תוכנית כחלון להורדת מחירי הדירות: מס רכישה קבוע של 8%-10%, עשרות אלפי משרדים יפונו

עוד בתוכניות של שר האוצר משה כחלון להורדת מחירי הדיור: העברת סמכויות מהמינהל לאוצר, והסבתם של אזורי משרדים ותעסוקה לאזורים המיועדים למגורים

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

שר האוצר משה כחלון צפוי להביא לאישור קבינט הדיור, שיתכנס בראשונה ביום שני, עוד שורה של הצעות החלטה במגוון תחומים, שיהוו מבחינתו את יריית הפתיחה למאבק שלקח על עצמו לנהל בקדנציה הזו במצוקת הדיור. הבוקר חשף TheMarker את עיקרי תכניתו השנויה במחלוקת של כחלון לביטול עצמאות ועדות התכנון, על ידי כינוסן תחת "רשות תכנון", אולם זהו רק צעד אחד מתוך ההצעות שיובאו לאישור הקבינט.

לצד השינוי המבני במינהל התכנון, צפויה לעלות הצעת החלטה גם על שינוי מבני ברשות מקרקעי ישראל, ובראשה העברת סמכויות התכנון והפיתוח מהרשות אל תוך מטה הדיור במשרד האוצר.

יש להדגיש כי הכוונה אינה שהרשות תפסיק לתכנן, אך ההחלטות אילו פרויקטים עליה לתכנן, וכן כמה תקציבי פיתוח נדרשים להקמת שכונות כאלה ואחרות, יתקבלו עכשיו במשרד האוצר. מהלך זה צפוי להותיר פחות שיקול דעת בידי הרשות, ולהפוך אותה ל"קבלן מבצע" בתחום התכנון, כשלצידה ימשיך לתכנן בקרקעות מדינה גם משרד הבינוי, וכן חברת דירה להשכיר שתצטרף כשחקן חדש בנושא.

שר האוצר משה כחלוןצילום: דודו בכר

בין היתר צפויה לעלות לקבינט הדיור הצעת החלטה אודות הגדלת מס הרכישה על רכישת דירה להשקעה (כלומר רוכש שבבעלותו יש כבר דירה אחת לפחות). במשרד האוצר מעוניינים להשלים את המהלך הזה במהירות הבזק, על מנת להימנע עד כמה שאפשר מתקופת ביניים, שבה ירוצו משקיעים לרכוש דירות על מנת להימנע מהמס.

על פי המסתמן, בניגוד למדרגות המיסוי שהיו נהוגות עד כה בהתאם לשווי הנכס (מ-5% מס על דירות בעלות של עד 1.16 מיליון שקל ועד 10% מס על דירות בעלות של למעלה מ-16 מיליון שקל), יונהג מס בשיעור אחיד, וזאת על מנת להפוך את ההשקעה בדירות הזולות יותר, עליהן מתחרים המשקיעים מול הזוגות הצעירים, לפחות אטרקטיבית. שעור המס האחיד שייגבה טרם נקבע סופית והוא צפוי לנוע בטווח שבין 8% ל-10%.

המהלך שאותו החל להוביל מנכ"ל משרד הבינוי הקודם, שלמה בן אליהו, של איסור הפעלת משרדים בדירות בבנייני מגורים, צפוי להגיע גם הוא לאישור הקבינט, כאשר הפעם מדובר בהחלטה שיישומה הוא פשוט למדי.

כיום ניתן לפתוח משרד בדירת מגורים מכוחו של היתר לשימוש חורג שמנפקת הרשות המקומית לבעל המשרד – בדרך כלל בעל מקצוע חופשי כגון רופא, עורך דין או אדריכל. היתר זה קצוב בזמן ויש לחדשו אחת למספר שנים. על ידי ביטול סמכותן של ועדות התכנון המקומיות להמשיך לנפק היתרים מסוג זה, או לחדשם, מתכוונים בקבינט להביא לפינויין של עשרות אלפי דירות אשר לפי ההערכות משמשות כיום למשרדים. בסך הכל מוערך המספר ב-100 אלף דירות, חצי מהן באזורי הביקוש במשרד.

הצעת החלטה נוספת, שלא ברור אם תובא כבר לקבינט הקרוב בשל היותה בשלבים ראשוניים, היא להסבתם של אזורי משרדים ותעסוקה לאזורים המיועדים למגורים. המדובר ביוזמה שרלוונטית בעיקר לאזורי משרדים שבהם התברר הביקוש כנמוך מהמצופה, וחלק גדול מהם אינו מאוכלס.

עם זאת, על מנת להוציא יוזמה זו אל הפועל יהיה על המדינה לפעול לתמרוץ הרשויות המקומיות שייפגעו כתוצאה מירידת הכנסות הארנונה שכן ארנונה למגורים הנה נמוכה משמעותית מזו המשולמת עבור שטחי משרדים. כמו כן יהיה עליהם לבצע באזורים אלו השקעות בתשתיות הנדרשות לאזורי מגורים, דוגמת הקמת מוסדות חינוך או גינות ציבוריות.

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים