גינדי הבטיחה דירה חדשה החל מ-660 אלף שקל - זה נגמר במחיר גבוה יותר

ניתוח שערך אתר מדלן למחירי הדירות בפרויקט של חברת גינדי החזקות מעלה סימני שאלה לגבי שיטת השיווק, שבה היזמים מפרסמים את מחיר הדירה הזולה בפרויקט ■ עם זאת, המחירים היו עדיין נמוכים יחסית - והדירות נמכרו כמעט מיד לאחר תחילת שיווקן

רז סמולסקי
רז סמולסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רז סמולסקי
רז סמולסקי

ניתוח מחירי הדירות שנמכרו בפרויקט כרמי גת של חברת גינדי החזקות מעלה סימני שאלה לגבי שיטת השיווק שבה היזמים מפרסמים את מחיר הדירה הזולה בפרויקט ("החל מ.."), כאשר בפועל רוב הדירות נמכרות במחירים גבוהים בהרבה.

בינואר השנה שיווקה גינדי החזקות את פרויקט כרמי גת בקרית גת. המחירים הנמוכים משכו זוגות צעירים ומשקיעים רבים, והדירות נמכרו באופן כמעט מיידי עם תחילת השיווק. לדוגמה, נמכרו בפרויקט דירות שלושה חדרים במחיר של החל מ–660 אלף שקל ודירות ארבעה חדרים בהחל מ–820 אלף שקל.

ניתוח שערך אתר מדלן, המנתח את שוק הנדל"ן ומספק כלי מידע מתקדמים לרוכשי דירות, מצא שהדירות הזולות ביותר בפרויקט נמכרו ב–671 אלף שקל - שתי דירות בלבד. הדירות הן בנות שלושה חדרים בקומה השנייה ובשטח 73 מ"ר. רק תשע דירות נמכרו בפחות מ–700 אלף שקל.

הדמיה של שכונת כרמי גת, קרית גתצילום: רשות מקרקעי ישראל

רוב הדירות בכרמי גת נמכרו במחירים גבוהים מהפרסום - דירת 3 חדרים נמכרה בממוצע ב–770 אלף שקל - מחיר נמוך, אבל גבוה ב–110 אלף שקל (16.5%) מהמחיר בפרסומות. 75% מדירות השלושה חדרים בפרויקט נמכרו ביותר מ–742 אלף שקל.

המחיר הממוצע של דירות ארבעה חדרים בפרויקט היה 938 אלף שקל - 58 אלף שקל יותר מהמחיר שפורסם (14.3%). 75% מהדירות הללו נמכרו ביותר מ–909 אלף שקל. דירות חמישה חדרים נמכרו במחיר ממוצע של 1.079 מיליון שקל, ויותר מ–75% מהן נמכרו במחיר גבוה מ–1.05 מיליון שקל.

עד כה פורסמו מחירן של 1,070 דירות ברשות המסים, ויש 60 עסקות שמחירן עדיין לא פורסם, כך שיכול להיות שיש דירות זולות נוספות.

שיטת השיווק שבמסגרתה מפרסמים את מחיר הדירה הזולה היותר בפרויקט אינה המצאה של גינדי החזקות - כל חברות הנדל"ן משתמשות בה כמעט בכל פרויקט כדי לחזר אחרי הרוכשים.

עם זאת, כרמי גת הוא מקרה מעניין, כי מדובר בפרויקט גדול במיוחד, שמספק מאגר נתונים מספיק גדול לבחינת מחירי הדירות. בנוסף, מדובר בפרויקט שנמכר בתוך חודש, כך שלמשתנה הזמן לא היתה השפעה על העלאת המחירים. זאת, בניגוד לפרויקטים אחרים שנמכרים במשך כמה שנים, והמחירים בהם מתעדכנים כלפי מעלה בכל רבעון.

רוה איתן, סמנכ"ל המחקר במדלן, אמר כי "בניתוח שערכנו ניתן לראות שהמחיר הסופי לצרכן היה גבוה ממחירי המינימום שפורסמו במסגרת הקמפיין הארצי. מבחינת גינדי החזקות, מדובר בהצלחה שיווקית אדירה בכך שהצליחו לייצר ביקוש עצום לשכונה חדשה, שהציבור לא הכיר, ובתוך כחודש למכור את מרבית הדירות בפרויקט".

מחירים נמוכים יותר מפרויקט אחר בעיר

בהשוואה לשכונת הבנים בקרית גת, שכונה חדשה בצפון העיר, מחירי המכירה של גינדי החזקות נמוכים יותר. דירות ארבעה חדרים בבנים עולה בממוצע מיליון שקל - פער של 62 אלף שקל יותר (6.6%), ודירת חמישה חדרים עולה בממוצע 1.262 מיליון שקל - פער של 183 אלף שקל (17%).

שכונת הבנים נמצאת בשלבי בנייה מתקדמים לעומת כרמי גת, שבה הבנייה עוד לא החלה. זהו אחד הגורמים שמסבירים את הפער במחירים. הגורם השני הוא שבשכונת הבנים הדירות הן גדולות יותר - דירות ארבעה חדרים בכרמי גת, למשל, הן בשטח של 95 מ"ר, לעומת 100 מ"ר בבנים.

איתן מתאר את רמת המחירים בפרויקט ביחס ליישובים אחרים: "דירות ארבעה חדרים חדשות במחירים דומים, ולעתים אף נמוכים יותר, ניתן למצוא בכמה שכונות חדשות ברחבי ישראל, כמו מגדל העמק - קרית רבין (856 אלף שקל), עפולה - רובע יזרעאל (854 אלף שקל), חריש (886 אלף שקל), אשקלון - האגמים (890 אלף שקל), דימונה - ממשית (813 אלף שקל) ונתיבות - שכונת החורש ושכונת נתיבות מערב (829 אלף שקל)".

מגינדי החזקות נמסר: ״כנהוג בענף, המחירים המוצגים בחומרים הפרסומיים הם 'החל מ' לדירה בקומה ראשונה, ומן ההגיון כי בחישוב הממוצע, המחירים יהיו גבוהים יותר לאור העובדה שהם כוללים את תוספת הקומה״.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?

הוצאת החשבון מהקפאה היא הליך שעשוי להימשך גם חודשים

אחד השותפים בחשבון הבנק מת? אתם עלולים להיחסם לחודשים