התוכנית חסרת התקדים של כחלון: לסרס את הוועדות שמאשרות את תוכניות הבנייה

האוצר מקדם הקמה של רשות תכנון ארצית, שאליה יוכפפו ועדות התכנון המחוזיות ■ החשש: לוועדות המוחלשות לא תהיה ברירה אלא לאשר תוכניות שיוכתבו מגבוה, ללא שיקול דעת מקצועי אמיתי

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

החלטת ממשלה חסרת תקדים שמוביל משרד האוצר, בראשות משה כחלון, צפויה לשנות מהיסוד את דמותו של מינהל התכנון ואת אופי עבודתן של ועדות התכנון בישראל.

על פי ההחלטה, סמכויותיהן של ועדות התכנון המחוזיות, שאחראיות כיום לאישור מרבית תוכניות הבנייה, צפויות להצטמצם במידה ניכרת, כך שלא ברור אם יוכלו לפעול באופן עצמאי ללא תכתיבים מלמעלה.

אם לא יחול שינוי ביומיים הקרובים, צפויה הצעת האוצר להגיע לשולחן הממשלה ביום ראשון. נכון לאתמול בשעות הערב עוד קיימו צוותי עבודה של משרד האוצר דיונים בעניין עם אנשי משרד המשפטים, שמנסים למתן את השינויים שיוזם האוצר.

צילום: אמיל סלמן

כיום לכל אחד מחברי ועדת התכנון, וכן גם לוועדה כולה, עמדה עצמאית בלתי תלויה בנוגע לתוכניות המוגשות לה, באופן המזכיר את מבנה מערכת המשפט. הרכב הוועדות כולל נציגים של הממשלה, של השלטון המקומי ושל ארגונים מקצועיים ואזרחיים. מגוון הדעות ונקודות המבט אמור ליצור איזון בתוכניות המאושרות ולהביא לידי ביטוי מגוון רחב של שיקולים.

במערכת התכנון, כמו במערכת המשפט, קיימות כיום ערכאות שונות - ועדות מקומיות, ועדות מחוזיות והמועצה הארצית לתכנון ובנייה - שלא קיימים ביניהן יחסי כפיפות. המועצה הארצית או ראש מינהל התכנון, כיום בינת שוורץ, אינם מוסמכים להורות לוועדות התכנון כיצד לפעול. עיקרון עצמאות ועדות התכנון ועקרון הדמוקרטיזציה של הליך התכנון נחשבים לערכי יסוד במערכות תכנון מודרניות.

ואולם זה כמה שנים, ובפרט מאז המחאה החברתית של קיץ 2011, בממשלה ובמשרד האוצר גוברים והולכים הקולות התומכים בשינויים שיביאו לצמצום עצמאות שיקול הדעת של חברי ועדות התכנון בטענה כי ניסיון לענות על כלל הצרכים יוצר תוכניות לא יעילות או לא ישימות. מסיבה זו מבקשים כעת כחלון, צמרת משרד האוצר ושוורץ לנצל את המעבר ממשרד הפנים למשרד האוצר כדי לערוך שינוי מבני עמוק, שעשוי לאיין את ההיבטים הדמוקרטיים של מערכת התכנון.

אף שעדיין אין הצעה סופית, הכוונה היא לאגד את מינהל התכנון, וכן את כלל יחידות התכנון הקיימות, בתוך רשות תכנון אחת שתהיה יחידת סמך של משרד האוצר ותגובש כמנגנון היררכי. מצב זה יאפשר הכתבת מסרים והוראות מהדרגים העליונים - המועצה הארצית לתכנון ולבנייה וראש רשות התכנון - לוועדות המחוזיות וועדות המשנה של המועצה הארצית.

כמו כן יאפשר מצב זה לשר הממונה ולראש הרשות להגדיר סדרי עדיפויות ויעדים, וכמובן למנות ולפטר עובדים. עוד נודע כי בניגוד למצב השורר כיום, שבו מתכנן ועדה מחוזית כפוף ליו"ר הוועדה, יוכפפו מתכנני הוועדה המחוזית לראש הרשות.

אמש התקיים דיון אינטנסיבי בנושא בין משרד האוצר למשרד המשפטים, שאנשיו נרתעים מעיקרי השינויים שמבקש האוצר לבצע, ובעיקר מהכפיפות המינהלית והפגיעה בעצמאות מוסדות התכנון. מדובר בעוד צעד בשורה ארוכה של צעדים שהחלו כאמור כבר בראשית העשור מתוך כוונה לצמצם את סמכויות ועדות התכנון ולהעצים את סמכויות הממשלה.

עם אלה ניתן למנות את הקמתן של ועדות הדיור הלאומיות (וד"לים), ולאחר מכן הקמת הוותמ"ל - שני גופים המוסמכים לאשר במהירות מרבית תוכניות בנייה למגורים בהיקפים גבוהים. יש לציין כי יעילות גופים אלה טרם הוכחה, ואת הווד"לים כבר ניתן להגדיר ככישלון.

צעד נוסף הוא חוק פרויקטים לאומיים, שעל קידומו סוכם בהסכם הקואליציוני בין כולנו לליכוד, ולפיו יחויבו כל נציגי משרדי הממשלה לייצג את עמדת הממשלה במוסדות התכנון בפרויקטים שיוגדרו כפרויקטים לאומי.

ממשרדי האוצר והמשפטים לא נמסרה תגובה לדברים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה

רעות וקנין. "יש מוצרים שגם אם אני מוכנה לשלם ורוצה להביא אותם, אין מצב"

מדוע הפיצות בפסח לא יכולות להיות עגולות? האישה שיודעת למה כל כך יקר פה