התוכנית המהפכנית של כחלון: משרד הבינוי ירוקן מתוכן - מינהל התכנון יחוזק

מינהל תכנון בראשות בינת שוורץ הוא המרוויח הראשי מהנוהלים החדשים: הוא יוגדל מאוד, סמכויותיו יורחבו והוא יהיה אחראי על מדיניות התכנון המחוזית

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

משרד הבינוי יאבד את עצמאותו כמשרד ממשלתי, ויהפוך לכפוף למשרד האוצר. לעומתו, מינהל תכנון במשרד הפנים יהפוך לגוף עתיר סמכויות ועובדים, שינהל ויפסח על התכנון ברמות הלאומית והמחוזית. זו תכניתו של שר האוצר, משה כחלון, שתוגש לישיבה הקרובה של קבינט הדיור הממשלתי, שתתקיים בשבוע הבא.

"אחד היעדים הכלכליים המרכזיים של ממשלת ישראל, הינו התמודדות עם משבר הדיור, ומתן פתרונות דיור לזוגות הצעירים. ליבת פעילות הממשלה לצורך השגת מטרה זו הינה הגדלת היצע הדיור בצורה משמעותית", נאמר בדברי ההסבר להצעה. "השגת יעד זה דורשת פעילות משולבת, מתואמת ואינטנסיבית בתחום התכנון למגורים, בתחום פיתוח הקרקע ובתחום השיווק".

על מנת להשיג את הפעילות המשולבת, המתואמת והאינטנסיבית, יוקם מטה דיור במשרד האוצר שיסנכרן ויתאם את פעילות הגורמים שיוכפפו לכחלון, שהם מנהל התכנון, רשות מקרקעי ישראל, חברת דירה להשכיר, חברת ערים ומשרד הבינוי. עצם זה שמשרד הבינוי מאוזכר כעוד גורם שפועל מטעם שר האוצר, בצוותא עם יחידות וחברות ממשלתיות, מעידה עד כמה ירד מעמדו של משרד זה, תחת ניהולו של כחלון. עד כדי כך נחלש משרד הבינוי, ששמו לא מאוזכר בהצעת המחליטים, כגורם בעל סמכות ביצוע כלשהי.

משה כחלוןצילום: עופר וקנין

מדובר במכה כואבת למשרד, שבשנים האחרונות דווקא צבר עוצמה, תחת אריאל אטיאס ואורי אריאל. העומד בראש מטה הדיור, יהיה אדם רב עוצמה, שיקיים גם מעקב ובקרה אחרי החלטות קבינט הדיור. ואולם בפועל, עיקר עוצמתו בשנים הללו נבעה מהכפפת רשות מקרקעי ישראל לשר הבינוי. רוב הפעילות הקשורה לנדל"ן, שקשורה לחוק, למיסוי, ולתכנון – נעשתה במשרדי המשפטים, הפנים והאוצר.

במקביל להיחלשות הדרמטית במעמדו של משרד הבינוי, תצבור ראש מינהל תכנון, בינת שוורץ, עוצמה רבה, וסמכויות, ולמעשה תופקד על התכנון ברמה הלאומית והמחוזית.

כל סמכויות משרד הפנים, שעד היום היה אחראי לכל הקשור ביישום חוק התכנון והבנייה והאחריות על תכנון לאומי ועל ועדות התכנון המחוזיות, יועברו בתחום זה למשרד האוצר, ולמינהל התכנון, שיהיה האחראי בפועל על כל הליכי התכנון ברמות הלאומית והמחוזית.

מינהל תכנון יוגדר כיחידת סמך במשרד האוצר, החל מה-14 ביולי, שתשלוט על לשכות התכנון המחוזיות, בכפיפות לשר האוצר. יו"ר המועצה הארצית לתץכנון ולבניה ימונה מטעם משרד האוצר ויהיה כפוף לו; יופרדו הפונקציות של הממונה על המחוז מטעם משרד הפנים, ויו"ר הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה, שכיום נעשית על ידי הממונים על המחוז. מתכנני הוועדות המחוזיות יהיו עובדי מינהל תכנון וכפופים לו, ותוענק לו סמכות לפעול באופן עצמאי בתהליכי גיוס וקליטת כוח אדם. לא ברור מה היק, כוח האדם הנוסף, כי בהחלטה מדובר על "היקף תקנים מצומצם, לאור מעבר מנהל התכנון למשרד האוצר", אולם עוצמתו תבוא לידי ביטוי, בעיקר בהכפפת לשכות התכנון המחוזיות.

פיזית המינהל יעבור מאגף צנוע שמוקצה לו כיום במשרד הפנים, לנכס ייעודי שיאכלס את כל יחידות המטה שיוקצו לשוורץ.

מעל מועצת מקרקעי ישראל, אותו גוף שמנהל את רשות מקרקעי ישראל ומתווה לו מדיניות, יעמד מעתה גוף חדש שייקרא "הוועדה לתכנון ולפיתוח", שחבריה ימונו על ידי שר האוצר, ותפקידיה יהיו להורות לרשות מקרקעי ישראל על הקצאת תכנון ופיתוח של קרקעות שנמצאות בתכניות חדשות ובתכניות שבהליכי קידום, ולאשר את עלויות הפיתוח, שבשנים האחרונות עלו מאוד, ובפועל מנעו במקרים רבים הורדה של עלויות בנייה על קרקעות מדינה.

רשות מקרקעי ישראל תהיה אחרית לתכנון ופיתוח מתחמים במחנות צה"ל המתפנים ומפעלי תעש, והסכמי הגג והקשרים מול הרשויות ירוכזו אף הם אצל הרשות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון