשרד הפנים והקמת רשות תכנון במשרד האוצר, והשנייה להכרזה על תשעה מתחמים כמתחמים מועדפים לבנייה. הנוסח הסופי של ההצעות שונה בישיבה בהתאם לביקורת חריפה שמתחו עליהן שר הפנים סילבן שלום ושרת התרבות מירי רגב.

ישיבת הקבינט המתקיימת בשעה זו בירושלים, הראשונה תחת שר האוצר הטרי משה כחלון, אמורה היתה להיות רגע חגיגי. ואולם עד מהרה הפכה הישיבה למאבק יצרי בין השרים, ובפרט בין שר הפנים סילבן שלום וכחלון, שמלווה בלא מעט אמירות חריפות של שלום המתנגד להצעה שהגיש משרד האוצר לקבינט, ליצירת מבנה חדש לניהול שוק הנדל"ן, תוך העברת מרבית סמכויות משרדי הפנים והבינוי בנושא למשרד האוצר.

שר האוצר, משה כחלון, בישיבת קבינט הדיור, היום

"אני אצביע בישיבה בעד הצעת שר האוצר, משה כחלון, להעברת מינהל התכנון ממשרד הפנים למשרד האוצר, למרות שאני מתנגד למהלך זה, כשר הפנים לשעבר. אני מחויב להצבעה בעד לפי ההסכמים הקואליציוניים", כך אמר הבוקר שר הכלכלה, אריה דרעי (ש"ס), בישיבת קבינט הדיור.

דרעי אמר לקבינט בנושא העברת מינהל התכנון: "אני יכול לתת לקבינט עצה בעניין הזה. חז"ל אומרים שיש דרך קצרה שהיא ארוכה ויש דרך ארוכה שהיא קצרה. אני מציע ללכת בדרך הארוכה שהיא קצרה. משה (כחלון) לטובת העניין , ואני אומר מתוך ניסיון, תעשו מאמץ להביא את הסכמת משרד הפנים. באמת יש בעיה. בלי השלטון המקומי ובלי משרד הפנים זה לא יעבוד. תעשו מאמץ להגיע להסכמה. משרד הפנים, גם אם ייקחו ממנו את כל הסמכויות, חשוב לתהליך. אם לא יהיה שיתוף עם הרשויות המקומיות נשוב לכאן בעוד שנה ונחפש אשמים".

כחלון פתח את הדיון באמירה כי "זה הקבינט הדיור הראשון בראשותי שינסה לטפל בבעיית הדיור שטופל לא טוב עד היום. אחד היעדים הכלכליים שלנו בממשלה זה מתן דגש לזוגות הצעירים. אנחנו מכינים תכניות לעזור לזוגות צעירים. נפעל בשני מישורים. המרכזי זה הגדלת ההיצע. השני - ריסון הביקושים על ידי מתן דגש להגנה על שוק השוכרים. יש 600 אלף שוכרים במדינת ישראל ואנחנו כאן כדי להגן עליהם".

לאחר מכן החל הדיון על שינוי מבנה ניהול הנדל"ן במדינה תוך העברת מינהל התכנון ממשרד הפנים למשרד האוצר והפיכתו לרשות, וכן העברת כלל סמכויות שר הפנים הנוגעות למערכת התכנון לידי שר האוצר, ובכלל זה מינוי נציגי השלטון המקומי בוועדות, הקמת ועדות תכנון מיוחדות, הטלת והפחתת אגרות והיטלים וכן הלאה.

שלום: "אלחם בהצעה של כחלון"

בתחילת השבוע חשף TheMarker חוות דעת חריפה בנושא שנכתבה על ידי היועץ המשפטי של משרד הפנים, ולפיה כוללת הצעת האוצר העברת-יתר של סמכויות. ואכן, המתקפה הראשונה על ההחלטה, באה מפיו של שר הפנים שלום: "ההצעות האלו נגועות בחוצפה או בטיפשות ואווילות", אמר שלום, "כשיש מכונה שחלק ממנה מקולקל לא מעבירים אותה מחדר לחדר. תתקנו. אין לי בעיה שכל הסמכויות בנושא הדיור יעברו. כך נקבע. אבל במסגרת החגיגה לעשות מחטף כזה זה לא ילך. אם חושבים לבוא בכוחנות או בדורסנות זה לא ילך.

הפגנה מחוץ לישיבת קבינט הדיור

"אם כבר החליטו להעביר את מנהל התכנון, להעביר את החלקים הרלוונטיים. פתאום זה רשות. ויש מנכ"ל ויש תקציבים לכל דבר. משרד האוצר מעולם לא היה ביצועי אלא משרד מטה שמתכלל שלא אמור לבצע. אולי שיבצע גם בענייני תחבורה? בשביל מה צריך משרד תחבורה, שיעשו רשות תחבורה באוצר. שיעשו רשות תיירות למה צריך משרד תיירות?".

עוד לדברי שלום, "כל מי שמכיר את השלטון המקומי יודע שלכל עירייה יש תקציב עם הוצאות והכנסות. כאשר הם מתכננים הוצאה הם מבקשים אישור ממשרד הפנים. למי הם כפופים עכשיו? הם יודעים? לא. רק הבוקר קיבלתי מכתב מראש עיריית ירושלים שמתנגד לתוכנית ברכס רמות. למי הוא שייך? הדברים האלו לא יכולים לעבוד בצורה הזאת.

"אני מתנגד להצעה הזאת ואמשיך להילחם בכל דרך שעומדת בפניי. ההצעה לא נכונה ולא טובה. האוצר יוצר כאן מונופול וצריך לפרק אותו בעידו באיבו. חשבתי שבאנו לפרק מונופלים".

כחלון השיב לשלום: "אין שום דבר שלקחנו שלא הרגשנו שצריכים. אין לי שום עניין לקחת משהו מעבר למה שצריך. אנחנו רוצים להצליח. ואם יש משהו שאתה חודב שלא בסדר אפשר לשבת ולדבר".

ואכן, בעקבות הדברים הללו נערכה הפסקה בישיבה על מנת להגיע להבנות בין אנשי האוצר והשר שלום.

בתוך כך, מחה שר החקלאות ושר הבינוי הקודם אורי אריאל על דברי הביקורת של כחלון בתחילת הישיבה על ביצועי העבר: "שמעתי ממך נימה ביקורתית לגבי העבר, ואני מציע לך להתעסק בעיקר בעתיד. אני מציע להדגיש את נושא השיווקים. כי בסוף שיווקים הם שם המשחק.

"אני לא נכנס איך עושים את זה. צריך להכפיל את הכמויות. יש בעיית גישור עד 2018-2017 עד שחרור תוכניות מחנות צה"ל. מציע לא לעשות מהפכות גדולות אלא לתת לשוק לנוע עם התוכניות שהספיק להכיר בינתיים".

רגב: "הסטודנטים יברחו מהנגב"

חזית נוספת נפתחה מכיוונה של שרת התרבות מירי רגב, שהביעה מחאה על כך שמתחמי הדיור המועדפים שהובאו לאישור הוועדה, שמיועדים לתכנון נהיר באמצעות הותמ"ל, אינם עומדים בתנאים שקבעה הכנסת, לפיהם 30% מהדירות באותם המתחמים ייועדו להשכרה ארוכת טווח. יש להזכיר שמי שהובילה את הכנסת התנאי הזה לחקיקה היתה רגב עצמה, בתפקידה הקודם כיושבת ראש ועדת הפנים של הכנסת. אולם, כפי שחשף דה מרקר אתמול, רבים מהמתחמים שהוגשו לאישור קבינט הדיור, בהם מתחמים בחיפה ובאר שבע, אינם כוללים תנאי זה.

"לא אצביע בעד חוק מתחמי דיור מועדפים, אלא אם החוק יביא לידי ביטוי את ההיבט החברתי של דיור להשכרה לטווח ארוך", אמרה רגב, "היעדר יישום של הקצאת 30% דירות להשכרה במחיר מפוקח בבאר שבע ובחיפה, יבריח סטודנטים וצעירים מהפריפריה ויפגע ביכולת הקליטה של קצינים וקצינות צעירים ובני משפחותיהם במסגרת מעבר צה"ל לנגב.

עוד אמרה כי לא יתכן שבערי פריפריה כמו נהריה ובערים מרכזיות כמו חיפה ובאר שבע, בירות הצפון והדרום הקולטות מידי שנה אלפי סטודנטים, המדינה לא תאפשר הקצאת דירות להשכרה לטווח ארוך ובמחיר מפוקח.

"החוק שהעברתי בכנסת הוא חוק לא פשוט אשר ביטל החלטות שנקבעו בוועדות תכנון קודמות, מתוך ראייה ברורה שלמדינה יש אינטרס ליישב את הפריפריה ולחזק אותה.

בעקבות הדברים אמר כחלון כי יתמוך במתחמי דיור חברתי בבאר שבע ובנהריה.

בזמן ישיבת הקבינט, עשרות מאנשי החברה להגנת הטבע ומגמה ירוקה, ביחד עם ח"כ תמר זנדברג, סגן ראש עיריית ירושלים, תמיר ניר ותושבים ירושלמים, הפגינו מחוץ ללשכת הממשלה. המפגינים מחו נגד הבנייה המתוכננת לבניית 1,400 דירות במצפה נפתוח (מורדות רמות), ועל העברת כל סמכויות התכנון לשר האוצר, משה כחלון. על השלטים שנשאו נכתב בין היתר: "לא למונופול התכנון של כחלון", ו"כחלון, אל תיצור דיקטטורה בוועדות התכנון". בחברה להגנת הטבע הסבירו כי "החשש הוא שהשיקולים של מערכת התכנון יהיו בעיקר כלכליים, על חשבון הציבור, בריאותו, איכות חייו, ותוך פגיעה בסביבה, בטבע ובנוף".

לדברי ח"כ תמר זנדברג שהפגינה במקום גם היא "מערכת תכנון דמוקרטית ועצמאית היא חלק מהפתרון ולא חלק מהבעיה. הניסיון להציג את פתרון משבר הדיור כדריסת מערכת התכנון לא יעזור אלא תכנון טוב ואיכותי של מגורים זולים, מגוונים ושיבטיחו איכות חיים יצמח רק ממערכת תכנון איכותית ועצמאית".

ח"כ דב חנין (חד"ש, הרשימה המשותפת)תקף את החלטת קבינט הדיור היום, להעביר את מינהל התכנון לאוצר ואמר כי: "מערכת התכנון עומדת לאבד לגמרי את כוחה ועצמאותה ולהוות למעשה חותמת גומי של הממשלה. עצמאותן של ועדות התכנון השונות תיעלם, ובמקומה תיווצר מערכת תכנונית ריכוזית ודיקטטורית, הכפופה לחלוטין להחלטות השלטון המרכזי, ולמשרד האוצר בפרט, מבלי לאפשר לדעות השונות להשפיע על התכנון העתידי בישראל ועל המרחב הציבורי שלה".

ביום רביעי יקיים ח"כ חנין מפגש חירום נגד מהלכים אלה תחת הכותרת "נגד דיקטטורה במערכת התכנון". המפגש מאורגן בשיתוף הפורום לדמוקרטיה בתכנון וייקחו בו חלק חברי כנסת, אנשי שלטון מקומי, בכירים ממנהל התכנון לשעבר, ארגונים מקצועיים בתחום התכנון, ארגוני חברה, סביבה ואיכות שלטון ואנשי אקדמיה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יאיר לפידות

"ל-95% מהציבור אין מספיק הון עצמי כדי לרכוש דירה בישראל"

ראם רייזנר ומשפחתו

"עברנו לאחד המקומות היפים בארץ — ולרגע לא הסתכלנו לאחור"