אור עקיבא מתחילה לקרב את מחירי הדירות להישג ידם של תושביה

ראש העיר יעקב אדרי פנה לחברות קבלניות כדי לשריין לתושבי עירו דירות מוזלות בפרויקטים חדשים שנבנים באור עקיבא ■ היום תיפתח הגרלה ראשונה בפרויקט מגורים שמקדמת חברת אפי קפיטל במזרח העיר, ובהמשך מתכוון אדרי לקדם מבצעים דומים בפרויקטים נוספים

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

מה עושה ראש עיר שמזהה כי מחירי הדירות בעירו עלו מעבר לאפשרויות העומדות בפני תושביה? יעקב אדרי, ראש עיריית אור עקיבא, פנה באחרונה לחברה הקבלנית אפי קפיטל, המתכננת פרויקט מגורים חדש בעיר, בבקשה להקצות מכסת דירות מוזלות לתושבי העיר. החברה אמורה לפתוח היום סבב הגרלות בין המעוניינים להשתתף במבצע לרכישת דירות מוזלות בפרויקט. במכירה המוקדמת יוצעו למכירה 30 דירות לתושבי העיר בלבד, במחיר התחלתי של 975 אלף שקל לדירת 4 חדרים ו–1.095 מיליון שקל לדירת 5 חדרים. ככל הנראה, לא יהיה זה המבצע האחרון מסוג זה באור עקיבא.

"לתושבי אור עקיבא קשה לרכוש דירות בפרויקטים חדשים בעיר. אני חש זאת בכל יום מהפניות הרבות של זוגות צעירים, שמבקשים לנסות ולסייע להם בהוזלה כלשהי", מספר ראש העיר אדרי, שלדבריו, פנה לחברת אפי קפיטל בבקשה להקצות בפרויקטים שהיא בונה דירות בנות־השגה לתושבי העיר. כדי לעמוד ביעד, התחילה החברה לתכנן מחדש את הדירות בשלב ב' של פרויקט OPARK שהיא בונה, כדי שיותאמו לתמחור של פחות ממיליון שקל לדירה - כלומר, הפחתה של כ–15% מהמחיר הנוכחי לדירות אלה.

סמנכ"ל אפי קפיטל, שייקה נפחא, אומר כי "המהלך שאנו יוצאים בו שומר על סטנדרט בנייה גבוה עם דירות הכוללות חניה ומחסן, והוא יאפשר לזוגות צעירים להשיג את ההון העצמי הנדרש לרכישת דירה". לצורך הוזלת הדירות, שטחן הוקטן מ–100 ל–95 מ"ר, והן תוכננו בצורה פונקציונלית יותר.

פרויקט OPARK באור עקיבא, הדמיה: איוולב מדי

בארבע השנים האחרונות נרשמו באור עקיבא כ–700 התחלות בנייה - מספר נכבד מאוד בהתייחס לעיר, שמאז 2005 לא הוקמה בה אף לא יחידת דיור אחת של קבלן. בסוף 2009 זכתה חברת וילאר בקרקע לבניית 72 דירות; באוגוסט 2010 זכו החברות אשדר, טרקלין ומשולם לוינשטיין במכרזי רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) על קרקעות במתחם הצפון־מערבי של אור עקיבא, הסמוך לכביש 2; בסוף 2013, זכו החברות שכטר ואאורה במכרז על מתחם אחר במערב העיר, בשכונת נוף ים, ובסמוך זכתה חברת גילעם במכרז במתחם אורות; במקביל רכשה אפי קפיטל שטח בצדה המזרחי של העיר, שכיום נמצא באזור התעשייה העירוני, אך קיימת תוכנית להסבתו לשכונת מגורים; ולבסוף, בשני מכרזים שנערכו לפני שלושה חודשים זכו החברות רוטשטיין וגרופית במכרזי על מתחמי קרקע נוספים בשכונת היובל.

עד לשנים האחרונות, לא היתה אור עקיבא על מפת הבנייה בישראל, אף שמיקומה הסמוך לחדרה ולקיסריה נחשב טוב. רוב העסקות למכירת דירות בעיר התנהלו בין תושבי אור עקיבא לבין עצמם. במחירים בעיר נרשמו עליות גדולות בשנים האחרונות, עוד לפני שהחברות הגדולות התחילו לשווק את הפרויקטים החדשים שלהן. בעוד שברבעון הראשון של 2009 היה המחיר הממוצע לדירות 4 חדרים בעיר כ–450 אלף שקל, מרגע שהחברות הקבלניות התחילו לפעול במקום, המצב השתנה לחלוטין. היצע הדירות בעיר השתנה - מדירות ישנות שנבנו בסטנדרטים שאינם מתאימים לימינו, לדירות חדישות שפונות לא רק לקהל יעד מקומי. כשהתחיל גל השיווק הראשון של דירות בשכונות החדשות, ברבעון הראשון של 2011, היה המחיר הממוצע לדירה חדשה 920 אלף שקל - פי שניים מהממוצע בשוק באור עקיבא. השנה, ברבעון הראשון כבר נרשמו מחירים של יותר מ–1.2 מיליון שקל לדירות 4 חדרים חדשות, והמחיר הממוצע הגיע ל–1.19 מיליון שקל - עלייה של 29% יחסית ל–2011.

החברות הקבלניות היו מרוצות, ודיווחו על מספר גדול של עסקות, שברובן הרוכשים היו זוגות צעירים מחדרה, שמצאו באור עקיבא מחירים נמוכים ב–20%–30% מאלה שבפרויקטים מקבילים בחדרה. ביקושים נוספים הגיעו מכיוון פרדס חנה־כרכור, והיו אף קבלנים שדיווחו על כך שתושבים מקיסריה רכשו עבור ילדיהם דירות בפרויקטים החדשים שממוקמים כקילומטר מזרחה מקיסריה, בעברו השני של כביש החוף. ואולם, כל זה לא בדיוק הלהיב את תושבי אור עקיבא, שראו כיצד עירם מתפתחת, אבל הדירות מתרחקות והולכות מהישג ידם.

עליות מחירים חדות מאז 2009

אור עקיבא משתייכת לאשכול חברתי־כלכלי נמוך במדרג העירוני של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס) - אשכול חמישי מתוך עשרה. הבנייה למגורים בעיר נחלקת לבנייה ישנה בשכונות הוותיקות שז"ר, קנדי, נוה אלון ובן גוריון, שהוקמו בעשורים הראשונים להקמת המדינה, ולבנייה בשתי השכונות החדשות - שכונת אורות, שנמצאת מדרום לאזור הוותיק, ושכונת היובל, שמצפון לו. שכונות אלה, שבהן מוקמים גם פרויקטים חדשים, התחילו להיבנות בשנות ה–90, ועיקר הבנייה בהן נמשכה עד לפני כעשר שנים. ואולם המיתון הכבד וירידות מחירי הדירות גרמו להתמעטות הבנייה בעיר, ולכשלון של רמ"י בשיווק הקרקעות לאורך רוב העשור הקודם. רק ב–2009 השתנו הדברים, אבל אז נרשמו עליות מחירים מואצות, שתושבי המקום לא יכלו ליהנות מהן.

ב–2010 נערכה עבור משרד הבינוי עבודת מחקר, שהנושא שלה היה סקירת שוק הנדל"ן של אור עקיבא. המתכננים והכלכלנים שערכו את המחקר, כתבו כך על השוק בעיר זו: "לאוכלוסייה המקומית אין יכולת להתמודד עם מחירים העולים על 800 אלף שקל לערך - אבל גם מחיר זה הוא בר־השגה רק לחלק קטן ממנה. מחצית ממחפשי הדיור בעיר לא יוכלו לשלם מעבר ל–500 אלף שקל על דירה". השאלה היא האם בחמש השנים שעברו מאז שהגישו החוקרים את מסקנותיהם, השתנה משהו ביכולות של תושבי אור עקיבא - והתשובה לכך תינתן כנראה בקרוב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"