שוק הדיור לא נרגע: עלייה של 24% במספר הדירות החדשות שנמכרו בינואר-פברואר

הטלטלה שיצרה התמוטטותה של יוזמת מע"מ 0 אינה שוכחת, גם בתחילת 2015; מנגד, כרסום מדאיג במספר הדירות המוצעות למכירה, שירד ב-7% תוך 3 חודשים

נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו
נמרוד בוסו

ביקושי השיא לדירות חדשות שאפיינו את סוף 2014, נמשכים במלוא עוזם גם בפתיחת 2015 - כך עולה מנתוני הלשכה במרכזית לסטטיסטיקה שפורסמו היום. זאת לצד שחיקה הדרגתית ומתמשכת במספר הדירות החדשות המוצעות למכירה. הביקוש הער לצד השחיקה בהיצע מלמדים כי מי שמקווה לירידת מחירי הדירות בתקופה הקרובה, ואף לשמירה על יציבות מחירים – אין לו בשלב זה על מה להסתמך.

מסקירת "הכמות המבוקשת של דירות חדשות" שפורסמה עולה כי 2,608 דירות חדשות נמכרו בפברואר 2015, ו-5,241 נמכרו במהלך החודשים ינואר פברואר, כך פירסמה היום (ה') הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. מדובר בכמות הגבוהה ב-24% ממספר הדירות שנמכרו בחודשיים הראשונים של שנת 2014, אז עמדה הכמות על 4,229 דירות חדשות שנמכרו.

יחד עם חודש דצמבר האחרון, שגם בו נמכרו כ-2,600 דירות, הרי שמדובר באחת מתקופות השיא של ביקוש לדירות חדשות של כל הזמנים, הגבוהים משמעותית גם משנות עליות המחירים הגדולות 2010-2009, שגם בהן היה הביקוש לדירות ער.

בחלוקה למחוזות, מחוז המרכז מוביל את מספר הדירות החדשות שנמכרו בפברואר עם 954 דירות שנמכרו בו, אחריו מחוז תל אביב עם 491 דירות חדשות שנמכרו – כמות גבוהה מאד ביחס למחוז, במחוז ירושלים נמכרו 377 דירות החודש, במחוז חיפה 297, ובמחוזות הצפון והדרום כ-220 בכל אחד.

יריד דירות בתל אביבצילום: דודו בכר

במקביל, נמשכת הירידה במספר הדירות החדשות המוצעות למכירה. בסוף פברואר נרשמה כמות של 25,853 דירות, נתון המשקף ירידה של 7% בכמות הדירות הפנויות למכירה, תוך שלושה חודשים בלבד, כאשר בסוף נובמבר היו על המדף 26,783 דירות חדשות. אמנם, ביחס לשנות העבר מדובר בהיצע דירות סביר. אלא שהתמשכות הביקוש הגבוה לדירות חדשות, לצד הירידה הקלה במספר התחלות הבנייה, עלולה להמשיך לכרסם בהיצע.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"