משרד הפנים נגד כחלון: "תכנון הוא הליך 
בלתי־הפיך, לכן המחוקק החליט כי יהיה דמוקרטי"

לפי חוות דעת של היועץ המשפטי של משרד הפנים, שר האוצר משה כחלון מבקש להעביר לידיו סמכויות תכנוניות נרחבות - שחלקן כלל אינו קשור לתחום הדיור

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

חוות דעת חריפה של היועץ המשפטי של משרד הפנים, עו"ד יהודה זמרת, תוקפת את התוכניות של שר האוצר החדש, משה כחלון, להעביר את סמכויות התכנון למשרדו. חוות הדעת נכתבה לאחר שביום חמישי הופצה לשרי קבינט הדיור הצעת החלטה תחת הכותרת "התאמת מבנה ניהול הנדל"ן והתכנון בממשלה להתמודדות עם משבר הדיור". ההצעה, שאמורה לעלות לדיון בישיבת קבינט הדיור מחר, כוללת בין היתר את העברת כלל הסמכויות בתחום התכנון משר הפנים לשר האוצר, וכן את העברת מוסדות התכנון לאחריותו של משרד האוצר.

את חוות הדעת פתח זמרת ברקע כללי לגבי הנזק שעשוי להיגרם מהמהלך שמציע כחלון, שיביא להפחתה בעצמאות ובשיקול דעתן של ועדות התכנון. "פיתוח הקרקע לשימושים השונים הוא הליך בלתי־הפיך שהשלכותיו הן ארוכות טווח", כתב. "על רקע זאת החליט המחוקק, ובצדק, כי הליך זה יהיה הליך דמוקרטי שבמסגרתו ישותף הציבור באופן בלתי־אמצעי, וכן יינתן ביטוי לאינטרסים של הציבור באמצעות מכלול רחב של נציגי משרדי ממשלה, רשויות מקומיות וארגונים מקצועיים שונים".

לדברי זמרת, "מערכת מאוזנת היא אכן לעתים מחסום בפני מימוש אינטרסים קצרי טווח וראות, אולם היא כלי הכרחי הנדרש כדי להבטיח כי פיתוח הארץ ייעשה בדרך מושכלת מתוך ראייה ארוכת טווח ותוך שמירה על יכולתם של הדורות הבאים לחיות כאן ולזכות באיכות חיים טובה. מערכת התכנון היא מערכת שתפקידה לעתים קרובות להכריע בין יוזמות הפיתוח של הממשלה לבין אינטרסים ציבוריים אחרים, הנוגעים בחלקם לשמירת איכות החיים של תושבי ישראל ולשמירה על הסביבה. הפקדתו של תחום הפעולה האמור במשרד הפנים נעשתה ולא בכדי, על רקע היותו משרד שאינו ביצועי בעיקרו. מציאות זו איפשרה בחינה של הסוגיות השונות לגופן, בצורה מקצועית ונטולת פניות".

משה כחלוןצילום: עופר וקנין

לאחר מכן מפרט זמרת שורה של ליקויים שמצא בהצעת ההחלטה, ובראשם העברת יתר של סמכויות משר הפנים לשר האוצר, לרבות סמכויות שכלל לא נקבעו בהחלטת הממשלה על העברת מינהל התכנון לאוצר, שהתקבלה לפני כשבועיים. זמרת מצביע על שמונה חוקים שונים שבהם נקבע כי יועברו סמכויות משר הפנים לשר האוצר, שחלקם חסרי קשר לתחום הדיור, לדבריו - כגון חוק הנפט וחוק הפיקוח על קידוחי המים. לטענת זמרת, בכל מקרה קבינט הדיור הוא חסר סמכות להחליט על העברת סמכויות משר לשר כאשר סמכויות אלה לא נקבעו בהחלטת ממשלה.

"העברת הסמכויות - בסיום החקיקה"

זמרת מפרט שורה של סמכויות שלשם הפעלתן צריכה להתקבל, לדעתו, הסכמת שר הפנים (שלא כמו בהצעת ההחלטה), למשל הסכמתו לכל מינוי של נציגי השלטון המקומי לוועדות התכנון, בהם המועצה הארצית, הות"ל, הוועדה המחוזית, ועדות הערר ועוד; וכן הסכמתו של שר הפנים להחלטות שלהן השלכות על השלטון המקומי, כמו הכרזות על מרחבי תכנון מיוחדים שבהן נדרשת ועדה מקומית לשלם פיצויים, וכן החלטות על הטלת אגרות ועל הפחתתן.

לבסוף מצביע זמרת על כך שנוסח החוק שמקדם כחלון מכפיל את כוחו של משרד האוצר בוועדות התכנון והבנייה - מאחר שלצד העברת הסמכות לקביעת יו"ר הוועדה לשר האוצר, במקום שיהיה עובד משרד הפנים, הרי שלא בוטלה חברותו של נציג משרד האוצר בוועדה, וכך זוכה המשרד לייצוג כפול. זמרת דוחה את תיקון החקיקה שלפיו יצורף נציג משרד הפנים לוועדה באמצעות הרחבת מספר חבריה, וקובע כי תיקון כזה אינו נדרש, אלא מינוי הנציג במקומו של נציג האוצר הקיים כיום.

עוד דורש זמרת כי העברת הסמכויות משר האוצר לשר הפנים תתבצע רק לאחר השלמת הליך החקיקה לשינוי המבנה של מערכת התכנון, כלומר רק בעוד זמן לא ידוע - כמה חודשים לכל הפחות - ו"רק לאחר השלמת כל ההליכים הנדרשים לצורך מתן מענה לממשקים שבין הליכי התכנון להיבטים המוניציפליים בהתאם לתוכנית מפורטת". לדברי זמרת, "יש צורך להשלים את תיקוני החקיקה הנדרשים ואת ההליכים הטכניים הנדרשים לפני מתן תוקף להעברת הסמכויות וכתנאי להעברתן".

יש לציין כי התנגדות חריפה נוספת למהלך הביע השבוע הפורום לדמוקרטיה בתכנון, שהוקם ביוזמת החברה להגנת הטבע וכולל 20 ארגוני סביבה, תכנון, חברה וכלכלה.

ממשרד האוצר טרם נמסרה תגובה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר. "זקן אחד, אלטשולר, הזהיר - ואף אחד לא שמע"

הוא צדק? הסיכון גדל, ונבואת הזעם של אלטשולר עלולה להתגשם

ג'רום פאואל, נגיד הבנק הפדרלי. נותרה חצי נקודת אחוז נוספת עד לרף הריבית שהבנק מתכוון להגיע אליו

עוד מאמץ אחד קטן: הבנק הפדרלי עומד לשחרר את החבל. כך זה ישפיע עלינו