ארגוני התכנון נגד כחלון: "השתלטות האוצר תיצור מערכת המבוססת על ראייה כלכלית"

שורת ארגוני תכנון, סביבה וחברה פנתה היום בפניה דחופה לשר האוצר כחלון בדרישה כי ישקול שנית את השינויים המתוכננים על ידו במערכת התכנון: "רק מערכת תכנון מאוזנת תוביל לתכנון אחראי"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

הפורום לדמוקרטיה בתכנון, הכולל שורה של ארגוני סביבה, חברה, תכנון וכלכלה, פנה היום (ד') אל שר האוצר, משה כחלון, בבקשה שישקול מחדש את השינויים המבניים אותם הוא מתכנן במערכת התכנון, שאת עיקריהם חשף הבוקר TheMarker. "נראה כי יש כוונה של האוצר להשתלט על כל מערכת התכנון, ששמרה עד כה על עצמאות ונתנה ביטוי לקולות השונים במרחב הציבורי. אנו חוששים כי תיווצר מערכת החלטות הומוגנית, המבוססת על ראייה כלכלית בלבד, ומגוון הדעות המקצועי שהיה קיים עד כה במוסדות התכנון, ייעלם", נכתב.

במכתב ביקשו הארגונים מכחלון כי ידחה את הדיון בהצעת ההחלטה שתוכנן לתחילת השבוע הבא: אנו קוראים לך לפתוח בשיח עם גורמי המקצוע ועם ארגוני החברה האזרחית בתחומים השונים הנוגעים למערכת התכנון, בנוגע לשינויים אלה".

טירוף הנדל"ן בתל אביב ובחיפה. האינטרסנטים והנדל"ניסטיות בשיחה פתוחה

כפי שנחשף כיום,על אף שטרם פורסמה הצעת ההחלטה סופית בנושא, במסגרת המעבר המתוכנן של מנהל התכנון ממשרד הפנים למשרד האוצר, ישנה כוונה לאגד את מינהל התכנון וכן את כלל יחידות התכנון הקיימות בתוך רשות תכנון אחת שתהיה יחידת סמך של משרד האוצר ותגובש כמנגנון היררכי. מצב זה יאפשר הכתבת מסרים והוראות מהדרגים העליונים - המועצה הארצית לתכנון ולבנייה וראש רשות התכנון - לוועדות המחוזיות וועדות המשנה של המועצה הארצית.

הפורום לדמוקרטיה ותכנון הוקם לפני מספר ימים ביוזמת החברה להגנת הטבע, בשל ההתגברות במספר צעדי הממשלה לצמצום סמכויות ועדות התכנון. בין הצעדים: יוזמת חוק "פרוייקטים לאומיים" שתחייב את כל נציגי משרדי הממשלה להצביע לפי עמדת הממשלה בוועדות, ולמעשה תקנה רוב אוטומטי לעמדת הממשלה, או הקמת הוועדה לתכנון מתחמים מועדפים (ותמ"ל), המהווה ערכאה תכנונית אחת, ואשר אליה מוגשות לעתים תכניות שנדחו בעבר במוסדות התכנון הרגילים. בין היתר חברים בו מרחב – התנועה לעירוניות בישראל, במקום – מתכננים למען זכויות תכנון, ארגוני סביבה דוגמת אדם טבע ודין ומגמה ירוקה, האגודה לזכויות האזרח ועוד.

"בתקופה האחרונה אנו קוראים בדאגה רבה פרסומים שונים אודות השינויים אשר אתה מתעתד לערוך במערכת התכנון בישראל", הכתב בפנייה הבוקר לכחלון, "מפרסומים אלה עולה כי המערכת התכנונית, אשר הייתה עד כה דמוקרטית יחסית והיררכית, ונתנה עד כה ביטוי לקולות שונים במרחב הציבורי - נציגי ממשלה, שלטון מקומי, ארגונים ציבוריים ואקדמיה, עומדת לשנות את פניה לחלוטין. אנו חוששים כי תיווצר מערכת קבלת החלטות הומוגנית, המבוססת על ראיה חד מימדית, כלכלית, מבלי לאפשר לציבור או לשלטון המקומי, או אפילו למשרדי הממשלה האחרים, להשפיע על התכנון העתידי בישראל ועל המרחב הציבורי של כולנו".

הארגונים ציינו כי גם לדעתם דרושים שינויים במערכת התכנון אך כי יש לעשותם "מתוך מחשבה ארוכת טווח וללא גרימת נזקים מיותרים, העלולים להשפיע על איכות ורווחת חייהם של האזרחים. רק מערכת תכנון מאוזנת, בעלת איזונים ובלמים, אשר כוללת בתוכה ייצוג של אינטרסים שונים, תוביל תכנון אחראי, השומר על איכות חיי תושבי ישראל ומקדם את הפיתוח בצורה הנכונה ביותר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"