לא חוששים: זינוק במספר המשקיעים שמחזיקים ב-2 דירות או יותר

בבאר שבע נרשמה ירידה חדה במספר הרכישות, מסדר גודל של כ-1,200 דירות בחודש פברואר, לפחות מ-200 בחודש מארס ■ חלק מהמשקיעים החליטו לשנות כיוון וללטוש עיניים צפונה, ליתר דיוק בחריש, שם נרשם גידול משמעותי במספרם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הרבעון הראשון של 2015 הוא אחד משני הרבעונים הפוריים ביותר מבחינת עסקאות נדל"ן בעשור וחצי האחרון כך עולה מנתוני האוצר לחודש מארס. בחודש זה נרכשו כ-10,500 דירות, בדומה לכמות שנרכשה בחודש פברואר. בסך הכל נרכשו ברבעון הראשון של השנה כ-32,500 דירות, כמות דומה לזו שנרכשה ברבעון האחרון של מארס 2013, שנחשב עד כה לרבעון הפורה ביותר שנרשם ב-15 השנים האחרונות. חלק משמעותי מהגידול נעוץ במשקיעים, וחלק משמעותי אצל אותם משקיעים נחשבים ל"אספני דירות", כלומר בעלי יותר מדירה אחת להשקעה.

"בניתוח מאפייני המשקיעים במארס בפרט, ומאז תחילת 2015 בכלל, נמצא שיעור גבוה בהשוואה לשנים קודמות, של משקיעים שרכשו יותר מדירה אחת להשקעה בעשור האחרון. כך, בעוד שבממוצע בעשור האחרון עמד שיעור המשקיעים שרכשו יותר מדירה אחת על כ23%, עלה שיעור זה ל33% במארס השנה", נכתב בסקירה לחודש מארס, ואולי גילוי זה מטריד מאוד את שר האוצר המיועד, משה כחלון, שהכריז על רצונו להילחם במשקיעים. הנתונים הללו מעידים על כך, שמעמד ה"אספנים" בין המשקיעים, אלה, שמנהלים מספר דירות, הולך ומתעבה.

מספר נקודות בולטות אחרות שאיפיינו את חודש מארס, שבו היו הבחירות לכנסת: באזור שכיכב בסקירת חודש פברואר של האוצר, אזור באר שבע, ובמיוחד השכונה "כרמי גת", המשווקת בקרית גת – נרשמה ירידה חדה במספר הרכישות, מסדר גודל של כ-1,200 דירות בחודש פברואר, לפחות מ-200 בחודש מארס. ככל הנראה הדבר נובע מכך, שכרגע מלאי הדירות החדשות שמוצעות למכירה בפרוייקטים השונים בשכונה – מידלדל והולך.

בנייה בחרישצילום: רמי שלוש

ואולם ביתר חלקי הארץ נמשכה מגמה של גידול משמעותי ברכישת דירות. בסך הכל נרשם גידול של 11% ברכישות, בעיקר באזורי ירושלים ורחובות.

המשקיעים, כולל "האספנים", ירדו במשקלם בשוק ל-24%; מדובר בחודש השני הרצוף, שבו המשקיעים מורידים ברכישותיהם, שהגיעו לשיא בינואר, שבו הגיעו ל-30% מכלל הרכישות שבוצעו בשוק, שיעור חריג, שהיה מעין תיקון לכמות נמוכה מאוד של רכישות שבוצעה בחודש דצמבר 2014.

גם אצל המשקיעים, בלט אזור באר שבע בירידה חדה בכמות הדירות שנרכשה (42%); ואולם חלק מהמשקיעים החליטו לשנות כיוון וללטוש עיניים צפונה, וליתר דיוק בחריש, שם נרשם גידול משמעותי במספרם. גם בשרון הגדילו המשקיעים את רכישותיהם, יחסית לחודש פברואר.

לעומתם, הזוגות הצעירים רשמו גידול של כ-2% במארס במספר רכישות דירות, יחסית לפברואר, ובניכוי אזור באר שבע, שבו נרשמה ירידה חדה של 35%, נרשם גידול של 14% ברכישות הזוגות הצעירים, בכל אזורי הארץ, למעט הגליל התחתון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים