ביקורת על העלאת מס רכישה למשקיעים: "הראשונים שייפגעו הם שוכרי הדירות"

משה כחלון, שייכנס למשרד האוצר בתקופה של גאות בשוק הדירות, מפנה את האש אל רוכשי הדירות להשקעה - בניסיון לעצור את עליית המחירים ■ ואולם מרבית הכלכלנים ואנשי הנדל"ן סבורים כי שינויי מיסוי לא יפתרו את הכשלים בענף

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

משקיעי הנדל"ן ימשיכו לעמוד במוקד פעילות הממשלה בתחום הדיור גם בקדנציה הקרובה - כך עולה מההסכם הקואליציוני שנחתם בין הליכוד לכולנו, מפלגתו של שר האוצר המיועד, משה כחלון, בסוף השבוע שעבר, הכולל סעיף להעלאת מס הרכישה על דירות להשקעה.

הרקע המיידי להעלאה המתוכננת במיסוי הוא המציאות הנדל"נית המצפה לכחלון עם כניסתו לתפקיד. בכל אחד מהחודשים מאז נובמבר 2014 נרשמו יותר מ–10,000 עסקות לרכישת דירות - מספר גבוה אף יותר מזה שנרשם ב–2010, שהיתה משנות ההמראה הגדולות של מחירי הדיור. הרבעון הראשון של השנה, שעד כה פירסם האוצר רק נתונים חלקיים לגביו, מינואר ומפברואר, יהיה אחד משני הרבעונים שבהם נרכשו הכי הרבה דירות מאז 2002.

חלק מהמצב הזה נגרם בשל כניסתם לשוק של משקיעים, שהיקף רכישותיהם בחודשים האחרונים היה כ–25% מכלל העסקות השוק, ובינואר הגיע לשיא של 30%, שהזכיר את השיעורים הגבוהים של סוף 2010. במצב כזה, הסכנה לעליות מחירים נוספות ממשית, מה גם שהריבית עדיין נמוכה מאוד ולא צפויה לעלות בעתיד הקרוב. לאור זאת, לא מן הנמנע כי בסביבתו של כחלון הגיעו למסקנה שיש לטפל במציאות הזאת באמצעות מדיניות אגרסיבית, שתביא לתוצאות מיידיות.

מחאת דיור בתל אביב, מארס 2015צילום: אייל טואג

"המשקיעים שילמו מספיק בעידן לפיד"

אלא שבענף הנדל"ן לא מתפעלים מהתוכנית של שר האוצר המיועד, ולמעשה, מרבית הכלכלנים מותחים עליה ביקורת נוקבת. אחדים מהם אף קבלו על עצם פרסום התוכנית - שעלול לטענתם להביא להתנפלות נוספת על הדירות הן מצד משקיעים והן מצד הציבור.

כבר לפני שבוע, לאחר שנחשף ב–TheMarker כי בכוונת האוצר להעלות את כל מסי הנדל"ן, ובמיוחד את המסים על המשקיעים, הזהירו כלכלנים מאפקטים שליליים שהצעדים עלולים לגרום.

ד"ר מיכאל שראל, לשעבר הכלכלן הראשי באוצר, אמר כי המשקיעים מוסו מספיק בתקופת כהונתו של יאיר לפיד כשר האוצר, ובשנה שעברה עלו במידה ניכרת מס הרכישה ומס השבח. "מס גבוה מדי עלול לגרום ל'פעילות עוקפת' - למשל רכישת דירות להשקעה בידי הורים, שירשמו אותן כדירות יחידות של הילדים. המסקנה היא שאסור לייצר אפליה גדולה מדי במיסוי, כי אנשים פשוט יעקפו אותה. לדעתי, לאור מס הרכישה הגבוה, רצוי לבטל לחלוטין את המס על שכר הדירה. ממילא יש קושי גדול לגבות אותו".

"הפתרון היחיד הוא הגדלת ההיצע"

שיעור מס הרכישה החדש שיוטל על משקיעים אמנם לא נקבע עדיין, אך באוצר מדברים כאמור על שינוי דרמטי. זאת, אף שגם בשנה שעברה, כאשר לפיד היה שר האוצר, הועלה מס הרכישה למשקיעים מ–3.5% ל–5% מהשקל הראשון, ועד ל–10% בדירות מגה־יוקרתיות ששוויין 16 מיליון שקל ויותר.

"האם מיסוי דירות למשקיעים הוא אכן הפתרון האמיתי למצבו העגום של שוק הדיור בישראל? קרוב לוודאי שלא", אומרת שמאית המקרקעין והמשפטנית נחמה בוגין. "מפליא שמשה כחלון, חרף ניסיונו הרב, בוחר להעמיד את כל כובד המשקל של הטיפול בשוק הדיור בישראל על שני כיוונים מנוגדים וקוטביים - מיסוי גבוה על משקיעים ומחיר למשתכן כסיוע לצעירים.

"יש להתרכז אך ורק בסיוע לצעירים שאינם מצליחים לרכוש דירה, ושהחלום על דירה מתרחק מהם עם כל מערכת בחירות נוספת. אין ברירה אלא להודות שהפתרון היחיד הוא טיפול בהיצע הקרקעות לבנייה למגורים באמצעות הפשרת קרקעות לבנייה בקרבת המרכז ובאזורי ביקוש.

"כדי שנראה ירידת מחיר ממשית, יש להפשיר קרקעות חקלאיות באופן מסודר למטרות בנייה. כעת, כשרשות מקרקעי ישראל (רמ"י, לשעבר מינהל מקרקעי ישראל) ומינהל התכנון בידיו של כחלון, יישום צעד כזה אפשרי. קרקעות זמינות למגורים הם צורך מיידי. כדי לראות שינוי משמעותי במספר הדירות בשוק או במחירן יש לרוץ קדימה עם תוכנית הפשרה מסיבית ומיידית תוך מתן פיצוי הולם לבעלי הקרקע".

עו"ד צבי שוב, מומחה לתכנון ובנייה ממשרד עוה"ד צבי שוב, סבור כי "מדובר בחוסר אחריות אמיתי. עוד לא תיקנו את הנזקים של הממשלה הקודמת, וכחלון אפילו לא נכנס לתפקיד - וכבר יוצאים בכותרת שתוצאתה היחידה תהיה חוסר ודאות והקפאה נוספת של השוק.

"קודם כל, המערכת צריכה לייעל ולתגבר את ועדות התכנון הקיימות, שידאגו להוציא יחידות דיור זמינות לשוק. הגישה הזאת שלפיה כל אחד צריך להציע אלף הצעות חדשות לא בהכרח פותרת בעיות, אלא אפילו יוצרת אותן. זה גורם להקפאה בפעילות, שבעתיד תוביל לעליית מחירים נוספת".

"כספי הציבור ינדדו לכלכלות אחרות"

איציק אמסלם, יו"ר ובעלים של קבוצת אלמוג ובעבר סגן נשיא התאחדות בוני הארץ: "מדוע כשבידיו כל הכלים להגדלת ההיצע, כחלון בוחר להילחם בביקושים? מלחמתו במשקיעים פוגעת ישירות בשוכרי הדירות, ובעיקר בצעירים שביניהם, שצפויים לשלם שכר דירה גבוה מאוד בעקבות מהלך כזה.

"הרי המשקיע לא מטומטם, הוא ימשיך להשכיר את דירתו לצעירים, ואת המסים הוא יגלגל עליהם. המדינה ממסה את הדירה? הוא יעלה את שכר הדירה. מדוע לתקוע את שוק השכירויות באמצעות מיסוי דירות למשקיעים? כבר עשור שאנו, הקבלנים, חוזרים ואומרים שיש להניח לביקושים ולטפל בבעיה האמיתית, שהיא חוסר ההיצע".

לדברי דורון לוי, מנכ"ל משותף בחברת הבנייה גיא ודורון לוי, "הטלת מס על משקיעים היא צעד שגוי שיגרום לבריחת כספים מעבר לים - דבר שיפגע באופן חמור בכלכלת המדינה. נוסף על כך, איני רואה כיצד מיסוי גבוה יכול להביא לבלימת עליית המחירים. הרי מרבית הציבור נמנע מהשקעה בשוק ההון בשל חוסר הבנה וידע, ואילו השארת הכסף בבנק אינה מניבה תשואה. המשקיע הישראלי בנדל"ן פשוט יתאמץ קצת יותר, יעלה על מטוס וישקיע בנכס בארה"ב או במקום אחר מעבר לים כדי לראות תשואה לכספו. מכאן שנתח גדול ומכובד מכספי הציבור ינדוד לכלכלות אחרות".

לעומתם, יו"ר מרכז הבנייה הישראלי, ערן רולס, תומך בצעד של כחלון. לטענתו, מדובר ב"בשורה משמחת לזוגות צעירים, שכיום מתמודדים עם המשקיעים בעיקר על הדירות הזולות והקטנות. כאשר המשקיעים ייצאו מהשוק, לזוגות הצעירים תהיה פחות תחרות, וזה ימנע את המשך עליית המחירים".

להערכתו, "הדבר לא יקטין את הביקושים לדירות, ולכן לא יפגע בקבלנים. עם זאת, לצד העלאת המסים על משקיעים, על הממשלה להפחית את המיסוי על זוגות צעירים ולהוזיל את מחירי הקרקעות שהמדינה משווקת כדי להגדיל את ההיצע".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"