הדירה שווה יותר עם מרפסת

פרויקט להוספת מרפסת חדשה או להרחבת מרפסת קיימת משרת את הדיירים שרוצים שינוי, שדרוג ורווח כלכלי, ומהווה תחליף נוח, זול ופשוט יחסית לפרויקטים כמו תמ"א 38

שי רוה חן אלעזר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שי רוה חן אלעזר

הכדאיות בפרויקט של הרחבת מרפסות באה לידי ביטוי בהעלאת שווי הדירה, שמתאפשרת בעיקר בעקבות תיקון של תקנות התכנון והבנייה (חישוב שטחים ואחוזי בנייה בתוכניות ובהיתרים). הדיירים שמעוניינים בהשבחת דירתם נהנים מתיקון מקל וממגמת אישור הפרויקטים ברוב המועצות המקומיות - וכך בנייני מגורים חדשים מתוכננים מראש עם מרפסות, ובנייני מגורים ישנים משפרים מראה ו"מצמיחים" מרפסות.

תיקון תקנות התכנון והבנייה, שבוצע לפני כשלוש שנים, שינה את המצב הקיים מבחינת האפשרות להוספת מרפסות שמש - ומאז ליותר ויותר דירות בבניינים חדשים וישנים מתווספות מרפסות שמש רחבות. עד לתיקון זה ניתן היה להקים רק מרפסות שאינן חופפות - כלומר, שאינן אחת מעל לשנייה - ולכן, בפועל לא לכל הדיירים היתה אפשרות ליהנות ממרפסת שמש, או שהמרפסות היו קטנות באופן משמעותי. לפני 2009, החקיקה אף היתה נוקשה יותר, וכדי להוסיף מרפסת שמש היה צריך גם זכויות בנייה. בעקבות התיקון, ניתן להוסיף מרפסת שמש חדשה או להרחיב מרפסת קיימת, עד לשטח של לא יותר מ-14 מ"ר לכל דירה, בלי להזדקק לזכויות בנייה ובלי להתחייב לבנייה שאינה חופפת. בדרך כלל מרפסת סטנדרטית, שמאושרת על פי קווי הבניין שבתב"ע או בהתאם לבקשה המוגשת למועצה, היא בגודל 12 מ"ר.

צילום: יוס סטייבל

הקבלנים כבר גילו את הפוטנציאל הטמון בתיקון, והם משלבים מרפסות שמש כבר בשלבי התכנון של הבנייה. כך הם מגדילים את הדירה ויכולים לשווק אותה כאטרקטיבית יותר.

לגבי בנייני מגורים ישנים, גם שם, לאחר השגת הרוב הדרוש מהדיירים בבניין (שהם בעלי זכויות בשלושה רבעים מהדירות ושני שלישים מהרכוש המשותף הצמוד לדירותיהם), והשגת אישור הדיירים מהבניינים הסמוכים, חותמים דיירים רבים על הסכמים עם אנשי מקצוע להוספת מרפסות שמש חדשות ואף להרחבת מרפסות קטנות קיימות. במקביל, מאחר ואנשי מקצוע וקבלנים כבר נמצאים בבניין, רבים מנצלים את הפיגומים כדי לצבוע את חזית הבניין ולשפר עוד יותר את מראה הבניין הישן. כמו כן, במהלך השיפוץ ניתן גם לבצע שיפוץ פנימי - למשל, של לובי הבניין - בעלות נמוכה יותר. מדובר בפרויקט שנמשך כמה חודשים בלבד ומלווה בהשבחה ניכרת של הדירה ובשיפור משמעותי של מראה הבניין.

גני תקוהצילום: תומר אפלבאום

ואם בכל זאת יש דיירים שמסרבים להשתתף בפרויקט, ככל שמספר הסרבנים לא פוגע ברוב הדרוש, ניתן עדיין לבצע את הפרויקט להוספת המרפסות, כשבדירותיהם של הסרבנים נבנים עמודי המרפסת בלבד. כך, חזית הבניין נשארת אחידה - ויתר הדיירים, שבדירותיהם נבנות מרפסות שמש, יכולים ליהנות מהמרפסת וכן מההשבחה.

על פי הערכת שמאי המקרקעין דן טרשנסקי ממשרד קמיל טרשנסקי שירותי נדל"ן, "הוספת מרפסת סטנדרטית של 12 מ"ר ליחידת דיור בעלות של כמה עשרות אלפי שקלים תעלה את שוויה של הדירה בסדר גודל של מאות אלפי שקלים. לדוגמה, שווי מ"ר בנוי בצפון הישן של תל אביב, על פי מידע נדל"ן, הוא כ-43 אלף שקל, ומכאן ששווי דירה בשטח של 80 מ"ר הוא כ-3.4 מיליון שקל ללא מרפסת, ועם מרפסת בשטח של 12 מ"ר השווי יהיה כ-3.65 מיליון שקל".

פרויקט להוספת מרפסת חדשה או להרחבת מרפסת קיימת משרת את הדיירים שרוצים שינוי, שדרוג ורווח כלכלי, ומהווה תחליף נוח, זול ופשוט יחסית לפרויקטים כמו תמ"א 38 או פינוי־בינוי.

הכותבים הם שותף ועורכת דין 
במשרד עו"ד בועז רוה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה