אחרי מינהל התכנון, כחלון מכפיף אליו גם את משרד הבינוי

על פי השינוי המבני שיוזם שר האוצר בניהול תחום הבנייה והדיור בישראל, מינהל התכנון יתחזק וישלוט גם במדיניות התכנון המחוזית - ואילו משרד הבינוי ירוקן בפועל מרוב תפקידיו ויפעל תחת משרד האוצר, לצד רשות מקרקעי ישראל וחברות ממשלתיות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

משרד הבינוי צפוי להפוך לגוף מקביל ליחידות סמך וחברות ממשלתיות - ובפועל, לאבד את עצמאותו כמשרד ממשלתי ולהיות כפוף למשרד האוצר. לעומתו, מינהל התכנון, שעד כה היה כפוף למשרד הפנים, ייהפך לגוף עתיר סמכויות ועובדים, שינהל ויפקח על התכנון ברמה הלאומית והמחוזית. אלה הם עיקרי השינויים המבניים בניהול תחומי הבינוי והדיור, שצפוי שר האוצר ויו"ר קבינט הדיור, משה כחלון, להביא לאישור הקבינט ביום שני, בישיבתו הראשונה לכהונת ממשלה זו.

"אחד היעדים הכלכליים המרכזיים של הממשלה הוא התמודדות עם משבר הדיור ומתן פתרונות דיור לזוגות הצעירים", נאמר בדברי ההסבר להצעתו של כחלון. "ליבת פעילות הממשלה לצורך השגת מטרה זו היא הגדלת היצע הדיור בצורה משמעותית באמצעות פעילות משולבת, מתואמת ואינטנסיבית בתחומי התכנון למגורים, פיתוח הקרקע והשיווק".

כדי להשיג מטרות אלה, יוקם מטה דיור במשרד האוצר, שיסנכרן ויתאם את פעילות הגורמים שיוכפפו לכחלון. גורמים אלה, על פי ההצעה, יהיו מינהל התכנון, רשות מקרקעי ישראל (רמ"י), חברת דירה להשכיר, חברת ערים ומשרד הבינוי, בראשותו של שר הבינוי, יואב גלנט. על פי דברי ההסבר, "הקמת המטה מיועדת לסנכרן בין הגופים השונים, ולוודא כי מדיניות הממשלה יוצאת אל הפועל בצורה יעילה ומתואמת".

צילום: מוטי מילרוד

מועמדו של כחלון לראשות מטה הדיור באוצר הוא אביגדור יצחקי - לשעבר מנכ"ל משרד ראש הממשלה תחת אריאל שרון, וחבר כנסת מטעם מפלגת קדימה. יצחקי צפוי, על פי ההצעה, לאחוז בסמכויות רבות מתוקף תפקידו כיו"ר מטה הדיור, ולשמש גם יו"ר המועצה הארצית לתכנון ובנייה, ותמ"ל (הוועדה למתחמי דיור מועדפים) וות"ל (ועדת תשתיות לאומיות). מינוי יצחקי כפוף לזכייתו במכרז לתפקיד.

העובדה שמשרד הבינוי מאוזכר כעוד גורם שפועל מטעם שר האוצר, יחד עם יחידות וחברות ממשלתיות, מעידה עד כמה ירד מעמדו של משרד זה תחת הממשלה החדשה. מדובר במכה כואבת למשרד, שבשנים האחרונות דווקא צבר עוצמה, תחת השרים אריאל אטיאס ואורי אריאל. ואולם בפועל, עיקר עוצמתו בשנים אלה נבעה מהכפפת רמ"י לשר הבינוי. רוב הפעילות בתחום הנדל"ן שקשורה לחוק, למיסוי, ולתכנון, נעשתה במשרדי המשפטים, הפנים והאוצר.

הוועדה לתכנון ולפיתוח תקבע אילו מתחמי דיור יתוכננו

גוף נוסף שצפוי להיחלש הוא רמ"י, שכיום מחזיק בסמכות לקבוע לגבי כלל קרקעות המדינה וקק"ל אילו גופים יוסמכו לתכנן מתחמי קרקע. מצב זה, על פי הצעת כחלון, היה בלתי יעיל, שכן הוא חייב גופים מתכננים המתחרים ברמ"י, כמו משרד הבינוי, חברת דירה להשכיר או כל גוף אחר, לקבל את הסכמתו כדי לתכנן מקרקעין. ההחלטה צפויה לשנות מצב זה וליצור שוק תחרותי יותר, שבו תקבע ועדה חיצונית בתוך האוצר - הוועדה לתכנון ולפיתוח - אילו גופים יוכלו לתכנן אילו מתחמים. ועדה זו תקבע גם את עלויות הפיתוח של המתחמים, שגם הן נקבעו בעבר על ידי רמ"י. בשנים האחרונות גדלו עלויות אלה באופן ניכר, ובפועל מנעו במקרים רבים הורדה של עלויות בנייה על קרקעות מדינה. כמו כן, תאשר הוועדה הסכמי פיתוח קרקעות מול רשויות מקומיות. עם זאת, רמ"י תשמור בידיה את האחריות לתכנון ופיתוח מתחמים במחנות צה"ל המתפנים ובמפעלי תעש, והסכמי הגג והקשרים עם הרשויות המקומיות ירוכזו אף הם בידיה.

במקביל להיחלשות במעמד משרד הבינוי, צפוי מינהל התכנון לצבור עוצמה וסמכויות רבות. כפי שנחשף לראשונה 
ב-TheMarker, צפוי המשרד להפוך ליחידת סמך במשרד האוצר, החל ב-14 ביולי. מנהלת מינהל התכנון, בינת שוורץ, תהיה כפופה ישירות לשר האוצר. כחלון גם יוכל למנות את יושבי ראש הוועדות המחוזיות לפי ראות עיניו - ואלה יהיו עובדי האוצר.

סמכויות משרד הפנים בתחום הבינוי יועברו לאוצר

כל סמכויות משרד הפנים, שעד היום היה אחראי בתחום הבינוי לכל הקשור ביישום חוק התכנון והבנייה, בתכנון לאומי ובוועדות התכנון המחוזיות, יועברו למשרד האוצר ולמינהל התכנון, שיהיה האחראי בפועל על כל הליכי התכנון ברמות הלאומית והמחוזית. מתכנני הוועדות, שעד כה היו כפופים ליושבי ראש הוועדות המחוזיות, יהיו מעתה כפופים ישירות לראש מינהל התכנון.

עם זאת, העברת מתכנן מחוז מכהונתו לא תוכל להיעשות רק מכוח החלטה של ראש המינהל, אלא תהיה כפופה גם לאישור יו"ר המועצה הארצית לתכנון ובנייה ונציב שירות המדינה.

כמו כן, תוענק לראש מינהל התכנון סמכות לפעול באופן עצמאי בתהליכי גיוס וקליטת כוח אדם, ובאופן פיזי המינהל יעבור מאגף צנוע שמוקצה לו כיום במשרד הפנים, לנכס ייעודי שיאכלס את כל יחידות המטה שיפעלו תחת סמכותו. תנאיה של ראש מינהל התכנון, שוורץ, יושוו לאלה של מנכ"ל משרד ממשלתי, ונוסף על כך ימונה למינהל יועץ משפטי בדרג של יועץ משפטי למשרד ממשלתי.

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות