העיריות יבנו בעצמן? "דירת 4 חדרים תימכר בפחות ממיליון שקל"

על פי תוכנית להוזלת מחירי הדיור שחשף היום מרכז השלטון המקומי, כרבע מכלל הבנייה החדשה בערים תיעשה באמצעות אחד מארבעה מסלולי בנייה מוזלת, כולל בנייה על ידי העירייה ■ הקבלנים: זה לתת לחתול לשמור על השמנת

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

מרכז השלטון המקומי הציג היום (ב') תכנית דיור לאומית שהכין במטרה להציגה לממשלה החדשה, ואשר לטענתו - ביכולתה להוביל לירידה של כ-25% ממחירי השוק לטובת זוגות צעירים ומשפרי דיור. למעשה מהווה התוכנית שילוב של מספר מרכיבים שונים להוזלה, כאשר החידוש הבולט ביותר הוא מתן אפשרות לרשויות לבנות בעצמן למגורים, תוך חיסכון עלויות יזמיות, באופן אשר על פי התוכנית יוכל להביא לדירות 4 חדרים בפחות ממיליון שקל במרכז הארץ.

על פי התוכנית, תוכל כל רשות להצטרף למסלול מואץ של תכנון ובנייה במחירים מופחתים ממחירי השוק הקיימים, שיהוו עד 25% מכלל יחידות הדיור החדשות בשטחה. הרשות תוכל לבחור האם להצטרף למסלול אחד מתוך ארבעה או לייצר תמהיל משולב של ארבעת המסלולים והם: דיור למשתכן, מחיר מטרה, בינוי עצמי והתחדשות עירונית.

מסלול דיור למשתכן הוא למעשה החייאת היוזמה לדיור מוזל מימי שר השיכון אריאל אטיאס, ולפיה 25% מיחידות הדיור בכל פרויקט ייבנו במחיר מוזל במסגרת "מכרז הפוך" שבו ייקבע מחיר הקרקע על ידי המדינה, ואילו היזם הזוכה יהיה זה שיציע את מחיר הדירה הסופי הנמוך ביותר. מסלול נוסף שיווצר לפי תוכנית מחיר מטרה, הקיימת כיום, במסגרתה ייקבע מחיר דירה סופי בגובה של 205 מתחת למחיר השוק.

צילום: דודו בכר

על פי מסלול הבינוי העצמי, הרשויות המקומיות יבנו בעצמן את יחידות הדיור באמצעות החברות הכלכליות שברשותן, ועל ידי כך, על פי התוכנית, יוזילו את מחירי הדיור בכ- 550 אלף שקל ליחידת דיור לזוגות צעירים וזכאי משרד הבינוי. במצב זה מעריכים מתכנני התוכנית כי דירת 4 חדרים של 100 מ"ר תעלה פחות ממיליון שקל באזורי הביקוש, בעקבות חסכון בעלויות הקרקע הנובעות מהקצאת 25% מהקרקעות בעלות אפס וכן חסכון ברווח היזמי.

ולבסוף, על פי התכנית להתחדשות עירונית, שנידונה בין משרד הבינוי והשיכון ומרכז השלטון המקומי, תוקם רשות ייעודית להתחדשות עירונית, במסגרתה יקודמו פרויקטים של התחדשות ובכללם פינוי בינוי ו/או תמ"א 38. הפרויקטים יתוקצבו באזורי הביקוש, במסגרת ההסכם מול היזמים והרשות המקומית, ובפריפריה מתקציבי מדינה. כמו כן, תקציבי מבני ציבור, תחבורה ותקציבי פיתוח שטחים ציבוריים-עירוניים פתוחים להתחדשות עירונית, יתוקצבו במסגרת הסכם זה. הרשויות יתחייבו לייעל את תהליכי הבירוקרטיה ואישורי הבנייה ובתמורה הממשלה תחתום עמם על "הסכמי גג להתחדשות עירונית", כלומר תממן סכום פר יחידת דיור מתחדשת.

חיים ביבס, יו"ר מרכז השלטון המקומי וראש עיריית מודיעין-מכבים-רעות, אמר כי "הרשויות המקומיות מהוות ציר מרכזי ומוביל בכל פתרון למצוקת הדיור בישראל. רק באמצעות הרשויות ניתן לחולל רפורמה אמיתית ובת קיימא במחירי הדיור. כמי שאמונים מדי יום על תחומי החינוך, הרווחה, התרבות והביטחון של תושבינו, מציאת פתרון הולם למשבר הדיור היא המשך ישיר של פעילותנו. הקמת חברות בנייה עצמאיות תוך חיסכון ברווח היזמי ובעלויות הקרקע היא אחת מהפתרונות המובילים של התוכנית. יישום התוכנית יוביל לתוצאות מהפכניות תוך זמן קצר, ובעקבותיה מחירי הדיור יוזלו דרמטית לזוגות צעירים, זכאי דיור ומשפרי דיור בכל רחבי מדינת ישראל".

בני ביטון, סגן יו"ר המרכז ויו"ר פורום ערי פיתוח במרכז השלטון המקומי וראש עיריית דימונה, אמר כי "אין כל סיבה כי בדימונה מחיר דירה יגיע ל- 850 אלף שקל. כראש עיר אני מוכן להתחייב לשווק את הקרקעות בעיר במסלול של מחיר מטרה ולקבוע רף עליון של 600 אלף שקל לדירה. כך, נשים סוף להשתוללות המחירים. בנוסף, המדינה חייבת לסייע תקציבית לרשויות בפריפריה בפרויקטים של תמ"א 38 ולתת מענקים לבניית יחידות דיור חדשות במסגרת זו".

צביקה גנדלמן, יו"ר הועדה לשיכון ודיור לאומי במרכז השלטון המקומי וראש עיריית חדרה, אמר כי "פעמיים בהיסטוריה המדינה רצתה לפתור משבר דיור לאומי. בשנות החמישים בפינוי המעברות ובשנות התשעים בגל העלייה הגדול. בשני המקרים הצלחנו. עכשיו הזמן להכיר במשבר הדיור ולהעביר את הסמכויות והכוח לידיהם של ראשי הרשויות. עם הסמכות הנכונה נספק את הפתרונות הנכונים. בחדרה על אדמות עירוניות יוקמו מבנים ייעודים לתושבי העיר במחירים בני השגה. הפער במחיר הוא 25% מתחת למחיר השוק. 10 מבנים כאלה בכל רשות יעשו שינוי מהותי. 100 מבנים כאלה בכל רשות יפתרו את המשבר".

בהתאחדות בוני הארץ לא אוהבים את היוזמה, ובתגובה ראשונה ששחרר מנכ"ל ההתאחדות, עו"ד אליאב בן שמעון, הוא תקף: "הצעת ראשי הרשויות המקומיות להפוך את הרשויות ליזמיות נדל"ן משולה להחלטה לתת לחתול לשמור על השמנת. מדובר באותם ראשי רשויות שרבים מהם מנעו בשנים האחרונות בכל דרך אפשרית בנייה בהיקפים גדולים של דירות בכלל, ושל דירות קטנות בפרט בשטח השיפוט של הרשויות בראשן הם עומדים ובכך פגעו באלה שבאמת צריכים פתרון דיור ובמאמצי ממשלת ישראל לפתרון מצוקת הדיור.

"הם עשו זאת כדי לדאוג לכך שרק אוכלוסיות חזקות יכנסו לעירם. אלה אותם ראשי ערים שמנעו בנייה בצפיפות סבירה שיכולה היתה להפחית דרמטית את המחסור בדירות ואלה אותם ראשי ערים שמנעו בכל דרך אפשרית את הוצאתם לפועל של פרויקטי התחדשות עירונית אשר יכולים להציל נפשות ולחזק אוכלוסיות חלשות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט