משרד הפנים: "מתנגדים בתוקף לקידום תוכנית בת הרים"

התנגדות המשרד נמסרה לקראת הישיבה היום של מועצת מקרקעי ישראל על תכנון עיר חדשה של כ-100 אלף איש בהרי ירושלים ■ בעמותת האדריכלים דווקא תומכים: "סדרי העדיפויות הלאומיים לטווח של עשרות שנים מחייבים לפתח את העיר גם על חשבון ערכים סביבתיים"

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

לקראת הדיון בתוכנית להקמת העיר החדשה בת הרים בהרי ירושלים, שיתקיים היום במועצת מקרקעי ישראל, הודיע משרד הפנים כי הוא מתנגד בתוקף לתוכנית. במסגרת התוכנית, שמקדמת כיום רשות מקרקעי ישראל, יורחבו היישובים הכפריים צור הדסה ומבוא ביתר לעיר של עד 100 אלף תושבים, שתיכלל בגבולותיה המוניציפליים של ירושלים, אף כי פיזית תיבנה במנותק מהעיר.

"משרד הפנים בראשותו של השר גלעד ארדן, מתנגד בתוקף לקידום תוכניות בת הרים, ושותף בכך לעמדת ראשי הרשויות המקומיות הרלוונטיות", נאמר בהודעת המשרד. משרד הפנים נימק את התנגדותו ב"מכלול טעמים, ובראשם הפגיעה בסביבה, מכיוון שהשטח הרלוונטי יועד ברובו לטובת גן לאומי מוכרז".

הודעת משרד הפנים נמסרה לאחר כמה שבועות שבהם נמנע המשרד מלהתייחס לביקורות הגוברות והולכות נגד התוכנית. בימים כתיקונם, משמעותה של הצהרה כה חד־משמעית מצד משרד הפנים, שכולל את מינהל התכנון, היתה קבורת התוכנית — לפחות בשנים הקרובות. אך הודעה זאת נמסרת ערב עזיבתו הכמעט ודאית של ארדן את המשרד. כמו כן, על פי הערכות יש סבירות גבוהה שמינהל התכנון יופרד ממשרד הפנים ויועבר למשרד־על לענייני דיור, במסגרת ההסכם הקואליציוני עם כולנו בראשות משה כחלון. כך, בשלב זה לא ניתן לדעת עד כמה הודעת משרד הפנים משמעותית והאם היא מייצגת גם את עמדת מינהל התכנון.

פרט למשרד הפנים ולשר ארדן, מתנגדים לתוכנית גם עיריית ירושלים, המועצה האזורית מטה יהודה, החברה להגנת הטבע וארגונים ירוקים נוספים. בשבוע שעבר פנה היועץ המשפטי של החברה להגנת הטבע, עו"ד טל צפריר, ליועץ המשפטי של רשות מקרקעי ישראל, עו"ד יעקב (ינקי) קוינט, וטען כי קידום התוכנית באמצעות ועדה להרשאות תכנון היא חסרת סמכות, בפרט כשתוכנית כזו נדחתה בעבר על ידי הגופים המוסמכים.

במכתב תשובה, דחה קוינט את הטענות, ואמר כי "סמכות וחובת רשות מקרקעי ישראל לאתר ולקדם מתחמים ראויים לתכנון. נוכח מצוקת הדיור ומאמצי הממשלה לקדם תכנון מירבי של יחידות דיור, לטעמנו מדובר בהחלטה ראויה".

עמותת אדריכלים מאוחדים, ארגון הגג המקצועי של האדריכלים בישראל, הביעה תמיכה בתוכנית. לדברי האדריכל יהונתן גולני, יו"ר הוועדה המקצועית בעמותה ולשעבר ראש מנהל התכנון, "מיקומה של ירושלים על גבולה של המדינה דורש חשיבה מחוץ לקופסה — לא רק תכנונית גרידא אלא גם גיאו־פוליטית — כדי לחזק ולשמר את מעמדה בטווח הארוך.

"אין ספק שככל שיש עתודות קרקע בתוך גבולותיה הנוכחיים של ירושלים, יש לפתחן על פי תוכניות סטטוטוריות. אך לצורך חיזוק מעמדה כעיר הבירה, יש לשקול הרחבה של גבולותיה מערבה. במסגרת סדרי העדיפויות הלאומיים לטווח של עשרות שנים קדימה, אין ברירה אלא לפתח את העיר גם על חשבון ערכים סביבתיים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות